Tegevused

Festivalid

Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar on Eesti kultuuri üks visiitkaarte ja Baltimaade suurim jazzifestival, mis toimub aastast 1990. Huvitava ja omanäolise programmi ning julgete lahenduste abil teeb Jazzkaar väikseima eelarvega parimat jazzifestivali Põhjamaades. Kümnepäevane festival Jazzkaar on Eesti suurima kontsertide arvuga festival, mille raames on esinenud üle 3000 välisartisti 60 riigist.

 

Festivali tipphetki on kajastanud paljude maade ajakirjanikud ning Klassikaraadio ja EBU ülekannnete kaudu on sellest osa saanud miljonid Euroopa jazzisõbrad. Kevadist festivali Jazzkaar 2015 külastas 21 000 muusikasõpra, mis on läbi festivali ajaloo suurim külastatavus.

 

Eesti muusikatööstus valis Jazzkaare 2015. aasta parimaks muusikafestivaliks. Jazzkaar on valitud Euroopa parimate festivalide hulka ja on värskelt tunnusatud EFFE kvaliteedimärgiga aastateks 2015-2016. Jazzkaar on ka European Jazz Networki liige ning teeb koostööd teiste partnerfestivalidega nii Eestis (näiteks Tallinn Music Week) kui ka välismaal (April Jazz, We Jazz, Kaunas Jazz jne).

 

Lisaks kevadisele suurfestivalile Jazzkaar korraldab MTÜ Jazzkaare Sõprade Ühing ka festivali Jõulujazz. Jõulujazz on kahenädalane intiimne ja jõuluaega sobiv festival, mis täidab novembri lõpus ja detsembri alguses kirikud, kontsertsaalid ja klubid ilusa jazzmuusikaga. Lisaks korraldab organisatsioon ka kontserthooaegu Talvejazz ja Sügisjazz, vaata siit.

 

Suurimad Jazzkaart külastanud staarid on Bobby McFerrin (2011), Angie Stone (2009), Chick Corea (2012, 1994), Dianne Reeves (2010), Jan Garbarek (2012, 2003, 1997), Richard Bona (2014, 2011, 2003, 2002), John Scofield (2015, 2004), Charles Lloyd (2013, 2005, 1997, 1967), Bill Frisell (2014), Gregory Porter (2015, 2013), Pat Metheny (2014) ja paljud teised.

 

Jazzkaar 2017: 21.-30.04. 2017
Jõulujazz 2016: 25.11 – 13.12.2016

Kontserthooajad

Lisaks kevadisele suurfestivalile Jazzkaar ja talvisele festivalile Jõulujazz korraldab MTÜ Jazzkaare Sõprade Ühing ka kontserthooaegu Talvejazz ja Sügisjazz. Talvejazz ja Sügisjazz on kontserdihooajad, mis tõstavad esile kohallikke artiste, nende uusi projekte ning põnevaid jazzileide Euroopast.

 

Talvejazz 2017: veebruar-märts 2017
Sügisjazz 2016: september-oktoober 2016

Jazziauhinnad

Jazziauhindu anti 2016. aastal välja juba 10. korda!

 

Danske Jazziauhinna eesmärk on laiemalt tunnustada Eesti aktiivsemaid, professionaalsemaid ja loomingulisemaid tegevjazzmuusikuid. Hinnatakse eesti kodanikke ja residente, kes on kolme viimase aasta jooksul enim silma paistnud oma loomingulise tegevusega.

 

Aastast 2013 kannab jazziauhind nime Danske Jazziauhind. Aastatel 2007-2012 kandis tunnustus nime Elioni Jazziauhind.

 

Eesti olulisema jazziauhinna on pälvinud:

Maria Faust (2016) – saksofon
Kadri Voorand (2015) – vokaal
Meelis Vind (2014) – klarnet
Taavo Remmel (2013) – kontrabass
Villu Veski (2012) – saksofon
Kristjan Randalu (2011) – klaver
Raivo Tafenau (2010) – saksofon
Siim Aimla (2009) – saksofon
Tanel Ruben (2008) – trummid
Jaak Sooäär (2007) – kitarr

 

Danske Jazziauhinna kõrval annavad Danske Bank, Eesti Jazzliit ja Jazzkaar välja ka Noore Jazzitalendi auhinda, mis on mõeldud eelkõige hindamaks noorte muusikute initsiatiivi ja head taset ning julgustamaks nende ettevõtmisi. Noore Jazzitalendi Auhinna eesmärk on tunnustada noort, kuni 26-aastast andekat muusikut, kes on saavutanud midagi märkimisväärset ja panustanud ise saavutusse oluliselt enam kui tema eakaaslased tavaliselt.

 

Noore Jazzitalendi auhinna on pälvinud:

Heikko Remmel (2016) – kontrabass
Aleksander Paal (2015) – saksofon
Kirke Karja (2014) – klaver
Holger Marjamaa (2013) – klaver
Kaspar Kalluste (2012) – trummid
Joel-Rasmus Remmel (2011) – klaver
Peedu Kass (2010) – kontrabass
Sofia Rubina (2009) – vokaal
Kadri Voorand (2008) – vokaal
Erki Pärnoja (2007) – kitarr

 

Aastast 2009 antakse välja ka Jazziedendaja auhinda. Auhinna eesmärk on tunnustada inimest või organisatsiooni, kes on oma tegevusega andnud olulise panuse jazzmuusika tutvustamisse ja arendamisse Eestis.

 

Jazziedendaja auhinna on pälvinud:

Philly Joe’s jazziklubi (2016) – jazziklubi traditsiooni taastamine Tallinnas
Tiit Paulus (2015) – pikaajaline hinnatud õppejõud, bändikaaslane ja muusikakirjutaja
Guido Kangur ja Pille Lukin (2014) – regulaarse kontserttegevuse ja festivali Sõru Jazz korralduse eest
Valter Ojakäär (2013) – oma muusikalise panuse eest ja saadete eest
Aivar Trallmann (2012) – Viljandi jazzisündmuste korraldaja
Toivo Unt (2011) – Nõmme Jazzi kunstiline juht
Boris Paršin (2010) – pedagoog ning festivalide ja kontsertide korraldaja
Ain Agan (2009) – Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia professor ja Viljandi Kitarrifestivali korraldaja

 

Esmakorselt anti välja Aasta Jazzansambli tiitel. Kandideerida võib loominguliselt aktiivne kollektiiv, mis on edukalt tegutsenud mitte vähem kui kolm aastat. Ansamblil peab olema ilmunud vähemalt üks album. Ansambli väikseim koosseis on duo.

 

Aasta Jazzansambli tiitli on pälvinud:

Estonian Voices (2016)

Linnaruumiprojekt

Kogu kevadise Jazzkaare festivali vältel võib Tallinnas näha ja kuulda lahedaid jazzikontserte linnaruumis – ühistranspordis, sadamas, lennujaamas, väljakutel, vanalinna tänavatel ja mujal. Kaasates mitmeid siinseid kunstnikke, tantsijaid kui ka juhuslikku publikut, loovad muusikud võimaluse närvikõditavaks muusikaliseks osaluseks. Iga kontsert on kordumatu, elamuse erksus sõltub kohast, ilmast, kaasalööjaist, publikust ja muidugi muusikutest. Ole valmis – jazz võib Sind iga hetk üllatada!

 

Linnaruumiprojekti raames toimub üle 150 aktsiooni ning peale Tallinna jõuavad muusikaüllatused ka Tartu, Pärnu, Viljandi ja Harjumaa tänavatele. Linnaruumi kontsertide põneva kava toome teieni koos meie heade koostööpartneritega – Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, Heino Elleri nimeline Muusikakool, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Sally Stuudio, Elron, Kultuurkapital.

Tasuta kontsertide päev

Tasuta kontsertide päev pakub võimalust osa saada tasuta põnevatest Eesti muusikaprojektidest ning tutvustada uusi ja eriilmelisi kontsertpaiku. Viimaste aastate erakordselt publikurohkeid tasuta kontsertide päevi on külastanud tuhanded muusikahuvilised igas vanuses ning kajastanud ka rahvusvaheline meedia. Tasuta kontsertide päev toimub traditsiooniliselt Jazzkaare festivali esimesel pühapäeval – 2017. aastal on see 23. aprillil ja leiab aset Telliskivi Loomelinnakus ja selle lähiümbruses.

 

“A surprising percentage of the most interesting musicians at Jazzkaar were Estonian. Apr. 19th was a “free day” in Telliskivi. Estonian artists were scheduled every hour, from 10 am to early evening. The crowd moved from bar to coffee shop and even to office spaces and heard fresh, adventurous young bands.“
Thomas Conrad, The New York City Jazz Record 2015

Kodukontserdid

Jazzkaare kodukontserdid leiavad aset festivali ajal erinevates Tallinna ja Harjumaade kodudes. Nendel päevadel leiavad muusikasõbrad tee omanäolistesse kodudesse ning muusikutele antakse võimalus astuda üles tavapärasest õdusamas keskkonnas. Varasemate aastate kodukontsertide vastu on publik üles näidanud erakordset huvi, mille tulemusel jätkatakse hubaste kontsertide korraldamist lahkete inimeste kodudes.

 

Kevadiste jazzkaare kodukontsertide traditsioon sai alguse 2015. aasta Jazzkaarel toimunud köögikontsertidest, kus erinevate perede köökides astus üles Soome trummar ja löökpillimängija Tatu Rönkkö.

Jazzijutud / Jazz talks

Jazzijutud / jazz talks on kohtumispaik festivalil Jazzkaar viibivate maailma erinevate jazzifestivalide eestvedajate, tippvälisajakirjanike ning meie oma muusikute, ajakirjanike, kultuurikorraldajate ja melomaanide vahel. Mõnusad paneelid aktuaalsetel teemadel on kõigile tasuta ja toimuvad eesti või inglise keeles.

Pereprogramm

Järjepidevalt on Jazzkaare fookuses ka noore publiku harimine!

 

Perekontsertide eesmärk on pakkuda lastele ja ka nende vanematele kvaliteetset meelelahutust. Harime noort publikut jazzmuusikast ning kasvatame uusi avatud meelega teadlikke kultuurisõpru. Jazzkaar korraldab aastas keskmiselt 3-4 perekontserti aastas nii Eesti kui ka välisartistidelt ja loome ka spetsiaalseid eriproduktsioone.

Keskkond

Jazzkaarele on oluline väärtustada oma valikutes keskkonda ja mõistlikku eluviisi. Anname parima, et tegutseda vastutustundlikult ning ümbritsevat austades. Hoolime keskkonnast ühiselt nii korraldaja, partneri kui ka publiku aspektist lähtudes. Ainult nii on võimalik ka tulevikus teha ühte Eesti olulisemat ja ägedamat festivali!

 

Üleöö me maailma muuta ei suuda, aga koos oma publiku ja partneritega saame astuda viis esimest sammu mõistlikuma eluviisi suunal:

 

1. Koos on parem! Enamus festivali kontserte toimub samal territooriumil, Telliskivi loomelinnakus, kus on loodud orgaaniline linnaruum sündmuse elamuslikuks nautimiseks.
2. Kõik algab inimesest! Alustame väikestest muutustest iseenda juures! Päev algab naeratusega, sest head muusikat ja mõnusat fiilingut ei ole kunagi liiga palju!Tegijad, muusikud ja kuulajad – meie oma mõnusa olemisega loomegi Jazzkaare!
3. Toit on nautimiseks! Pakume ka tervisesõbralikke valikuid, eelistades eestimaist toorainet ja kodumaist toiduvalmistajat.
4. Liigume mõtestatult! Linnaruum väärib pikemat pilku ja mõnusat jalutuskäiku. Tule kohale jala, ühistranspordi või jalgrattaga! Festivalialale ligipääs on lihtne, avatud on jalgrattaparkla. Vajalikuks transpordiks kasutame kõige keskkonnasõbralikumat autopartnerit.
5. Prügi on hinnaline! Jazzkaar alustab prügi sajaprotsendilise taaskasutusse suunamisega ja luues.

Meediatiim

Jazzkaarel on oma reporterite ja fotograafide vabatahtlik meeskond, kes arvustavad ja fotografeerivad kontserte ning intervjueerivad artiste ja publikut. Loe lähemalt arvustusi siin ja vaata fotogaleriid siin.

 

Kui soovid liituda reporterite tiimiga, siis kirjuta palun merli@jazzkaar.ee.
Kui soovid liituda fotograafide tiimiga, siis kirjuta palun renejakobson@hotmail.com.

 

Noorte Meediatiim

 

2016. aasta kevadel alustas tegevust Jazzkaare Noorte Meediatiim, kes põhitegevusena jäädvustab fotole ja videole eriprojektide tegevusi, aga kohtub ka väljaspool kontserte ja festivale, et tundma õppida jazzimaailma ning arutada muusika üle.

 

Kui oled 14-19 aastat vana ning soovid osaleda Noorte Meediatiimi töös, siis kirjuta merli@jazzkaar.ee.