18. Tallinna rahvusvahelise Festivali Jazzkaar kõrghetked

26. aprill 2007

Hoolimata viimaste päevade vandaalitsemistest kesklinnas, ei mõjuta see Jazzkaare kontserte ning nii Estonia kontserdisaalis kui ka KUMUs toimuvad festivali tänased kontserdis plaanipäraselt.
Üks tänaseid kontserdieelseid üritusi on eile suurepärase ja publikut hullutanud show pakkunud Archie Sheppi kohtumine-intervjuu kuulajatega kell 13.00 kaupluses Rahva Raamat.

Jazzikuu, mida Eestis tähistatakse tänavu esmakordselt, kulmineerub Tallinna rahvusvahelise festivaliga Jazzkaar. 20.- 28. aprillini annavad 17 maa jazzmuusikud 50 kontserti kaheteistkümnes Eesti linnas. Eesti ansambleid on esinemas 22.

Tippkontserte jagub festivali viimastele päevadele küllaga. Häälekal neljapäeval – 26. aprillil kuulevad muusikasõbrad legendaarset jazzvokalisti-pianisti Andy Bey’d, reedel on samal Vene Kultuurikeskuse laval USA jazzilegend – saksofonist-vokalist-helilooja ja Jazzikuu saadik Archie Shepp, kes mais tähistab oma 70ndat sünnipäeva. Archie Shepp ja Elioni direktor Valdur Laid annavad 27. aprillil kontserdi eel üle esimesed eesti jazziauhinnad – Elioni Jazziauhinna silmapaistvale tegusale eesti jazzimuusikule ning Noore Jazzitalendi auhinna enim silmapaistnud noorele muusikule. Archie Shepp annab laupäeval kell 13.00 avaliku intervjuu Viru Keskuses Rahva Raamatu raamatupoes, küsitlejaks USA jazziväljaande All About Jazzi ajakirjanik Brandt Reiter.

Jazzkaare klubikontserdid – Ojos de Brujo ja Incognito on välja müüdud. Viimased piletid on saadavadl Ameerika jazzilegendi Andy Bey, Jazzisaadiku Archie Sheppi ja brasiilia laulja-multiinstrumentalisti Marcos Valle kontsertidele.

Kindlasti tasub kuulata ka 20. sajandi meelelahutaja Fats Walleri loomingule pühendatud kava jaapani pianisti Aki Takase ja ameerika-saksa tippmuusikute esituses. Plaat pälvis Saksamaal aasta parima jazziplaadi tiitli ja kavaga on Takase tuuritanud paljudel festivalidel.

Ka eesti muusikute kontserdid, olgu siis omadega või rahvusvaheliste koosseisudega, on seni olnud väga edukad. Reedest Raivo Tafenau kvinteti kontserti Sokos Hotel Viru Grande saalis kuulevad ülekandes lisaks Klassikaraadiole 20 Euroopa maa muusikasõbrad. Laupäeval on Kumus eesti muusikute esinduskontserdid, kus kaasatud ka Eestis elavad välismuusikud.

Kerikmäe-Soo-Noormets pakuvad värsket tuulepuhangut meie jazzilavadele. Legendaarsel Tallinn67 jazzifestivalil käinud Keith Jarretile pühendavad kava Art of Trio ehk Kawasaki-Melvin-Unt. Muusikalitäht Kaire Vilgats esineb koos maestro Aldo Meristo trioga. Ka No99 jazziklubis ootavad päeva lõpetuseks toredad elamused.

Nelja prantsuse DJ-ansambel Birdy Nam Nam (scratchi maailmameistrid) ning ladina rütmidega peibutav Dalindeo lõpetavad tänavuse Jazzkaare festivali laupäeval Lillepaviljonis.

Festivali sündmustega hoiavad kursis Vikerraadios tööpäeviti kell 15.50 Jazzkaare päevikud, Klassikaraadios on kontsertide ülekanded ning ETVs Jazzkaare 5 erisaadet – eetris alates eelolevast pühapäevast õhtul kella kümne ja ühteistkümne vahel. Eestis viibib ja annab loenguid jazziajaloolane-jazzikuu algataja John Hasse Washingtonist. Eesti liitus tänavu 21. riigina Jazzikuuga.

Rohkem infot esinejate kohta Jazzkaare kodulehelt, kus on ka videolõigud peamistelt välisesinejatelt.

Mõnusat festivalituju!
Soovivad Jazzkaare korraldajad
Anne Erm, Anu Luik, Marju Kask ja Ingrid Põldoja