20. JAZZKAAR ALGAB TÄNA!

16. veebruar 2009

18.-26. aprillini annavad 17 maa jazzmuusikud üle Eesti 57 kontserti.

VAATA KAVA SIIT!

20. sünnipäeva tähistav Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar saab avalöögi täna, 18. aprillil, kui Pirita Lillepaviljonis loob peomeeleolu kuum salsabänd Calle Real.

18.-26. aprillini annavad 17 maa jazzmuusikud Tallinnas ja teistes Eesti linnades 57 kontserti. Festivali vikerkaare alla mahub uusi ansambleid, väärikaid rahvusvahelisi koosseise, maailma esiettekandeid, näitusi, uute plaatide esitluskontserte, töötube ja palju häid elamusi.

Viieks päevaks koondub festival Vene Kultuurikeskusesse, kus kontsertide kõrval saab külastada kohvikuid, osta jazziplaate, kohtuda muusikute ja sõpradega ning nautida koostöös Epsoniga fotonäitusi. 21.-25. aprillini on kontsertide ajal avatud tasuta lastetuba koostöös lasteaed-pereklubiga Väike Päike.

Pühapäeval 19. aprillil toimub traditsiooniline Tallinna Päev, kus muuseumides esinevad eesti artistid ning kontsertidele pääseb lunastades vaid muuseumipileti.

Juubeli puhul tulevad taas esinema mitmed festivali lemmikud. Esimese festivali peaesineja ja aastaid maailma parimaks valitud jazztrombonist Ray Anderson tuleb viiendat korda ning paneb siin koos teise lemmiku löökpillimeistri Will Calhouni ja eesti jazzitähtedega kokku Jazzkaare Unistuste ansambli. Nende kontserdil 25. aprillil jagatakse ka tänavused auhinnad eesotsas Elioni jazziauhinnaga. Kolmandat korda tuleb festivalile löökpillide kuninganna Marilyn Mazur, kes siin varem mänginud Jan Garbareki ansambliga. Norra lauljatar Solveig Slettahjell võlub Jazzkaarel teist korda. Mitmeid siinsele publikule tuttavaid prantsuse virtuoose mängib Andy Emler MegaOctetis, mis tegi puhta töö mullustel prantsuse jazziauhindade jagamisel.

Jazzkaare superstaaridel on karismat, unikaalseid oskusi ja nad on oodatud kõikjal maailmas. 7 Grammy’t pälvinud Al Jarreau on ainsana ameerika lauljatest saanud auhunna nii jazz, pop kui r&b kategooriates. 40 lava-aasta jooksul on tema nime all ilmunud 58 heliplaati, ta on esinenud nii Brodway muusikalis kui ka sümfooniaorkestritega. Kuubalt Ameerikasse asunud klarneti- ja saksofonivirtuoos Paquito D’Rivera on pälvinud 9 Grammy auhinda ja salvestanud üle 30 heliplaadi erinevates žanrites. Tema kontserdil saab kuulda Ladina-Ameerika ning Kuuba muusikat ja parimat jazzi. Must teemant Angie Stone, ehk Lady of Soul, on suurte lavade artist, muljetavaldav ja emotsionaalne ning tema neo-soul on suurt huvi äratanud kogu maailmas.

Maailmamuusika tähtedest jõuab esmakordselt festivalile fado portugali noore staari Ana Moura kirglikus esituses. Brasiilia laulja-kitarrivirtuoos Joao Bosco on väga kuulus oma kodumaal, tuntud Ameerikas, kuid üsna haruldane külaline Euroopas. Eesti rahvamuusikat ja jazzi ühendavad oma muusikas Paabel, duo Tuule Kann-Jaak Sooäär, erinevaid stiile, torupille, jazzi ja klubimuusikat ühendab suur ja põnev koosseis Rütmiallikal.

Festivali klubidesse jõuavad kuumad koosseisud. Jaapani ansambel Cro-Magnon on juba maailmalavadel kuulsust kogunud. Londonist jõuab Tallinnasse ka inglise ansambel Us3, kus seekord laval kaheksa muusikut ning kes on tiirutanud maailmas 1992. aastast ja müünud miljoneid plaate.

Juba pikemat aega välismaal töötavad noored eesti muusikud lauljatar Ingrid Lukas Šveitsist ja saksofonist Maria Faust Taanist jõuavad samuti festivalile. Uute kavadega esinevad Jazzkaarel veel Villu Veski, Kadri Voorand, Andres Mustonen Jazzkvartett kavaga Bach öös jpt.

Seekordne Jazzkaare kava on juubelifestivali vääriline ja pakub säravamaid hetki maailmajazzist ja oma eesti muusikutelt.

20. sünnipäeva puhul käivitas Jazzkaar koostöös oma kauaaegse hea partneri Eesti Päevalehega blogi aadressil http://jazzkaar.epl.ee, kus kirjutajad erinevatest kultuurivaldkondadest panevad kirja oma värsked kontserdimuljed ja vaatavad tagasi ka festivali värvikasse minevikku.

Jazzkaarega kulmineeruvad rahvusvahelise Jazzikuu tegevused, mida Eestis tähistame kolmandat korda. Selle raames on Eesti koolinoortele töötubasid korraldanud Napoleon Maddox ja Siim Aimla ansambel. Kristiine Kaubanduskeskuses on eksponeeritud Jazziplakati konkursi parimad tööd, Laseringis kestab jazziplaatide kogumise kampaania – anneta oma vana jazziplaat koolidele jpm.

Jazzkaare kuldsponsor on Elion ning peasponsorid Eesti Päevaleht, Ergo ja Sokos Hotel Viru.

Piletid müügis Piletilevi müügikohtades!

Teie Jazzkaar