2008 aprillis tähistame taas Jazzikuud

20. veebruar 2007

Eesti on liitunud ülemaailmse traditsiooniga pühendada aprillikuu jazzmuusikale.

Jazzikuu Aprill 2008 ettevalmistused on alanud. Peatselt lisame infot plakatikonkursi ja koolikontsertide kohta. Novembri jooksul avalikustame Jazzikuu 2008 kava.

Jazzikuu tegemistega on tänaseks liitunud Sally Stuudio, plaadikaupluste kett Lasering, Eesti Jazzliit, USA saatkond jt.

Ootame oma meeskonda jazziusku vabatahtlikke, kes oleksid valmis kaasa aitama Jazzikuu 2008 õnnestumisele.

Jälgi veebilehte jazzkaar.ee, kus avaldame jooksvalt kõik Jazzikuuga seotud uudised.

Lisainfo

Madli-Liis Parts
Jazzikuu 2008 projektijuht
e-post madli @ jazzkaar.ee

* * *

Loe ülevaadet Jazzikuu Aprill 2007 sündmustest: Eesti on liitunud ülemaailmse traditsiooniga pühendada aprillikuu jazzmuusikale. „Jazzikuu Aprill” nimetuse alla koondub enamus jazzmuusikat tutvustavaid sündmusi üle vabariigi.

Jazzikuu eesmärk on tutvustada noortele jazzi kui sügavate traditsioonidega mitmekesist muusikat. Traditsiooni algatajaks Eestis on Jazzkaare Sõprade Ühing. Ideega on tänaseks liitunud enamus jazziga seotud organisatsioone Eestis.

Jazzikuu 2007 Jazzisaadikuks on legendaarne saksofonist Archie Shepp, üle maailma tunnustatud ja jazziajalugu oluliselt mõjutanud USA jazzmuusik. 27. aprillil esineb Shepp oma ansambliga Vene kultuurikeskuses. 28. aprillil kohtub saksofonist Viru keskuses Rahva Raamatu poes kõigi huvilistega. Toimub avalik intervjuu, mis salvestatakse Eesti Raadiole ning ajakirja Muusika jaoks. Muusik vastab ka kuulajate küsimustele ning jagab autogramme.

Koostöös Elioni ja Eesti Jazzliiduga antakse esmakordselt välja Noore Jazzitalendi auhind. Noorte Jazztalendi valimine tunnustab üht noort Eesti jazzmuusikut tema väljapaistvate saavutuste eest. Võitjale langeb osaks muuhulgas salvestuse võimalus Eesti Raadio stuudios, samuti esinemisvõimaluse Jazzkaarel 2008. Lisaks võimaldatakse laureaadile turunduskonsultatsiooni ning Eesti Foto poolt fotosessioon.

Jazzikuu koolikontsertide sari jõuab aprilli jooksul 17 üldhariduskooli üle Eesti. Lisaks Tallinna koolidele kõlab jazz ka Jõhvi, Tapa, Valga, Kehra ja Pärnu koolides. Esinejateks on tuntud Eesti jazzmuusikud Siim Aimla, Raivo Tafenau, Reigo Ahven, James Werts jt. Et koolikontsertide soovijate hulk oli suur ning korraldajad soovivad pakkuda parimat, siis on lisaks juba kokku lepitud kontsertidele veel kolmel koolil võimalik endale jazzikontsert tellida.

25.-30. aprillini viibib Eestis jazziajaloolane John Hasse USAst. Ta on üle maailma tunnustatud pedagoog ning Jazzikuu idee autor. Tallinnas toimuvad jazziajaloo loengupäevad on mõeldud eelkõige muusikaõppuritele ning muusikaõpetajatele, ent oodatud on teisedki. Hasse esineb ka Kuressaares.

Eesti Televisiooni saatekavas on tavalisest rohkem jazzi. „Jazzkaare festivalipäevikutes” tehakse kokkuvõtted festivalipäevadest. Filmiprogrammi „Jazzikuu ETV-s” raames näidatakse neljapäeva õhtuti jazzifilme. Kavas on „Santo Domingo Blues”, „Bobby McFerrin. Beyond Words”, “Dee Dee Bridgewater”, “Keith Jarrett. The Art of Improvisation.”

Nelja aasta vältel on Eesti jazzielu kajastav veebiajakiri jazzkaar.ee koondanud hakkajaid noor jazzifänne, kes arvustavad ja vahendavad publiku arvamust Eestis toimuvatest jazzikontsertidest. Külastatud on kontserte ja festivale kõikjal Eestis ning ka välismaal.
Viimasel kolmel aastal on tublimad kirjutajad külastanud Soome Turismiarenduse Keskuse (MEK) toel Põhjamaade üht suurimat jazzifestivali Pori Jazz. Ka 2007. aastaks on MEK pannud välja kahele tublimale reporterile võimaluse külastada ajakirjanikuna Pori Jazzi. 28. aprillil kuulutatakse välja tänavuse reisi saajad.

Juba detsembris toimus Jazzikuud sisse juhatanud jazziplakatite konkurss koolinoortele. Konkursile laekus üle 300 töö. Jazzkaare „Kunstide laupäeval” autasustatakse plakatikonkursi tublimaid osalejaid. Võidutööd kasutatakse Jazzikuu 2007 graafilises kujunduses, muuhulgas trükitakse Jazzikuu T-särgile.

Aprill on ka Laseringi plaadipoodides jazzikuu. Kõiki jazziplaate saab osta 10% soodustusega. Lisaks loositakse jazziteemalisi auhindu. Ajakiri Muusika pühendab oma aprillinumbri samuti jazzile.

Jazzikuu aprill ehk Jazz Appreciation Month (JAM) sai alguse 2001. aastal USAs The Smithsonian´s National Museum of History eestvedamisel. Tänaseks on liitunud ideega paljud USA osariigid ning 20 riiki üle maailma.

Jazzikuud toetavad Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Kultuurkapital, EV Kultuuriministeerium, Ameerika Ühendriikide saatkond, G. Otsa nim Muusikakool, Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia, Eesti Jazzliit, ajakiri Muusika, Lasering, ENTRE, Vunder, Sally Stuudio, Eesti Foto, Soome Turismiarendamise keskus Eestis

Jazzikuu 2007 Entre

Kunstistuudio Vunder