38. Moersi Festival – nõudliku kuulaja muusikapidu

06. juuni 2009

29. maist 1. juunini peeti Saksamaal Moersi väikelinnas impromuusika festivali, mis näitas New Yorgi jazzi innovatiivsemat palet kõrvuti Euroopa muusikaelus toimuvaga.

Moersi festival on nagu riik riigis või hoopis suur eksperiment. Festivali raamid on tugevad ja kindlad, ent see, mis raamide sees juhtub, on täis üllatusi. Ega asjata peeta Moersi festivali Euroopa üheks olulisemaks improvisatsioonilise muusika festivaliks.

Ühelgi teisel festivalil ei kuule nii palju eriarvamusi innustunud asjatundjatelt ja kriitikutelt, kui just Moersis, sest muusikavaliku ainsaks ühisnimetajaks on improvisatsioon. Ülejäänu on maitse, ootuste ja kuulamisharjumuse küsimus. Festivali kunstiline juht Reiner Michalke on öelnud, et soovib festivaliga avada suurt akent muusikamaailma, et olla justkui snapshot, mis peegeldab hetkel muusikaelus toimuvat.

2500 kuulajat mahutavas tsirkusetelgis ja kolmes-neljas paigas linnaruumis sai osa ülikitsale kuulajaskonnale mõistetavast freejazzist kõrvuti maailmarütmide ja popihõngulise meelelahutusmuusikaga. Näilist eklektikat iseloomustab väga kõrge kunstiline tase.

Paljud muusikud esitlevad just sellel festivalil oma uut muusikat ja värskeid plaate. Nii mõnegi väljaspoolt Euroopat tulevale muusikule on Moers elu esimeseks esinemispaigaks Euroopas. Kui vähegi võimalik, püüavad muusikud viibida Moersis kauem, mitte kohe edasi tormata, sest korraldajatel on õnnestunud luua õdus kodune atmosfäär, mis õnnestub suurfestivalidel harva.

Paralleelselt hoolega valitud ansamblitele antakse vabad käed noortele muusikutele, kel on võimalik omavahel erinevates koosseisudes improviseerida, uusi tutvusi luua ja tulevikus ehk midagi enamatki koos teha. Festivalipäevadele eelneb NIMM!-i (Moers Improvised Music Network) organiseeritud õpitubade nädal koolilastega, millest tänavu sai osa üle 3000 õpilase. Muide, erivajadustega inimeste jaoks töötab festivalil lausa omaette meeskond. Ja festivali resident-artisti ehk Improviser in Residence programm kestab koguni terve aasta.

Tänavusel festivalil oli korraldajate sõnul üle 12 000 kuulaja, kusjuures 2 õhtut oli välja müüdud. Festivalitelgi ümber hiiglaslikul telkimisalal oli üle 20 000 telgi ning hinnanguliselt 180 000 inimest külastas nädalavahetuse jooksul eksootilist vabaõhuturgu, mis oli rajatud telkimisplatside vahele teede äärtesse. Umbes 100 000 elanikuga Moersi kohalike sõnul on tegemist linna suurima ja tuntuima festivaliga üleüldse.

2009. aasta kava teemaliiniks oli New York. Marc Ribot´, Roscoe Mitchelli, Guillermo Kleini ja Wayne Horvitzi kõrval säras ülivõrdeid pälvinud Darcy James Argue oma Secret Society orkestriga. Just selle Kanada päritolu njuujorklase kohta ütles tunnustatud jazzikriitik Stuart Nicholson, et Moersi festival oli tunnistajaks uue legendi sünnile – sedavõrd filigraanne oli Argue orkestri esinemine ja muidugi noormehe enda muusika.

Ovatsioone tekitas noor trompetist Peter Evans, kellel on Moersis oma fännklubi juba möödunud aastast. Publik hoidis laval lisalugudeks kinni soolokontserdi andnud saksofonist Colin Stetsonit, kellel õnnestus oma muusikaga puudutada üle 2000 kuulaja südameid. Kogu festivali vältel jäi erinevatest koosseisudest silma multiinstrumentalist Shahzad Ismaili, olgu siis paariks looks duos Stetsoniga, Ribot´bändi koosseisus või hoopis hommikustel improsessioonidel.

Moersi festivali publik on laia silmaringiga, teadlik ja otsekohene. Lihtsalt viisakusest head nägu ei tehta ega meelitata ka lisalugu esinejatelt. Selle teadmise taustal on hea meenutada, et möödunud aastal suurel laval esinenud Free Tallinn Triole sai samuti osaks au mängida lisalugu ning publik apoldeeris püsti seistes.

Autor Madli-Liis Parts

Loe Mari Hiiemäe ülevaateid 38. Moersi festivalist siit:
Moersi festival toob kokku kümneid tuhandeid inimesi
Moersi festival – suurte koosseisude mängumaa
Moersi festival näitas New Yorgi nüüdisjazzi tippe
Moersis puhus värskeid tuuli
Moersi festival: Simonit ei olnud kodus Vaata ka Madli-Liis Partsi fotogaleriid
Hetki Moersi festivalilt

Ajakirja Muusika augusti/septembri numbrist loe, kuidas on festivalil õnnestunud tagada hea juurdepääs erivajadustega inimestele. Töö selles valdkonnas on toonud festivalile ka üle-Euroopalise tunnustuse. jazzkaar.ee tänab Moersi festivali korraldajaid Reiner Michalke´d ja Kornelia Vossebeini koostöö eest Jazzkaare Noore Jazzikriitiku Programmiga.