9. Juu Jääb toob Muhusse kuumad maailmarütmid

31. mai 2005

30. juunist 3. juulini on Muhu saar üheksandat korda valla rahvusvahelisele tulevikumuusika festivalile Juu Jääb, mis lisaks mitmekesisele muusikavalimikule pakub ka Aafrika-teemalist filmiprogrammi.

Juu jääb on piisav põhjus, et sõita juuni lõpus Muhumaale. Eemale linnasaginast ja kommertsmelust, turistihordidest ja lõputust kiirustamisest. Elu saarel kannab sootuks teisi meeleolusid – õhkkond on kodune, elu käib justkui päikse kulgemise järgi rahulikult, veidi laisalt. Taluhoovis tekkiv kontakt muusikaga on vahetum kui suures kontserdisaalis eales saab tekkida.

Tänavu on lisaks muusikale kavas ka dokumentaalfilmiprogramm.

9. Rahvusvaheline Muhu Tulevikumuusika Festival Juu Jääb toimub alates 1997. aastast, olles liikunud aastatega novaatorlikuks kultuurisündmuseks, kus uuenduslikele muusikaprojektidele lisandub aina rohkem visuaalse kunsti osa. Festivali kunstiliseks juhiks ja idee algatajaks on põline muhulane saksofonist Villu Veski.

Sündmsest on saanud tulevikule avatud muusikaliste- ja audiovisuaalsete ideede realiseerimise paik. Nii teostatakse meie esivanemate pärandpaikades ideid, mille tulemusena sünnib uusi audiovisuaalseid projekte. Neil ürojektidel võib siiani puududa isegi zhanrimääratlus, kuid side juurte ja kaasaegsete kunstiliste püüdluste vahel on väga tugev.

Kontserdid, filmiprogramm ja sessioonid on toimunud Muhumaa ajaloolistes paikades: Muhu Katariina kirikus, Nautse Mihkli taluõuel ja Rehetoas, Pädaste mõisas ja Koguva külas.

Festivali Juu Jääb esmane mõte ja eesmärk on Muhu saare hapra kuid sügava kultuuripärandi hoidmine, arendamine ja tutvustamine. Üheksa aastaga on festivalist saanud üks kohaliku kultuuri kandja ja vaimse kliima tugevdaja.

Juu jääb on mõeldud kõigile, keda üha enam tõmbab Muhu saare autentsesse ja turvalisse õhkkonda, kuulama parimaid klassika-, jazz- ja maailmamuusika artiste. Sellel on esinenud tippmuusikud Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, USAst, Taanist, Etioopiast, Austraaliast, Saksamaalt, Venemaalt, Prantsusmaalt, Brasiiliast, Mongooliast ja Eestist.

Ülevaate festivaliaastatest ja koostööpartneritest annab ka DVD-plaat “8 aastat muusikafestivali Muhumaal”, sisaldades video ja audiosalvestusi, vabaõhu- ja kirikukontsertidest, fotogaleriisid, pressiülevaateid ja koostööpartnerite tutvustust. Kuulajad on kultuurisündmusest aastate jooksul osa saanud ka ETV, Klassikaraadio ja internetiotseülekande vahendusel.

Koostöös Pärnu Rahvusvahelise Dokumentaal- ja Antropoloogiafilmide Festivaliga pakub Juu Jääb 2005 külastajatele uuendusena väärtfilme vabaõhukinos ja Rehetoas. Teemaks on Aafrika rütmid ja värvid.

Kavas on edasi arendada meistriklassi, mis toimub 30.06 – 03.07. Muhumaal ning 04.07 -10.07. Pärnus ja Manijal. Meistriklassi eesmärkideks on filmiloojatel rütmitunde kasvatamine ning muusikutel nende loomingu visualiseerimine. Teisisõnu – meistriklassis, mida juhatavad tuntud muusikud ja filmiloojad, saavad kokku ning põimuvad nii heli- kui filmikunst.

Meistriklass tipneb improvisatsioonikonkursiga 9. juuli hilisööl Pärnus.

Festivali Juu jääb kava:
Neljapäev, 30. juuni
kell 21.00 Nautse Mihkli Vabaõhulaval ISLAND BEAT
Cosmoskva (Eesti), Drum Prana (USA-Eesti), MC Zoro (Lõuna-Aafrika), DJ Кефир/K-Fear (St. Petersburg-Venemaa)

Reede, 1. juuli
kell 19.00 Muhu Katariina kirikus TORNIKELL MINU KÜLAS
Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Tõnu Kaljuste
kell 21.00 Nautse Mihkli Vabaõhulaval
Sofia Rubina & Jazz Do It! (Eesti), Miriam Aida & A Bossa Elétrica (Rootsi-Põhja-Aafrika), DJ Erkin Antov, DJ Hannes Kalamäe

Laupäev, 2. juuli
kell 15.00 Pädaste mõisas MUUSIKAL, MUUSIKAL!
Pille Lill, Marko Matvere ja Tallinna Saksofonikvartett
kell 19.30 Nautse Mihkli Vabaõhulava JAZZ´N´TANGO
Geografix: Brian Melvini maailmamuusika projekt, Zahira tantsijad, DJ P. Julm, P.Vähi fotod (USA-Eesti)
Mi Tango en Buenos Aires: Villu Veski & Tiit Kalluste Tangosekstett
Coltrane Speex Jazz: Denissjazz & Riga Groove 4tet feat. DJ VJ G. Rosenfeld

Pühapäev, 3. juuli
kell 14.00 Muhu Katariina kirikus
ansambel Eesti Keeled

Festivali piletid hinnaga 100-175 krooni on müügil Piletilevi müügikohtades.