A’cappella ExpreSSS – mitte lihtsalt järjekordne vokaalgrupp

17. märts 2008

1. märtsil esines Pärnu kontserdimajas Vene üks tunnustatumaid vokaalgruppe A´cappella ExpreSSS. Marge Lumisalu jäi rahule.

Märtsikuu esimese päeva õhtul said pärnakatest vokaalgruppide austajad järjekordse võimaluse kuulata maailmatasemel lemmikmuusikat. Venemaal ülipopulaarne ja ka ülemaailma ohtralt tunnustust pälvinud vokaalsekstett, 2002. aastal oma tegevust alustanud A`cappella ExpreSSS võlus ja raputas publikut heas mõttes üle kahe tunni, olles eelnevatel päevadel menukalt üles astunud juba Viljandis, Tartus ja Jõhvis ning lisaks Pärnule ootas ees veel pühapäevane kontsert Tallinnas.

Vahendab Marge Lumisalu.

Pärnus oli kontserdimaja saal küll rahvast täis, kuid arvestades pingiridade üsna hõredat paigutust, oleks täismaja jaoks läinud vaja vaat et teist niisama palju kuulajaid.

Kui esimeste lugude järel oli tunne, et tegu on just nimelt ühe järjekordse hea, kuid suhteliselt tavapärase vokaalgrupiga, siis mida aeg edasi, seda paremini oskasid nad välja tuua oma meeldejäävad ja iseloomulikud küljed. Grupi tugevusteks on eriline rõõm ja sära, mida nad laval olles saali paiskasid, aga ka lugude omapärased arranžeeringud ja stiililine mitmekülgsus.

Sekstetile ei valmistanud raskusi laulda nii pophittide keerukaid töötlusi kui ka džässilikus võtmes vene ja gruusia rahvalaule. Samuti esitati spirituaale, väga uuendusmeelselt seatud klassikat ning popurriid vene multifilmidest pärit laulukestest.

Kui kontserdi alguses tundus ühe võimekama solistina grupi üks juhtfiguure alt Eteri Beriašvili, siis juba esimese kontserdipoole lõpuks oli selge – õhtu täht on vaieldamatult grupi uus sopran Tatjana Barnõševa. Üsna noorukese ja hapra väljanägemisega tütarlapse ülikõrged ja sillerdavad, samas aga ka jõulised ja klubimuusika mõjutustega soolopartiid tõid igal juhul kananaha ihule, andes vaheajal muusikainimestest kontserdikülastajaile paraja kuulamisülesande – milline oli kõrgeim noot, mida Barnõševa välja võttis. Õige vastus on 3. oktaavi si! Muusikavõõrastele olgu võrdluseks mainitud, et tavalised sopranid reeglina suurt üle II oktaavi ei laula. Seega kannatab Tatjana Barnõševa julgelt võrdlust maailma pop- ja soulidiivadega nagu näiteks Mariah Carey ja Beyoncè ning seda mitte ainult oma laiaulatusliku ja mitmetämbrilise hääle, vaid ka lavalise šarmi ja seksikuse poolest.

Väga andekas paistis ka baritonist beat box`i mees Anton Kasatkin, kuigi kohati oli kogu seda „taustatümpsu” liiga palju, hakates põhivokaale veidi varjutama. Samuti kasutasid lauljad julgelt erinevaid tehnilisi võimalusi, mis muutis näiteks isegi naishääle sujuvalt basskitarri kõlaliseks.

Loomulikult ei puudunud taoliste kontsertide lahutamatuks osaks saanud esinejate kostüümide vahetus kahe kontserdipoole vahel ning publiku lauluoskuse kontroll. Viimase teostamiseks oli valitud P. Mayfeld`i tuntud hitt „Hit the Road Jack”. Eestlastele omaselt ei olnud esialgu saalist suurt lauluhäält kosta, aga ajapikku muutus publik julgemaks ning loo lõpuks oli ühendkoor moodustatud.

Kontserdi lõpus tänas vaimustunud publik esinejaid marulise aplausi ja püstiseismisega, millele A`cappella ExpreSSS omakorda vastas kahe lisalooga. Pärast ametliku osa lõppu oli kõigil huvilistel võimalik fuajeest osta bändi plaate ning küsida lauljatelt autogramme.

Arvustus ilmus Pärnu Postimehe kultuuriküljel 5. märtsil.