“Aeg olla püha” – Jõulujazzi pühalikem kontsert

14. detsember 2006

Kontus, Peipman, Remmel ja Abner andsid kontserdiga oma panuse selleks, et lähenevate jõulude sõnum jätkuva lumepuuduse kiuste igaühe südamesse jõuaks, kirjutab Ivo Heinloo.

10. detsembril oli hea muusika sõpradel põhjust koguneda Oleviste kirikusse, kus Jõulujazzi ilmselt kõige pühalikuma kontserdi andsid Henri Peipman (klaver ja elektroonilised klahvpillid), Rebecca Kontus (vokaal), Taavo Remmel (bass) ja Ahto Abner (löökpillid).

Kontserdil toimunut meenutab Ivo Heinloo.

Kirikus musitseerimine on džässmuusikutele endast alati kujutanud parajat väljakutset, sest olulised nüansid võivad seal kergesti minna kaduma. Ei ole sugugi kerge kohaneda selle esinemispaiga spetsiifilise akustikaga, nagu pidi tunnistama ka bassist Taavo Remmel kontserti sisse juhatades. Ent tõeliselt head muusikud saavad selle jõukatsumisega siiski hakkama ning erandit ei sündinud ka seekord.

Austraalias elava pianisti Henri Peipmani viimane esinemine Eestis toimus kevadise Jazzkaare ajal. Tollast ülesastumist meenutasid sellel kontserdil aga vaid esimesed kompositsioonid ning ka lisaloona kõlanud „Thanksgiving” plaadilt „Virmalised”. Muus osas oli nüüdne repertuaar hoopis erinev. Peipmani omalooming sobitus üldiselt vaimuliku sisuga lauludest koosnenud kavva siiski hästi. Tema meloodiad ei ole kuulaja jaoks kergesti kinni püütavad, ent neisse süvenemine tasub end kindlasti ära.

Üleni valgesse riietatud Rebecca Kontus ilmus publiku ette alles pärast kontserdi alustuseks kõlanud instrumentaalpalu. Kontuse kostüüm sobis Oleviste kiriku interjööriga sama hästi kui tema lauluhääl kuulajates tekkinud harda meeleoluga.

See, et Kontus on mitmekülgselt andekas noor lauljatar, pole muidugi enam mingi uudis – suudab ta ju oma sametiselt pehme häälega ühevõrra köitvalt esitada nii popi, gosplit, funki kui ka souli, seejuures publikuga sooja ja lähedast kontakti hoides. Tagatipuks istus Kontus kontserdi lõpetuseks Peipmani kohale klaveri taha ja pani õhtule sellega ilusa punkti.

Tänapäeva kiires elutempos ei leidu küll vist inimest, kellele ei kuluks ära korraks aeg maha võtta ning elu üle järele mõelda. Praegune advendiaeg pakub selleks suurepärast võimalust. Kontus, Peipman, Remmel ja Abner andsid kontserdiga oma panuse selleks, et lähenevate jõulude sõnum jätkuva lumepuuduse kiuste igaühe südamesse jõuaks.