Ain Aganalt uus sooloplaat koos kammerorkestriga

19. veebruar 2006

2005. aasta lõpus ilmus kitarrist Ain Aganalt teine sooloplaat, mis sündis koostöös Tallinna Kammerorkestri ning dirigent Toomas Vaviloviga.

Kitarrist Ain Agana jaoks on viimased kuud olnud tegusad. 2005. aasta lõpus ilmus tema ja Tallinna Kammerorkestriga ühine sooloplaat, mis on taolises koosseisus – jazzkitarr ja kammerorkester – Eestis esmakordne.
Juba märtsis ootab muusikut ees kontserdituur kvartetiga, mille koosseisu kuuluvad saksofonist Manuel Dunkel, trummar Joonas Riippa ja kontrabassist Mihkel Mälgand.

Plaadiga „Ain Agan. Tallinn Chamber Orchestra/Toomas Vavilov” teostus idee, mida kitarrist uusi kõlapilte otsides juba viimased 15 aastat on kandnud. Plaadil kõlab vaid eesti heliloojate muusika. Ain Agana lugude kõrval on helitööd Tõnis Mägilt, Jaak Sooäärelt, Tauno Aintsilt, Valter Ojakäärult, Riho Sibulalt ja Raul Söödilt. Sööt on arranzheerinud ka enamuse plaadi kümnest palast. Agana sõnul kulus plaadi ettevalmistusest ilmumiseni 1,5 aastat.

Muusikapedagoog Maret Tomson on ajalehes Sakala kirjutanud, et oli pärast plaadi esimest läbikuulamist nõutu. „Ju olin alateadlikult oodanud midagi Francis Goya taolist: ilusaid meeldejäävaid meloodiaid ja tundelist orkestrisaadet. Agana plaadil on aga magusate viiside asemel põhjamaine kargus, kammermuusikale omane läbikomponeeritud faktuur, mõtlikkus ja süvenemine. See on küpse kunstniku nägemus, milles puuduvad välised efektid; see on muusika, millest leiad ka korduval kuulamisel midagi köitvat,” kirjutas Tomson.

Ain Agan on jazzmuusikas aktiivselt kaasa teinud juba pea veerand sajandit. Tema kitarrimängu saab kuulda üle 50 heliplaadil. Agana esimene sooloplaat “Ramp” ilmus 1995. aastal. Kitarriguru on esinenud rahvusvahelistel jazzifestivalidel ning mänginud paljude rahvusvaheliselt tuntud jazzmuusikutega, sh bassist Ron McLure ja saksofonist Eero Koivistoisega. Ain Agan on üks Estonian Dream Big Bandi asutajatest.
Ta on Viljandi Kultuuriakadeemia pop-jazzi õppetooli juhataja-professor ning kuulub ansambli Eesti Keeled koosseisu. Kitarrist osaleb väga erinevates kosseisudes klassikalisest muusikast jazzini.

Lähiaja kontserdid:
Ain Agan-Manuel Dunkel-Joonas Riippa-Mihkel Mälgand
28.03. Viljandi jazzklubi
29.03. Tartu Wildes
30.03. Kuressaare Linnateatris
31.03. Tallinn jazzklubis