Albumit “Laulu jäävuse seadus” esitletakse Tartus

20. oktoober 2009

23. oktoobril saab Genialistide klubis kuulata, kuidas noored muusikud on tõlgendanud Veljo Tormise muusikat.

Reedel 23. oktoobril kell 21 esitleb plaadifirma Ulmeplaadid Veljo Tormise teoste töötlustegaalbumit „Laulu jäävuse seadus“ Genialistide Klubis.

Esitluskontserdil esitavad uusversioone Veljo Tormise teostest ning omaloomingut Kirtana Rasa, Kadi Uibo & Paf, 3 Pead, Tiiu Kiik aka Bongirl, Eva Mitreikina, Aivar Tõnso, Taavi Tulev, Jaan Pehk ja Muschraum. Kella 4-ni hommikul kestab pidu, kus astuvad üles 3 Pead, Jaan Pehk, 3He (Taavi Tulev). Plaadimuusikat valivad Janek Murd, Erkki Tero, Bongirl, Aivar Tõnso. Visuaalide eest hoolitseb Tencu.

Uksed avatakse kell 21, esitluskontsert algab umbes kell 22 ja südaööst alates on pidu. Sissepääs Genialistide Klubisse maksab 75 krooni.

***
Helilooja Veljo Tormisele (1930) anti rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril üle Eesti Muusikanõukogu heliloomingu preemia – Tormisele kui eesti muusika suurkujule, kes on andnud uue hingamise eesti ja sugulasrahvaste pärimusele. Samal õhtul esitleti pilgeni täis Von Krahli teatri saalile ka plaati „Laulu jäävuse seadus“, millel 15 eripalgelist kaasaegset tõlgendust Tormise muusikast.

„Mulle meeldib väga, et minu loomingu vastu on hakatud uuesti huvi tundma. See maailm, millesse minu muusika ümber häälestati, on äärmiselt põnev,“ lausus Veljo Tormis plaadiesitlusel Tallinnas. Ta tunnistas, et usaldas meeleldi oma teosed noorte muusikute kätesse ja sukeldus nüüd töötlusi kuulates hea meelega noorte muusikakeskkonda. „Tõesti, ma tunnen ennast nooremana.“ Lisaks imestab Tormis, kui hästi artistid on suutnud tema teostesse sisse elada. „Iga laul üllatab isemoodi. Näiteks Marsen Jules on leidnud vähetuntud laulu „Sääl on me kodu“ ja vajutanud just selle valupunktile.“

Veljo Tormise teoste töötluste plaadiks vormistamise eellugu ulatub 2007. aastasse, mil Tormis oli Eesti muusika päevade festivali helilooja ning mõeldi võimalustele akadeemilist ja mitteakadeemilist muusikamaailma ühendada. Nagu Tormise loomingus, nii on ka plaadil „Laulu jäävuse seadus“ peasõna runolaulul ehk regilaulul, eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste muistsel rahvaviisil. Ja mitte puhtal runolaulul, vaid (mitmekordselt) töödeldud regiviisil, mis tänapäeva kontekstis on võtnud uusi vorme.

Nüüd juba müügile jõudnud plaadil „Laulu jäävuse seadus“ loovad Veljo Tormise muusika põhjal uusi kõlamaastikke Tõnis Leemets, Kirtana Rasa, Marsen Jules (Saksamaa), Kadi Uibo, Taavi Tulev, Pastacas, Muschraum, Uku Nurk, Eva Mitreikina, Aivar Tõnso, 3 Pead, Pia Fraus, Tiiu Kiik aka Bongirl, Jaan Pehk ja Algorütmid.