Aleksander Rjabov

01. jaanuar 2003

Vanameistri tagasivaade tehtule – koos mitmete jazzisõpradega lähedalt ja kaugelt.

Eesti jazzi üks kuldseid veterane, 2003. aastal 75seks saanud klarnetist Aleksander Rjabov alustas svingimist juba 1940ndatel. Veel praegugi annab ta vahel kontserte, mis saalitäie publikut kokku toovad. Rjabov ei lase meil muu hulgas unustada, et just tema oli koos Uno Naissooga 1960. aastate alguses Bossa Nova maaletooja Eestis. Svingiv kogumik “Phoenix” seda aspekti tema muusikalisest minevikust ei sisalda, Rjabovi bossakogumik oli mullu ilmunud “Palus pohli punetab”, seda peaksid kuulama nii noored kui vanad bossafännid.
Poole plaadist “Phoenix” võtavad enda alla 1980ndatel tegutsenud ansambli Synthesis salvestused (osalejad Toivo Unt, Tiit Paulus ja Peep Ojavere) ja teine pool koosneb valikust ühelt kontserdilt Rootsis (1991), kus Rjabov ja tema vana sõber David Gloštšokin tegid energiast pakatava etteaste koos rootsi vibrafonisti Lars Estrandi kvartetiga. Erand on 1965. aastal Belgradis salvestatud eesti rahvaviis “Eesti tants”, mille seade autoriks on märgitud Uno Naissoo.
Synthesise puhul oli märkimisväärseim muusikute püüe tuua jazzi klassika esitamise lähenemisnurki, enamvähem samasuguseid, nagu seda tegid ameerika East Coast Jazzi valged kuulsused. Plaadi cool ava- ja nimilugu Phoenix” Jimmy Giuffre’I repertuaarist peaks seda suundumust päris hästi iseloomustama.
Rootslased, kellega ta 1991. aastal Strömsholmi lossis kontserdi mängis, on kindla käega svingimehed. Rjabov on meenutanud, et nad ei jõudnud vibrafonisti ansambliga proovigi teha. Seda huvitavam on kuulata, kui hästi Rjabov ja Gološtštokin tervikusse sulavad ja kui spontaansed on nende soolod.
Rjabovi klarnetistiil on äratuntavalt isikupärane, laia vibraatoga ja meloodiline, puhta tooniga ja nõtkelt svingiv. Tema improvisatsioonides on kompositsioonilist korrapära. Oma osa selles on ka klassikakogemusel. Pea terve muusikukarjääri vältel mängis ta klarnetit Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ja kammeransamblites. Jazz oli kõrvalharrastus, mis tõi mehele hoopis rohkem tunnustust kui klassika.

Lood plaadil:

1. Phoenix (5:08)
2. Mosquitos Dance (3:26)
3. Awaiting (2:48)
4. Solarius (5:33)
5. Eesti tants (Estonian Dance) (3:07)
6. Kallis Mari (Dear Mari) (5:56)
7. Ack Warmeland Du Sköna (7:00)
8. One For The Woofer (5:42)
9. Manhatten (1:54)
10. Poor Butterfly (2:36)
11. Avalon (3:26)
12. Body And Soul (6:21)
13. Whispering (3:05)
14. Soft Winds (4:07)