Aprill on jazzikuu!

01. aprill 2007

Pühapäeval 1. aprillil kell 16 saab hoo sisse rahvusvaheline Jazzikuu, mille esimese sündmusena toimub G. Otsa nim Muusikakoolis Uno Naissoole pühendatud loominguvõistluse finaal, kus selguvad tänavused laureaadid.

Pühapäeval 1. aprillil sai hoo sisse rahvusvaheline Jazzikuu, mille esimese sündmusena toimus G. Otsa nim Muusikakoolis Uno Naissoole pühendatud loominguvõistluse finaal. Tänavu osutusid tublimateks noorteks heliloojateks Kadri Voorand, Tuuli Taul ja Kristjan Mazurtchak.

Jazzikuu koondab üle paarikümne jazziga seotud sündmuse, mis mõeldud eelkõige noortele. Ehkki Jazzikuud tähistatakse Eestis esmakordselt, on sellesse haaratud ligi 40 kooli õpilased ning õpetajad, samuti Eesti tuntud jazzmuusikud ning -õppurid. Suurem osa sündmusi on tasuta.

Jazzikuu väärikaim külaline on jazzisaadik Archie Shepp (USA), legendaarne saksofonist ja jazzi suunanäitaja juba pea pool sajandit. 27. aprillil kell 20 annab ta Jazzkaare raames kontserdi Vene Kultuurikeskuses.
Archie Sheppi kontserdi eel kuulutatakse välja ka kahe uue jazziauhinna laureaadid. Elioni Jazziauhind tunnustab viimaste aastate aktiivsemat ja isikupärasemat jazzmuusikut. Noore Jazzitalendi preemia pälvib kuni 26-aastane muusik, kes on oma tegevuses saavutanud märkimisväärseid tulemusi.

28. aprillil kell 13 toimub Rahva Raamatu kaupluses Viru keskuses Sheppi avaliku intervjuu salvestus, mis jõuab ka Vikerraadiosse ning ajakirja Muusika kaante vahele. Intervjueerijaks on Brandt Reiter New Yorgist, kes on maailma mõjukaimaks jazziteemaliseks veebiajakirjaks hinnatud All About Jazzi ajakirjanik.

27. aprillil Jazzkaare „Kunstide päeval” 21. aprillil kell 12 Otsakooli bigbändi kontserdi eel antakse Kumus üle auhinnad jazziplakati konkursi tublimatele noortele. Samas saab tutvuda ka konkursile laekunud töödega, sh Taebla gümnaasiumi õpilase Reili Nõupuu võidutööga, mille kangelane kass ehib nii jazzikuu plakateid kui ka T-särke.

25.-30. aprillini viibib Eestis muusikaajaloolane ja –pedagoog, jazzikuu idee autor John Hasse USAst Smithsonian Institute´ist. 26. aprillil külastab ta Kuressaaret, kus avab jazzikuu plakatinäituse ning räägib 20.sajandi jazzi enim mõjutanud muusikust Miles Davisest. 27.-28. aprillil toimub Tallinna Inglise Kolledžis loengutsükkel „Jazziikoonid”, kus Hasse tutvustab muusikaõpetajatele jazzi nelja giganti – Duke Ellingtoni, Ella Fitzgeraldi, Louis Armstrongi ja Miles Davist.

Koolikontserdid viivad aprillis elavat muusikat 13 kooli üle Eesti: lisaks Tallinnale Kehrasse, Valka, Jõhvi, Jõgevale, Kuressaarde, Pärnusse, Tabasallu ja Tapale. Gruppe juhivad Siim Aimla, Raivo Tafenau ning Reigo Ahven. Kaastegev on ka Otsakooli bigband.

Aprilli on pühendanud jazzile ka ETV ja Eesti Raadio. ETVs jõuavad neljapäeva õhtuti ekraanile filmid Bobby McFerrinist, Dee Dee Bridgewaterist, Keith Jarrettist ja Louis Vargasést päevikuid. Klassikaraadios kõlab aprilli jooksul 60 tundi jazzi. Muuhulgas kantakse üle Jazzkaare kontserte ning Valter Ojakäär tutvustab oma plaadikogu põnevamaid salvestisi.
Vikerraadios saab kuulata Õhtujazzi ja Jazzkaare päevikuid. Palju head mainstreamjazzi kõlab raadio Tallinnas.

Plaadikaupluse kett Lasering tähistab samuti jazzikuud. Aprillis saab jazziplaate 10% soodsamalt, suurema summa eest ostjat ootavad üllatused.

Jazzikuu tipneb Tallinna rahvusvahelise festivaliga Jazzkaar, mille raames toimub 50 kontserti üle eesti, esinejaiks 17 maa silmapaistvad jazzmuusikud.

Vaata jazzikuu kava.

Jazzikuud toetavad: Ajakiri Muusika, Ameerika Ühendriikide saatkond, Eesti Jazzliit, Eesti Kultuurkapital, Eesti Televisioon, Klassikaraadio, Kultuuriministeerium, Eesti Foto, Elion, Entre, G. Otsa nim Muusikakool, Lasering, Rahva Raamat, Sally Stuudio, Soome Turismiarendamise Keskus Eestis, Tallinna Inglise Kolledž, Tallinna Noorteaasta 2007, The Smithsonian´s National Museum of History (USA, Washington), Vunder jt. Jazzikuu korraldaja on MTÜ Jazzkaare Sõprade Ühing.

Jazzikuu 2007 Entre