Avanti!-festival Helsingis esitleb jazzi

31. jaanuar 2004

Soomlaste uue helikunsti esindusorkester Avanti! teeb Helsingi konservatooriumis nädalalõpufestivali, mis on pühendatud jazzmuusikale.

Sel nädalavahetusel algustab Avanti! minifestivaliga oma kevadhooaega. Festival on jazzikallakuga. Avanti! on soomlaste NYYD-ansambel, aga paremini rahastatud ja rahvusvaheliselt tuntum grupp muusikuid, kes on pühendunud nüüdishelikunsti mängimisele.
Kontserdid laupäeval ja pühapäeval esitlevad mitmes kuues jazzmuusikat tänapäevast kuni 1920. aastateni. Koos esinevad jazzorkester UMO ja Avanti! Muu hulgas katsetatakse ka selliste helidega, mis peaksid markeerima bigbändide algusaega ja sünnihetke.
UMO dirigent Kimmo Lintu osutab, et bigbändid said tegelikult alguse sellistest orkestritest, nagu oli 1920. aastate alguse valgenahalise orkestrijuhi Paul Whitemani oma. Just sellisele orkestrile tegi Gershwin oma kuulsa “Rhapsody In Blue”. Avanti!-festivali esitus on Soomes esimest korda kui “Rhapsody In Blue” mängitakse ette selle seade ja niisuguse instrumentaariumiga, nagu see kõlas esmaettekandel 1924. aastal.
Nädalalõpukontsertidel on võimalus kuulda Avanti!-orkestrit mitmesugustes kooslustes ja erinevate külalistega. Kavas on ka mitmeid esiettekandeid. Tuntumad heliloojad, kelle muusikat mängitakse on näiteks Kaija Saariaho, Raoul Björkenheim, Christian Holmqvist, Asko Hyvaärinen ja Pekka Pohjola.