Avishai Cohen trio

26. aprill 2005

Cohenit on nimetatud globaalmõõtmetega jazzvisionääriks ning Bass Player Magazine valis ta 20. sajandi saja kõige mõjukama bassimängija hulka.

27. aprill kell 21.00
Sakala keskuse suures saalis

Veel üks muusikaline näide sellest, kuidas maailma kultuurid lähenevad ka jazzmuusikas. Chick Corea bändide bassist Avishai Cohen sündis Iisraelis, kuid tema muusikaline tähelend toimus maailmas. Nüüd on ta naasmas oma muusikaliste juurte juurde.

Jazzipisikuga nakatatud iisraellane Avishai Cohen kolis New Yorki 1992. aastal, pärast klassikalise ja jazzklaveri ning bassi õpinguid nii Iisraelis kui Ühendriikides. Cohenil pole teravam tundlikkus mitte ainult Lähis-Ida rütmide osas, vaid ta tajub eriliselt ka latiino rütme. Tõenäoselt just seepärast helistaski talle 1996. aastal pianist Danilo Perez ja Cohenist sai üleöö üks Chick Corea seksteti Origin asutajaliikmeist. Kuni 2003. aastani oli Avishai ka Chick Corea New Trio liige. Lisaks on ta koos töötanud veel selliste jazzisuurustega nagu Bobby McFerrin, Roy Hargrove, Herbie Hancock, Nnenna Freelon, Claudia Acuña ja Paquito D’Rivera ning lisanud lööki pop-soulitar Alicia Keysile, Londoni ja Iisraeli Filharmoonilistele Orkestritele ning paljudele veel.

Cohenit on nimetatud globaalmõõtmetega jazzvisionääriks ning Bass Player Magazine valis ta 20. sajandi saja kõige mõjukama bassimängija hulka.
2003. aastal asutas Avishai oma plaadifirma Razdaz Records. Intervjuudes on ta öelnud, et see oli tema jaoks loomulik käik, kuna teda huvitavad samaaegselt nii jazz, rock, pop, latiino kui funk, ning oma plaadifirma hõlbustab eri projektides osalemist, eri muusikate kaasamist.
Praeguseks on Razdazi alt ilmunud kaks Avishai enda trio plaati: “Lyla” ja “At Home”. Kuigi pealtnäha tundub see muusika klassikaline fusion, kumab alt nii Lähis-Ida, Vahemere kui ka afro hõngu – just parajalt hõrgult. Vast see ongi õige maailmamuusika, maailma jazz – rikas, mahlane ja mänguline.

Avishai Cohen on paindlik ja muutuv muusik, haakudes loomulikult iga stiili, igas mõttes mängu, külge. Ta on avatud ja… meeldivalt ettearvamatu. Ehk võiks Coheni mänguviisi iseloomustada targa temperamendiga – ta ei tekita eklektilist segadust, vaid seob erinevad taustad ja mõjud kokku ühtseks elegantseks keeleks. Just elegants võiks olla Coheni märksõna.
Intervjuudes on Cohen rõhutanud, et Lähis-Ida muusikat läbistab teatud akordilihtsus, väga kindlalt välja joonistatud meeleolu, kuid samas on see lineaarsus väga sugestiivne. Toosama mõtlikkuse eriline toon annabki Avishai muusikale tolle kirjeldamatu, kergelt teistmoodi ja ülivõluva kõla.

Avishai Cohen – bass, vokaal
Sam Barsh – klaver
Mark Guiliana – trummid, löökpillid