Balkan Beat Box aitas lihtsalt tühjaks tantsida

11. november 2006

2. novembri õhtul tantsutas balkani meloodiaid klubirütmideks seadev hüperenergiline Balkan Beat Box Rock Cafesse kogunenud publikut, ent kogu rahvast siiski kaasa kiskuda ei õnnestunud, kirjutab Ester Eggert.

Neljapäeval 2. novembril astusid Rock Cafesse kogunenud publiku ette showmehed nime all Balkan Beat Box. Mis tol õhtul toimus, vahendab Ester Eggert.

Õigupoolest ei astutud esialgu mitte rahva ette, vaid taha, korraldades seamaskid ees teiselt korruselt esimesele rongkäigu, mida saatsid rõhutatud trummilöögid. Pärast lühikest demonstratsiooni keset tantsupõrandat tõusid kuumad lõunamaa mehed lavale ja üsna kiiresti kadus särk trummide ja arvuti taga paikneva Tamir Muskati seljast.

Publiku ees seisis võrdlemisi kirev seltskond eesotsas värvikamate väsinud hipi olekuga kitarristi Uri Kinroti ja Etioopia lipuga mütsi kandva kulunud rastafari bassist Itamar Ziegleriga. Saksofonimängijad Ori Kaplan ja Eyal Talmudi ning ülalmainitud Tamir Muskati meenutasid meesterahvaid, keda igapäevase klubikontingendi hulgas kohata võiks.

Alustatigi tempoka klubimuusikaga. Heli kippus küll nii valjuks keeratud olema, et laval toimuvast jäi väga ähmane pilt, kus prevaleerisid trummilöögid, peaaegu tagasisides basskitarr ja valusalt kõrvutungivad saksofonikäigud. Taoline muusika nõuab publikult täielikku kaasaelamist ja seda üritasid mehed ka õhutada, kuid tundus, et peale väikese energilise rahvahulga otse lava ees ei saanud külalised seda energiat, mida oleks soovitud.

Tuleb tunnistada, et Balkan Beat Box mängis Rock Cafesse kogunenud publikule ikkagi valdavas osas kaasakiskuvat tantsumuusikat, mis vast kõigil kohalolijatel jala tatsuma pani, kuid samas oleks nende maailmamuusikast vürtsitatud esitusest oodanud midagi rohkemat kui sisutut klubibiiti. Paraku kaotas idamaine element kui selline nende meeste teoses igasuguse intellektuaalse väärtuse muutudes mingisuguseks kergeks kõrvalmaiguks üldise “tümpsu” kõrval.

Õigesse kohta oli sattunud see osa publikust, kes soovis end peale väsitavat töö või koolipäeva lihtsalt tühjaks tantsida. Selles osas ilmselt keegi pettuma ei pidanud ja nii kutsuski Rock Cafes viibinud suhteliselt kesine rahvahulk Balkan Beat Boxi lavale veel nii mõnekski lisalooks.