BBC Jazz Awards kroonis inglise parimaid

31. juuli 2003

Kiiresti mainet kogunud jazziauhinna parimad pälvivad Inglismaal suurt tähelepanu. Kolmandat korda toimunud BBC auhinna võitjad kuulutati välja 29. juulil.

Tähelepanu pälvisid mitte just üllatuslikult need, keda niigi pressil kõige rohkem tähelepanu all. Nii näiteks sai tõusva tähe auhinna 20-aastane pianist Jamie Cullum, kes aprillis sõlmis priske miljoninaelase plaadistuslepingu.
Elutöö auhinna pälvis ameeriklane George Shearing, keda võib pidada ka valge klaverijazzi üheks vaieldamatuks härrasmeheks. Tema hiilgeajad oli 1950. ja 1960. aastatel, kui ta oma muusikas elegantselt miksis kerget ajaviitemuusikat jazzi ja latiinoharmooniatega.
Ürituse esitlejad ja õhtu juhid olid Jazzkaare publikule hästi tuntud saksofonist Courtney Pine ja briti jazzi veteran Humphrey Lyttleton.
Teiste võitjate seas oli ka tänavuse Mercury auhinna üks kandidaate Guy Barker, kelle septett kuulutati parimaks ansambliks.
Üpriski oluline parima plaadi auhind läks Inglismaal elukoha leidnud iisraeli muusikule, saksofonist Gilad Atzmonile, kes kunagi lõi kaasa ka rockimees Ian Dury grupis Blockheads. Atzmoni album on Enja märgi all ilmunud “Exile” ehk pagulane. Mehe enda sõnul üritas ta selle plaadiga pajatada lugu Palestiinast ning kaasas seepärast albumile osalema muusikuid Palestiinast, Iisraelist, Itaaliast, Rumeeniast ja Inglismaalt.
Parimaks lauljaks kuulutati Claire Martin, kes muuseas juhib BBC Radio 3-s saadet Jazz Line Up.
Parima rahvusvahelise grupi auhinna pälvis rootsi trio Esbjörn Svensson Trio, kes mäletatavasti sai samasuguse tunnustuse osaliseks aasta alguses ka Prantsusmaa jazziauhindade jagamisel. BBC Jazz Awards kantakse BBC eetris üle 2. augustil.

Parim ansambel – Guy Barker’s International Septet
Rahvusvaheline artist – Esbjorn Svensson Trio
Elutöö auhind – George Shearing
Parim CD – “Exile” Gilad Atzmoni Orient House Ensemble esituses
Parim vocalist – Claire Martin
Tõusev täht – Jamie Cullum
Jazzipärandi auhind – The Merseysippi Jazz Band
Parim instrumentalist – Brian Kellock
Parim uus teos – “Interrupting Cutler” Brian Irvine’ilt
Jazz innovatsioon – Byron Wallen
Teened jazzi ees – Tony Dudley-Evans