Brasiilia tipud Jazzkaare Kevadhooaja viimasel kontserdil!

20. mai 2005

Lauljatar-kitarrist Silvana Malta tuleb taas Eestisse, et musitseerida koos Brasiilia tippmuusikutega – kitarristi ja laulja Toninho Horta ning löökpillide kuninga Airto Moreiraga.

Bossa Brasiilia tippudega
SILVANA MALTA GROUP
feat. Toninho Horta & Airto Moreira
Estonia Kontserdisaalis 26.mail kell 19.00

Lauljatar-kitarrist Silvana Malta tuleb taas Eestisse, et musitseerida koos Brasiilia tippmuusikutega – kitarristi ja laulja Toninho Horta ning löökpillide kuninga Airto Moreiraga.

Silvana Malta on oma ala ekspert, ta tunneb suurepäraselt erinevaid Brasiilia muusika stiile. Esinedes mitmel pool maailmas annab lauljatar ka meistrikursusi Brasiilia muusikast. Ise eelistab ta kontsertidel esitada bossanoovasid, aga ka samba, baiao, afoxé ja toada rütmid on talle südamelähedased. Tallinnasse tuleb Silvana Malta teistkordselt. Aastal 2002 esines ta Antonio Carlos Jobimi 75.sünniaastapäevale pühendatud kontserdiga Sakala Keskuses. Toonane vaimustus Tallinnast ja eesti kuulajast toob lauljatari tagasi Eestisse.

Professionaalset lauljakarjääri alustas Silvana Malta Brasiilias kaheksakümnendate aastate alguses, 18-aastaselt oli tal juba oma bänd. 1987.aastal siirdus ta New Yorki, kus esines paljude tuntud muusikutega nagu Hermeto Pascoal, David Kikoski, Ricky Sebastian, Pheeroan Aklaff jt. Praegu elab Silvana Malta Taanis. 1997.aastast on tal oma ansambel, kus lauljatari abikaasa Torben Westergaard mängib kontrabassi ja ühtlasi hoolitseb ka ansambli seadete eest ja kirjutab lugusid brasiilia rütmides. Silvana Malta esineb ka Taani Raadio Bigbändi, Niels Lan Doky, Thomas Clauseni, Christan Sieverti jt. tuntud muusikutega nii Taanis ja Brasiilias kui ka mitmel pool Euroopas. Madrid, Barcelona, Copenhagen, Tallinn, Stockholm, Göteborg on 19.- 28. maini kestava Silvana Malta kevadturnee sihtpunktid. Kontserdid on erilised selle poolest, et kaasa teevad brasiilia tippmuusikud Toninho Horta ja Airto Moreira. Toninho Hortaga on Silvana Malta aeg-ajalt esinenud alates 1992.aastast, koostöö Airto Moreiraga on esmakordne. Koos minnakse Copenhagenis ka stuudiosse, et salvestada järgmisel nädalal uue heliplaadi materjal.

Silvana Malta esimene sooloalbum Back to Brazil ilmus 1997. aastal. 2001. aastal järgnes teine album Cravo e Canela. Taani Raadio bigbändiga valmis 2003.aastal kontsertalbum Flor do Verão. 2004.salvestas ta koos brasiilia trummari Protinho ja taani muusikutega heliplaadi Bossa Nuts Frans Baki bossanoovadega. 2004.aastal valmis lauljataril heliplaat Insensatez Antonio Carlos Jobimi ja oma lauludega.

Airto Moreira, ilmselt maailma kuulsaim löökpillimängija, oskab mängida rohkem kui sadat löökpilli. Ta on ansambli Weather Report asutajaliikmeid, mänginud Miles Davise ansamblis ja Chick Corea grupi Return to Foreve koosseisus. Ta on esinenud ja plaadistanud paljude tippmuusikutega nagu Quincy Jones, Herbie Hancock,George Benson, Astrud Gilberto, John McLaughlin, Keith Jarrett, Paul Simon, Carlos Santana, Gil Evans, Gato Barbieri, Michael Brecker jt. Enim on ta plaadistanud ja kontserte andnud koos oma lauljatarist abikaasa Flora Purimiga. Kokku ulatub Moreira plaadistuste arv sadadesse. USA prestiiźikas jazziajakiri Downbeat on alates 1973.aastast tunnistanud ta enam kui 20 korda parimaks löökpillimängijaks. Sama tiitliga on teda pärjanud ka JazzTimes, Modern Drummer, Drum Magazine, Jazizz Magazine jt. muusikaajakirjad mitmel pool maailmas. Moreira ja Flora Purimi muusika kõlab tänapäeval ka klubides. Inglise DJ-d Gilles Peterson , Patrick Forge jt. on kasutanud nende muusikat ja näiteks Moreira “Celebration Suite” DJ grupi “Bellini Brothers” töötluses tõusis nr.1 tantsuhitiks paljudes maailma edetabelites. .

Ka Toninho Horta tuuritab oma ansambliga mitmel mandril ja tema virtuoosset kitarrimängu võib kuulda sajakonnal plaadil. Pressis on tema ülistuseks kõlanud väited, et tegu on kitarrigeeniusega. 13-aastase kitarristi lugudest sai Brasiilias tuntuks “Flor Que Cheirava Saudade”. Inglise ajakiri “Melody Maker”valis ta juba aastal 1977 maailma viie parima kitarristi hulka. 1980 ilmus ta esimene sooloalbum “Terra dos Passaros”, mis tõi esile tema stiili isikupära ja unikaalse harmooniakäsitluse. 80-nendatel aastate lõpus USA-sse elama asunud kitarrist esines koos tippmuusikutega nagu Pat Metheny, Manhattan Transfer, Gil Evans Orchestra, Astrud Gilberto, Joe Pass, Paquito De Rivera, Bobby McFerrin, Toots Thielemans, Simon & Garfunkel jt. Brasiilia muusikutest on ta partnerid olnud Antonio Carlos Jobim, Elis Regina, Milton Nascimento jpt. ning ka Jazzkaare festivalilt tuntud muusikud nagu Joyce ja Eliane Elias. .

Koosseis:.

Silvana Malta – laul ja kitarr.
Toninho Horta – kitarr & vokaal.
Airto Moreira – löökpillid.
Steen Rasmussen – klahvpillid.
Torben Westergaard – bass.
Jonas Johansen – trummid ja löökpillid.

Piletid 150-250 krooni Piletilevist, Piletimaailmast ja Estonia Kontserdisaali kassast..