Briti jazz-punk läheb liikvele

09. veebruar 2003

Tosin aastat tagasi parima briti jazzbändi tiitli saanud friigikamp Pinski Zoo asutab ennast kontsertreisile Inglismaal.

Pinski Zoo on tegelikult pärit 80ndatest, mil Inglismaal oli lounge-jazz’i minibuum, kus hästi disainitud saksimehega popgrupid mängisid midagi jazzi sarnast a la Sade. Ometi oli just see grupp teistest oluliselt erinev kuna nende eeskujudeks oli pigem Ameerika no-wave kogu oma thrash-jazz’i ja free-funk’iga, mida esindasid Ronald Shannon Jackson ja James Blood Ulmer.
Grupi liider, saksofonist Jan Kopinski siirdus varsti aga dub-jazz’i aladele ning pööras eksperimentidele külje, kui innustus neoklassikalise jazzi taassünnilainest. Pinski Zoo sai Inglismaal 1991. aastal jazziauhindade jagamisel parima briti jazzibändi tiitli ning pärast seda pole neist palju enam kuulda olnud. Üksikud kontserdid siin ja seal, mõni juhuslik plaat, paar huvitavat sähvatust.
Jan Kopinski on praegu Leedsi muusikakolledzhi juures resideeriv artist ning see on andnud hea põhjuse veidi tõsisemalt tegeleda ununema kippuva vana asjaga. 12. märtsil alustab grupp turneed Inglismaal. Lõplik kontsertide arv pole veel selgunud. Võimaliku plaadistamise kohta puuduvad teated.
Lisaks Jan Kopinskile kuuluvad praeguse Pinski Zoo ridadesse klahvpillimängija Steve Iliffe, trummar Steve Harris ja kaks bassisti – Karl Bingham ja Stefan Kopinski. Ajakiri Wire on Pinski Zood nimetanud originaaliks briti jazzmuusikas ning ka Indpendent on rõhutanud seda, et neid pole võimalik paigutada mingisse lahtrisse. New York Timesi veergudel trükiti ära väljend «mikstuur vabadusest ja funk’ist».