Carla Bley reklaamib ennast «arvutiviirusega» - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

10/02/2003 Carla Bley reklaamib ennast «arvutiviirusega»

Uudised

Intellektuaalse jazzi üks praegusi suurkujusid, pianist ja helilooja Carla Bley tõmbab oma uuele plaadile «Looking For America» tähelepanu tänapäevasel moel.

Album «Looking For America» on järjekordne Carla Bley bigbändiplaat. Ta saatis pressile ja sõpradele e-maili, millest justnagu hoiataks neid uue arvutiviiruse eest. Traditsiooniliselt kaasnes läkitusega ka palve seda võimalikult lahkesti laiali saata, et rohkem inimesi saaks hoiatatud.
Meilis kirjutab Bley, et viraalsel marsil Ameerikas leviv viirus ähvardab nakatada kogu maakera. Bley selgitab, et töö plaadi kallal algas tal mõned aastad tagasi, kui ta haaras kinni ühest fraasist Ameerika hümnis «The Star Spangled Banner» ning ta pikkis lõigu ühte oma palasse. Talle tegi see algul nalja ning ta jätkas komponeerimist ilma kavatsuseta seda lõnga edasi kerida. Paar päeva hiljem popsas lõik taas tema alateadvusest pinnale, kuid ta ei pööranud sellele tähelepanu. Ent kui meloodia, mis kõlas kahtlaselt «Anchors Aweigh» moodi, ikkagi noodipaberile maandus, olevat Bley mõistnud, et tema teost on tabanud ja ka nakatanud Patriootiline Viirus.
Bley tunnistab, et kui see oleks juhtunud praegu, mil Bushi administratsioon on võtnud agressiivse hoiaku, oleks ta ilma kõhkluseta visanud noodipaberi prügikasti ja alustanud otsast. Kuid sel hetkel tundis ta mõnusat tunnet seest kerkimas – olen ikkagi sündinud Ühendriikides, olen seepärast õnnelik.
Muidugi möönis eneseirooniline Carla Bley, et see polnud tal kaugeltki esimene kord, kui muusikatükis lehvib Ameerika vana-hea lipp. Kunagine «Spangled Banner Minor» sai tal 10-liikmelisele bändile kirjutatud siis, kui ta oli nördinud Reagani valimise pärast. Ja teisigi lugusid teistegi plaatide peal on tal saanud ainese sealt. Seepärast Bley polevatki olnud imestunud, et nakkus teda taas tabas. «Stars And Stripes Forever» olevat tal valminud leht lehe järel lakkamatu hooga. Ameerika hümni osade versioonid. Ja lugu loo järel – sõjahümnid ja kiidulaulud, pühakud ja Ameerika-Ameerika…