Cesaria Evora esineb 2009. märtsis Tallinnas

04. detsember 2008

19. märtsil esineb Tallinna Linnahallis “Paljasjalgne diiva” Rohelise Neeme saarelt Cabo Verdest – Cesaria Evora.

19. märtsil annab ainsa kontserdi Tallinna Linnahallis “Paljasjalgne diiva” Rohelise Neeme saarelt Cabo Verdest – Cesaria Evora. Daam külastab Eestit juba teist korda.

Me kõik tunneme teda kui igihalja hiti “Besame mucho” esitajat. Kava on koostatud tema uue albumi “Rogamar” toetuseks, samuti on kavas tema tuntud ja teatud ilusad ja täiuslikud laulud. Lauljatari saadavad klaver, havai kitarr, akordion, viiul ja klarnet, koos lauljatariga on laval kaheksaliikmeline saateansambel.

Viimase kümne aasta jooksul on ta salvestanud 11 albumit, millest kümme on saanud Kuldplaadi staatuse, viiel korral on teda nomineeritud Grammyl, kahel korral on ta pälvinud Grammy. Samuti on teda auhinnatud Prantsusmaa kõrgeima muusikauahinnaga Victoire de la Musique ja ka BBC Radio 3 Awards auhinnaga nominatsioonis West Africa.

Aafrika Edith Piaf, nii kutsutakse Cesaria Evorat kogu maailmas, on üks unikaalsematest tänapäeva muusika tähtedest. Lauljatari nimi tähendab tõlkes portugali keelest kuningannat. Ta on tõepoolest sellistes muusikastiilides nagu latinos, etnojazz, morna, fado ja argentiina tango vaieldamatu kuninganna.

Maailmamuusika täht Cesaria Evora sündis Mindelo sadamalinnas (Rohelise Neeme saartel, praegu Cabo Verde Vabariik) 1941. aastal. Esimesed professionaalsed lindistused tegi Cesaria Evora kaheksakümnendate aastate keskel. Järgmise aastakümne lävel algas ta kuulsus Euroopas, esialgu rohkearvulise Carbo Verdest emigreerunute peres, hiljem aga, peale albumite Mar Azul (1991) ning eriti peale Miss Perfumado (1992) sensatsioonilist edu, ka Euroopa rohkearvulise publiku hulgas. Albumi Miss Perfumado eest sai ta Kuldplaadi ja oli sellega teine aafriklane Miriam Makeba järel, kes saavutas samasuguse edu.

Üheksakümnendate aastate teisel poolel peale edukat turneed ja albumi Cabo Verde (1997) esitamist Grammy nominendiks sai lauljatar väga populaarseks ka USAs. Ja nüüd järgneb turnee turneele mööda kogu maailma.

Albumi Rogomar, mida lauljatar esitleb, nimi on tulnud mõistetest Roga – palvetama ja Mar – meri. Cesaria on kütkestatud merest. Ta ei suuda elada ilma mereta, kuid samal ajal ta ka pelgab merd. Evora on ainulaadne naine ja lauljanna. Võib isegi öelda – muusikaline fenomen, mis kõrgub omaette paljude heliplaadifirmade kommertstoodangu kohal.