Dave Brubeck teeb piire ületava festivali

01. märts 2003

Jazzilegendi muusika kõlab 10.-14. aprillini Ameerikas festivalil, mis annab ülevaate Dave Brubecki loomingu mitmetahulisest olemusest.

Jazzmuusikas legendi staatusse küündiv Dave Brubeck tunnistas, et kuigi ta on pika elu jooksul saanud väga palju mitmesugust tunnustust ja auhindu, ei ole miski sellest tema südamele nii lähedal kui see viiepäevane muusikafestival.
Omapärane on see festival kasvõi sellegi poolest, et põhiliselt kõlab seal Dave Brubecki enda muusika mitmesuguste koosseisude ja erinevate zhanripiiridega esitustes. On sümfoonilist muusikat ja koosipalu, on kammerjazzi ja bigbändimuusikat. Kuues kontserdipaigas astub üles rida nimekaid jazzmuusikuid.
Neljal päeval toimuvad kontserdid Stocktonis (California), kus asub University of Pacific, mille lõpetasid nii Dave kui ka tema abikaasa Iola Brubeck. Festivali kulminatsioon aga leiab aset kuulsas Oaklandi jazziklubis Yoshi’s.
Lisaks Dave Brubeckile endale võib laval näha-kuulda ka tema poegi, trombonisti ja bassisti Chris Brubeckit ja trummarit Dan Brubeckit. Nimekatest on kohal veel bassist Christian McBride ja klarnetist Bill Smith. Esinevad Stocktoni sümfooniaorkester, Turtle Island String Quartet, Stockton Chorale, Pacific Jazz Ensemble jt.
Publik võib kindlalt loota niisuguste Dave Brubecki esituses tuntuks saanud lugude kõlamist nagu «Take Five» või «Blue Rondo A La Turk». Festivali kavast tõstetakse esile ka 1964. aastal valminud teost «Elements», mis oli üks esimesi, kus Brubeck üritas sulandada jazzimprovisatsiooni ja sümfoonilist muusikat. Esitab Stockton Symphony.
Dave Brubeck: «Minu jaoks eraldusjoon puudub. Jazzi improviseeritakse, orkestripartituur on kirjas. Koos on see lihtsalt muusika.» Sama hoiak iseloomustab kogu festivali.