Dianne Reeves on festivali Jazzkaar peaesineja

09. jaanuar 2006

27. aprillil kell 20.00 laulab Estonia Kontserdisaalis üks tänapäeva tunnustatumaid jazzidiivasid

Võrratu Dianne Reeves (s. 1956) on tänapäeva silmapaistavaimaid jazzvokaliste. Ta on pärjatud kolme Grammy’ga oma Blue Note’i firmamärgi all ilmunud heliplaatide In The Moment (2000), Calling (2001) ja A Little Moonlight (2003) eest. Ta on võitnud Ella Fitzgeraldi auhinna, jazziedetabelites tihti esinumber ja pälvinud rohkesti muud tunnustust.

Iga Dianne Reevesi kontsert on eriline sündmus, imetlusväärselt detailipeen ja isikupärane. Sarnaselt Carmen McRae’le ja Billie Holiday’le jutustab ta igas laulus lugu ja vastavalt sellele võib tema varjundirikas hääl kõlada võimsalt ja ka väga intiimselt. Ta valdab virtuoosselt jazzi rütmikat ja improvisatsiooni, liikudes neil aladel kergusega, mida suudavad vaid väga andekad ja karismaatilised isiksused. Reevesi laul kätkeb mõjutusi Aafrika, Brasiilia ja Kariibi muusikast, gospelist ja r&bst, klassikast ja kaasaegsest popmuusikast. Ka jazziklassika esitused vaimustavad värske vaatenurgaga.

Maineka plaadifirma Blue Note president Bruce Lundvall tegi õige otsuse, kui ta 1987. aastal kirjutas alla lepingu Reevesiga. Tänaseks on ilmunud 11 rahvusvahelise levikuga ja palju kiidusõnu pälvinud albumit. Lauljatar on oodatud esineja nii New Yorgi, Londoni, Berliini, Pariisi kui ka Tokio, Yokohama ja Osaka klubides ja kontserdisaalides, maailma kõige mainekamatel jazzifestivalidel.

Reeves töötab väga erinevate koosseisudega – duost bigbändi ja sümfooniaorkestrini. Ta on esinenud koos Daniel Barenboimi ja Chicago Sümfooniaorkestriga, samuti Sir Simon Rattle’i ja Berliini Filharmoonikutega. Ta on ka Wynton Marsalise Lincoln Center Jazz orkestri üks lemmiksoliste. Los Angelese Filharmoonikute juures on ta aga orkestri esimene loovjuht jazzi alal, juhatades jazzikavasid ja workshope nii Hollywood Bowlis kui ka Walt Disney kontserdisaalis. Reeves on esinenud Salt Lake City taliolümpiamängude lõputseremoonial ja astunud lauljana üles muuhulgas teleseriaali Seks ja linn hooaja lõpuepisoodis.

2002. aastal töötas Reeves legendaarse produtsendi Arif Mardinga (Norah Jones, Aretha Franklin), mille tulemusena ilmus tema kolmas Grammy võitnud album A Little Moonlight. 2004. aastal esines Reeves Euroopas ja Aasias, ta kutsuti ka peaesinejaks New Yorgi UNICEF’i aastagalale. 2005. aastal esines Reeves George Clooney filmis Good Night, and Good Luck. Filmi muusika on sisse laulnud Reeves ja koos filmist inspireeritud lugudega ilmus see heliplaadil, mis on käesoleva aasta Grammy pretendentide hulgas. Olles eeskujuks paljudele noortele jazzilauljatele annab Dianne Reeves 5.-9. aprillini workshopi noortele jazzilauljatele üle maailma, selle korraldab Weill Music Institute Carnegie Hallis.

Käesoleval tuuril saadavad Reeves’i kaks tippklassi kitarristi – Russell Malone alustas muusikuteed 5-aastaselt, eelkõige on ta tuntust kogunud Jimmy Smithi ja Harry Connick Juniori bändikaaslasena ning oma albumitega Columbia plaadifirma alt; Brasiilia päritolu Romero Lubambo on erakordselt andekas nii brasiilia rütmide kui jazzi vallas ning olnud nõutud ansamblipartner muuhulgas Michael Breckeri, Diana Kralli, Wynton Marsalise ja paljude teiste jazzitippude poolt.

Piletid 1.veebruarini soodushinnaga 200-400 krooni saadaval Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades.