Dokfilm “Lou Reedi Berlin” täna Sõpruses

07. juuli 2008

Algav nädal rõõmustab Lou Reedi fänne – 7. juuli õhtul tasub minna Sõpruse kinno, 10. juuli hilisööl vaadata ETVd ja 11. juulil esineb rockilegend Tallinna Linnahallis.

Esmaspäeval, 7. juulil kell 21.00 linastub Sõpruse kinos muusikafilmide nädala „Rock on Screen“ raames tunnustatud kunstniku ja filmirežissööri Julian Schnabeli dokumentaalfilm «Lou Reedi Berlin», kus on üles võetud kontseptuaalteose «Berlini» jõudmine kontsertlavale New Yorgis Brooklynis.

Popkultuuri ikoon ja kultusbändi The Velvet Underground liider ja laulja Lou Reed esineb Tallinna Linnahallis sel reedel, 11. juulil Julian Schnabeli poolt lavastatud «Berlin» showga, milles löövad kaasa London Metropolitan Orchestra, New London Children’s Choir ja Lou Reedi bänd.

Lou Reed lindistas Berlini albumi 1973. aasal. Enam kui 33 aastat ei esitanud ta selle albumi materjali kunagi elavas ettekandes. Viiel õhtul 2006. aasta detsembris esitas Lou Reed oma meistriteose St. Ann´s Warehouse´is Brooklynis. Nüüd on jõudnud „Berlin“ ka Euroopa-tuurile. Lou Reedi enda sõnul on see publiku ainus võimalus unikaalsest kontserdist osa saada, kuna rohkem ta seda esitada ei plaani.

Berlin on rockooper ja kontsertfilm armukadedusest, vihast ja narkosõltuvuses paarikesest Caroline´ist ja Jimist, millele on loonud atmosfääri ja lavakujunduse Reedi sõber Julian Schnabel („Tuukrikell ja liblikas“). Juliani tütre Lola lühifilmid Emmanuelle Seigneriga peaosas loovad kontserdile omamoodi tausta, tulemuseks erakordne visuaalne, heliline ja emotsionaalne elamus.

Muusikakriitik Tõnis Kahu kommenteerib Areeni esikaane loos „Berlini“ kontserti Pariisis: „Reed teeb kõike väga ilusasti. Ta on ilmselgelt otsinud nüansse, detaile, maitsekaid pisiasju ning leidnud väga täpse ja tundliku lavabändi – eriti kitarrist Steve Hunter (kes osales ka “Berlini” 1973. aasta plaadiversioonis) ja trummar Tony “Thunder” Smith paistavad silma.

Nii ühe kui teisega otsib Reed ka laval tihedamat kontakti. Ja täpselt selline see õhtu ongi – palju peeneid kõlalisi üksikasju ning ei hoopiski massiivseid rokkimisi. Publik tõuseb aplodeerima ja jääb püsti ka kolme lisapala ajaks. Need on pingevabad ja mängulised ning viimane, armastusballaad “Power Of The Heart”, teeb härdaks nii õhtutualettides daamid kui ka nende saatjad.”

The Independent kommenteerib 5-tärni arvustuses eelmisel nädala kontserti Royal Albert Hallis: „Berlin on tõeliselt puudutav. Publiku tormilised ovatsioonid saavad tasutud kolme lisalooga: „Satellite of Love“, „Rock and Roll“ ja kaunis uus lugu „Power of the Heart“. Lou Reed on öelnud, et see on viimast korda kui ta „Berlini“ kava Euroopas teeb. Õnneks jääb meile alles Schnabeli film.“

Neljapäeval, 10. juulil kell 00.05 näitab ETV Grammyga pärjatud muusikadokumentaali Lou Reed – Rock and Roll Heart (USA 1998). See on mitmeplaaniline ja põhjalik filmiportree Lou Reedi muusikukarjäärist ning mõjukusest läbi enam kui kolme aastakümne. Rikkalikud arhiivikaadrid pakuvad kontsertvõtteid ansambli “Velvet Underground” alguspäevilt ja Reedi kireva soolokarjääri erinevatest etappidest.

Oma mälestusi, arvamusi ja muljeid vastuolulisest ning andekast rokkarist, kelle kirjutatud kurikuulsad lood nagu “Heroin”, “Sweet Jane” ja “Walk on the Wild Side”, jagavad filmis Reedi lähikondlased David Bowie, David Byrne, Patti Smith, Suzanne Vega, Dave Stewart ja Philip Glass.

Lou Reed esineb „Berlin“ kavaga Tallinna Linnahallis juba sel reedel, 11. juulil.

Piletid kontserdile on müügil Piletilevi müügipunktides ja Statoili teenindusjaamades ja enne kontserti kohapealt.