Eclectica 2006 teeb Tartus ruumi avangardile

16. august 2006

1.-10. septembrini kestva avangardikultuuri festivali Eclectica peaesinejaks on helikunstnik, kirjanik ja audiokuraator David Toop, kelle koostööpartnerite hulka kuuluvad Brian Eno, John Zorn jt.

1. septembril algab Tartus kolmas interdistsiplinaarne avangardkultuuri festival Eclectica, mille tänavuseks eesmärgiks on tutvustada Tartu ja Eesti uuenduslikke loojaid Tartu linnaruumis.

“Kui eelmisel aastal oli põhirõhk välisartistidel, siis selle aasta festivaliks laekus väga palju põnevaid ideid kodumaistelt tegijatelt,” kommenteerib festivali peakorraldaja Berk Vaher, kes eelmise Eclectica eest pälvis Tartu parima produtsendi tiitli. “Võib julgesti öelda, et Tartu ja Eesti artistid on mitmes vallas Euroopa ja maailma edumeelsemate hulgas – et prohvetid oleksid tuntumad ka omal maal, siis ongi tänavune Eclectica ennekõike nende päralt. Samas kaasame senisest laiemalt erinevaid esinemispaiku ja kultuurikeskusi Tartus, luues neis festivaliajaks õdusaid ja inspireerivaid suhtluskeskkondi.”

Siiski on tänavusel Eclectical ka üks suurema kaliibriga välismaine peaesineja: rahvusvaheliselt tunnustatud helikunstnik, kirjanik ja audiokuraator David Toop. Toopi arvukate koostööpartnerite hulka kuuluvad John Zorn, Brian Eno, Prince Far I, Peter Brötzmann, Jon Hassell, Bill Laswell, Squarepusher, Talvin Singh jpt. Tema sulest on ilmunud raamatud “Rap Attack” (1984, 1991, 2000), “Ocean of Sound” (1995, 2001); “Exotica” (1999, Before Columbus Foundation American Book Award 2000) ja “Haunted Weather” (2004), milles segunevad fiktsioon, kultuurilugu ja mälestused.

Sagedast ajakirja Wire kaastöölist Toopi on ka nimetatud maailma kõige avarama maitsega muusikakriitikuks. David Toop esineb kavaga oma tekstidest ja muusikast 9. septembril kell 16 Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis.

Eclectica on siiani silma paistnud debüütide ja esmaesitluste poolest: 2004. aastal tegi sel festivalil oma esimese kontserdi Tartu Popi ja Roki Instituut, 2005. aastal oli Eclectica Tõnis Mäe ja Chalice’i esimese täispika ühisesinemise paigaks ning ülemaailmse esietenduse tegi tunnustatud koreograafi Francesco Scavetta juhendatud Dance Company Wee.

Tänavusel festivalil teeb oma live-debüüdi igati eklektiline kultusbänd Kreatiivmootor ning esietendub Sandra Z tantsulavastus ”Alkus”. Samuti esitleb Kohvirecordsi alla kuuluv kaubamärk Õunaviks Eclectical uhiuut trubaduuride kogumikku “Toa tuur”.

Kavas on ka mitmed töötoad, nüüdistantsuetendused, kontserdid ja filmiprogrammid (sh. jälle ka Chris Halesi interaktiivsete filmide kava). Taas toimub subkultuuride seminar ning tänavale tuuakse kunst nii taieste kujul kui elavana. Eclectica tänavuste partnerite hulgas on Eesti Teatri Festival, Lille Maja, Klubi Rock&Roll, Genialistide Klubi, Y-Galerii, Eesti Rahva Muuseum, Tartu Kunstimuuseum, Tartu Kirjanduse Maja jt.

Eclectica’2006 kestab 10. septembrini. Lähemat infot festivali kohta hakkab augusti lõpust leiduma netileheküljel eclectica.ee

Kontakt:
Berk Vaher 51 17162, berk@hot.ee