Eesti jazziauhinnad Tanel Rubenile ja Kadri Voorannale

24. aprill 2008

Jazzikuu ja Jazzkaare raames anti 23. aprillil Eesti suurima telekommunikatsiooni- ja IT ettevõtte Elioni, Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare koostöös teistkordselt välja Eesti jazziauhinnad. Auhinnad anti üle Avishai Coheni kontserdi eel.

Jazzikuu ja Jazzkaare raames anti 23. aprillil Eesti suurima telekommunikatsiooni- ja IT ettevõtte Elioni, Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare koostöös teistkordselt välja Eesti jazziauhinnad. Laureaadid kuulutati välja ning auhinnad anti üle Vene Teatris, vahetult enne Jazzisaadik Avishai Coheni kontserti.

Elioni Jazziauhinna eesmärk on tunnustada Eesti tegusamaid ja isikupärasemaid jazzmuusikuid kolmel viimasel aastal tehtud tööde ja saavutuste eest. Sel aastal pälvis auhinna Tanel Ruben. Vabakutseline löökpillimängija, helilooja ja produtsent Tanel Ruben (1970) annab sadakond kontserti aastas. Ta musitseerib paljudes enda projektides (Syncrotron, Hinkus, Drum Prana, Willane Bluus jpt) ja ka teiste muusikute poolt ellu kutsutud kollektiivides, kontserte antakse nii Eestis kui välismaal. Ta komponeerib ja arranžeerib, õpetab nii Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias kui ka Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias, osaleb Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali nõukogus ning koostab Eesti Jazzliidu aastaringseid kontserdigraafikuid. Värskelt on ilmunud Tanel Rubeni kolmas oma lugudega heliplaat ”Kogutud rikkus”.

Elioni Jazziauhinna andsid üle Elioni juhatuse esimees Valdur Laid ning Jazzisaadik Avishai Cohen. Laureaati käis õnnitlemas ka kultuuriminister Laine Jänes. Valdur Laidi sõnul on Tanel Ruben just viimastel aastatel lisanud Eesti jazzmuusikale oma loominguga väga positiivse ja suure panuse. Jazziauhinnaga soovitakse teda tänada ning innustada uuteks tegudeks. Elioni Jazziauhind kätkeb endas peale sellega kaasneva tunnustuse ka 50 000-kroonist stipendiumi, maineka eesti kunstniku Tiiu Kirsipuu valmistatud temaatilist skulptuuri, JazziMaali võistluse raames valminud maali ning võimalust salvestada Eesti Raadios ja Eesti Televisoonis. Žüriisse kuulusid kontserdikorraldajad ja muusikakriitikud ning Eesti Jazzliidu, Jazzkaare ja Elioni esindajad.

Noore Jazzitalendi Auhinna pälvis Kadri Voorand. Noore Jazzitalendi Auhinna eesmärk on tunnustada noort, kuni 26aastast andekat muusikut, kes on saavutanud märkimisväärset edu oma loomingu ja tegevusega. Peamiselt jazziõppejõududest koosnev žürii hindas enim lauljatari-helilooja Kadri Vooranna (1986) töökust ja loomingulist arengut, säravat lavaisiksust, liidrivõimeid ja isikupärast improviseerimisoskust.

Noore Jazzitalendi Auhinna andis üle žürii esindaja Anne Erm. Auhinna võitja pälvis Tiiu Kirsipuu skulptuuri, salvestusvõimaluse Eesti Raadios, auhinna Eesti Fotolt ning võimaluse esineda Jazzkaare järgmise kontserdihooja jooksul.

Nii Elioni Jazziauhind kui Noore Jazzitalendi Auhind on Eestis aprillis tähistatava Jazzikuu iga-aastane traditsioon. 2007. aastal pälvis Elioni Jazziauhinna Jaak Sooäär ning Noore Jazzitalendi auhinna Erki Pärnoja.