Eesti-USA elektrikitarri duo loob piirideta kõlapilte

07. november 2005

10. ja 11. novembril annab Tallinnas ja Tartus kontserdi elektrikitarri duo Raoul Björkenheim-Jaak Sooäär, kes on varemgi koos muusikaliselt hulljulgeid rännakuid ette võtnud.

Neljapäeval 10. novembril kell 21.00 Tartus kohvikus Shakespeare
Reedel 11. novembril kell 19.00 Tallinnas Von Krahli Teatris

Festivali “Fiesta de la guitarra ‘05” raames RAOUL BJÖRKENHEIM (kitarr, Soome/New York), JAAK SOOÄÄR (kitarr).

Raoul Björkenheim on rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud omanäoline muusik nii kontsertkitarristi kui heliloojana. Björkenheimi mängu on võrreldud loodusjõuga. Selles on mõjutusi maailmamuusikast, džässist, rockist ja nüüdismuusikast.

Mitmesugustest inspiratsiooniallikatest avastab Björkenheim pidevalt uusi mänguviise ja -tehnikaid, mis ületavad kitarrile tavapäraseks peetud piire. Eksperimenteerides 6- ja 12-keelelistel kitarridel erinevate häälestuste ning elektroonikavahenditega, loob ta üllatavaid helimustreid, mis loovad paralleele lindudest, ooperilauljatest või flöötidest raskete tööstusmasinate, keelpilliorkestrite või liblikatiibadeni, moodustades unikaalse isikliku helikeele, mis on vallutanud kuulajaid üle maailma.

Björkenheim sündis Los Angeleses, emaks soomlannast Hollywoodi näitlejatar Taina Elg. Ta õppis kitarri New Yorgis, Helsingis ja Bostonis (Berklee College of Music) ning on esinenud ja plaadistanud kõikjal Euroopas ning reas USA linnades. Björkenheimi erinevate ansamblite seas osutus eriti menukaks trio “Krakatau”, millega ta on esinenud paljudes riikides ning on korduvalt plaadistanud firmale ECM.

Ta partneriteks on olnud näiteks Ronald Shannon Jackson, Bill Laswell, Paul Schütze, Mats Gustafsson, Jah Wobble, Tomasz Stanko, Peter Erskine, Dave Liebman, John Storgårds, Henry Kaiser ja Lukas Ligeti.

Björkenheimilt on tellinud teoseid ning on kutsunud teda esinema solistina mitu Soome eliitorkestrit (Kaupunginorkesteri, RSO, UMO, Avanti!). Björkenheim on ka mõjukas kitarriõppejõud, hulk aastaid Sibeliuse akadeemias, seejärel ta praeguses elupaigas New Yorgis. Björkenheimi duokavas Eesti ja Põhjamaade ühe aktiivsema noore džässiguru Jaak Sooäärega on kindlasti rohkesti muusikalisi üllatusi.