Eksootiline elektrooniline etno Austraaliast

22. august 2005

Oma globaalmuusikas ühendab Austraalia ansambel Rivertribe moodsad ja traditsioonilised helid.

RIVERTRIBE (Austraalia)
DJ Hannes Kalamäe
3.septembril kell 22.00 Rock Cafés

Rivertribe on loonud ainulaadse rütmi ja harmooniate kooskõla: kasutades didgeridoo sügavat bassikõla ansambli heliarhitektoonika vundamendina, liidavad nad sellele viiulite, indiaani flöödi, Iiri vilepilli, Aafrika trummide, elektriliste klahvpillide, Armeenia duduki kõla, Austraalia põlismetsade hääled ja moodsa elektroonika. Oma muusikalisel reisil viib ansambel kuulajad reisile kohtadesse, kus nad on käinud vaid oma kujutelmades.

„Rivertribe sai alguse kingitusest,” ütleb ansambli asutajaliige Mike Lane, „Mängisin tol ajal ühes funkbändis, kui mu vend kinkis mulle kaks didgeridoo’d. Kui selle pilli kätte võtsin, muutusid mu muusikalised tõekspidamised ning sellest kasvaski välja Rivertribe.” Nüüdseks on Mike didgeridood mänginud 8 aastat ja pea samakaua on ka ansambel tegutsenud. Rivertribe’i algne visioon oli luua instrumentaalset ülistus- või mediteerimismuusikat, millel aga oleks euroopalik taust ja mis jõuaks kõikide inimesteni, praeguseks on nad jõudnud eksootilise elektroonilise etnoni.

Rivertribe andis oma esimesed kontserdid kaubanduskeskuste lähistel tänavanurkadel ja käsitööturgudel. Ühel sellisel kontserdil said nad pakkumise esineda Singapuri River Busker Festivalil. Vastukaja sellelt festivalilt oli nii rabav, et järgmiseks kutsuti nad esinema maailma suurimale tänavamuusikafestivalile, mis toimus Kanadas. Sellest ajast alates on bänd tuuritanud Euroopas, Aasias ja Ameerikas, tutvustades kuulajaile oma erilist sulamit maailmamuusikast, elektroonikast ja klubirütmidest.

Ansambel on välja andnud viis CD-d. Esimene neist, Journey, ilmus 1999.aastal, järgnesid Did You Feel The Mountains Tremble, kus Rivertribe tõi kuulajaini unikaalse segu meditatiivsest, vaimselt laetud pärismaalaste hõimude muusikast. Plaat tõi neile ühe Austraalia juhtiva maailmamuusika ansambli kuulsuse. Selle järgnesid Christmas, The Blessing ja re:Journey.

Rivertribe on palju reisinud ja esinenud kõige erinevamale publikule – nii inimestele tänavanurkadel kui ka esinduslikel festivalidel Just For Laughs Montrealis, Rotterdam Straat Fest Hollandis, Freakstock Saksamaal, Halifax Buster Festival Kanadas, ja Edinburgh Fringe Festival Šotimaal. Nad on kontserte andnud Inglismaal, Iirimaal, Saksamaal, Portugalis, Uus-Meremaal, Ameerika Ühendriikides, Malaisias, Indias, Hiinas, Leedus ja mujal. Austraalias esinesid nad aastal 2000 Sydney olümpiamängudel, lisaks Singapuri River Festival’il, Sydney ooperimajas ja Melbourne International Festival’il.

Ansambel esineb nii kvartetina kui triona. Põhikoosseisuks on viimastel aastatel trio: Mike Lane, Simon Lewis ja Jono Callow. Mike ja Simon on saanud klassikalise muusikahariduse. Jono on õppinud tablamängu Indias. Nad on miksinud india muusikat filmide jaoks, nad on kuulanud vaimustusega Ravi Shankari ja Hariprasad Chaurasia muusikat. Mike’i jaoks on oluline maailmamuusika persoon Peter Gabriel. Simoni lemmikute seas on Herbie Hancock, Keith Jarrett, Radiohead, Pat Metheny. Tal on oma ambient etno bänd Simon Lewis Group. Jono võtab malli Billy Cobhamilt. Ta tegeleb sooloprojektidega, lisaks mängib vahel Kanada ansambliga The Between ning rockansambliga Ridley.

Mike Lane – plaadimasinad, didgeridoo, vokaal, djembe, duduk (maestro Karleni pill)
Simon Lewis – klahvpillid, harmoonium, melodica, vokaal
Jono Callow – tablad, trummid, djembe, darabukka, didgeridoo

Rivertribe Euroopas:
13-14. august Flevo Festival – Holland
19-21. august Markatakie Festival – Holland
22-25. august Fringe Festival – Ediburgh
31.august-4. september – Läti ja Eesti