Elektrireha leiutaja ja kaheksa kitarri

19. august 2008

28. augustil kohtuvad Von Krahli baaris kaheksa eesti kitarristi ning ameerika shockabilly-rokkar Eugene Chadbourne.

Eugene Chadbourne & EGO (USA-Eesti)
28. augustil kell 21 Von Krahli baaris

Sel sügisel ühendavad jõud kevadise Jazzkaare üks üllatajaid Estonian Guitar Octet ja ameerika shockabilly-rokkar Eugene Chadbourne. Milline saab olema nende koostöö, ei oska julgemadki unes näha.
Eugene Chadbourne on ameerika improvisaator, kitarrist ja bändžomängija. Jazzkaare kuulajatele on ta vast meeles 2007. aasta Aki Takase kontserdi käredahäälse lauljana. Ta alustas oma karjääri mängides rokenrolli, kuid tüdines peagi selle muusikavormi ühetaolisusest. Kombineerinud omavahel rocki, bluesi, kantri, bluegrassi, free jazzi ja tavalise lärmi, leiutas ta täiesti unikaalse, ainult temale omase stiili. Mõtlev ja kirjutav mees (lisaks arvustustele-artiklitele on ta avaldanud ka ühe muusikatööstust seestpoolt õõnestava raamatu) mängib peale kitarri ja bändžo ka omaloomingulisi pille, näiteks elektrireha(!). Chadbourne on koostööd teinud selliste artistidega nagu John Zorn, Fred Frith, Derek Bailey, Han Bennink, Carla Bley Band, Paul Lovens, Toshinori Kondo, Camper Van Beethoven, Jello Biafra, They Might Be Giants, Sun City Girls, Aki Takase, Walter Daniels, Kevin Blechdom, Zu ja Jimmy Carl Black.

Estonian Guitar Octet koondab endas üsna erineva taustaga muusikuid. Igaüks kaheksast kitarristist lisab miskit põnevat ja isikupärast ühisimprovisatsiooni, mida ei saagi päris hästi tükeldada “lugudeks”, vaid mille puhul peaks ehk pigem rääkima “sessioonidest”. Tervikpilt on olulisem kui detailid ning see võiks igal kitarriokteti kontserdile minejal meeles mõlkuda. EGO sündis selle looja Jaak Sooääre sõnul avastusest, et Eestis on märkimisväärne hulk loova mõtlemisega kitarriste, kellest annab kokku panna ka suuremakoosseisulist kollektiivi.

Robert Jürjendal on klassikalise haridusega kitarrist, kes on improvisatsiooni, live-elektroonika ja elektrikitarri võimalustest huvitunud juba ligi paarkümmend aastat. 1993. aastal pani ta aluse Eesti ühele tuntumale džässkollektiivile Weekend Guitar Trio. Tõnis Leemets on moodsa ja tantsulise kaldega džässi poolehoidja ning viimasel ajal keskendunud elektroonilisele muusikale. Mart Soo on aga vabaimprovisatsiooni üks alusepanijaid Eestis. Virgo Sillamaa on noorema põlvkonna jazzmuusik, kes tunneb end koduselt nii jazzi, popi kui ka akadeemilisemat laadi muusika vallas. Kalle Tikas on julge provotseerija, kes naudib improvisatsiooni ettearvamatust. Paul Daniel on mitmekülgne interpreet, kes orienteerub hästi nii džässis kui rahvamuusikas. Tarvo Kaspar Toome on ansambli Lippajad kunstiline juht, instrumentalist ja helilooja. Ja lõpuks – Jaak Sooäär, mees kitarriokteti loomise mõtte taga, kelle universaalne haare ulatub nii Eesti rahvamuusika sügavamate soppideni kui Euroopas endiselt ülipopulaarse improlaine harjani.

Piletid hinnaga 125.- ja 100.- (tudeng, pensionär) on müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ja enne algust kohapeal.
NB! Von Krahli baaris kehtib õhtustel üritustel vanusepiir 21 eluaastat.