Ergo Jazz Session 10 - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

19/04/2011 Ergo Jazz Session 10

Uudised

Kui Michael Schiefel 1998.aastal esmakordselt Jazzkaarele tuli, ei tundnud Eestis teda veel keegi, ometi oli  Arhitektuuri muuseumi saal pilgeni rahvast täis ja kuulati kõrv kikkis, kuidas on võimalik üksinda häälega nii põnevaid kompositsioone luua, ise saatepartiid sisse laulda, tekitada mitmekihilisi harmooniad, erinevaid rütmimustreid.  Michael Schiefel sai juba siis kõigega suurepäraselt hakkama lauldes oma värvikirevaid lugusid Bachist Jacksonini.  Tema debüütalbumit  Invisible Loop nimetasid saksa muusikakriitikud parimaks uue tulija albumiks. Paljudele oli see avastus,et väikese tehnilise abivahendi  loop-delay abil saab ise endale vokaalansambli ja saateansambli moodustada, kasutades selleks ikka vaid inimhäält. Michael Schiefeli hääleulatus on üle kolme oktavi, ulatudes baritoniregistrist sopranini välja. Tal on laitmatu intonatsioon, tänu millele ta harmooniad kõlavad kaunilt kokku, ja tal on ääretult vahva fantaasia, mis sunnib järjest uusi põnevaid võimalusi kasutama hääle ja kava väljendusrikkuse suurendamiseks.  Loomulikult on ta arsenalis ka kenake häälega tekitatud pillipark, ehk osavalt imiteerib ta instrumente. Michael tunneb muret globaalsete probleemide pärast aga vaatab  ka eneseiroonilise pilguga sisemaailma.

Jazzkaar on igale festivalile tuua uusi põnevaid esinejaid, mõnedest neist saavad publiku lemmikud, keda ikka ja jälle tahetakse kuulata  nagu Richard Bona, Dianne Reeves, Omar Sosa, Take 6  ja Michael Schiefel.  Rohkem kui tosin aastat on möödunud ja Michael Schiefel tuleb viiendat korda esinema Jazzkaare kutsel.  Viimati oli ta siin 2005.aasta jõulude ajal. Praeguseks on lauljalt ilmunud viis sooloalbumit – Invisible Loop, I Don’t Belong,  Gay, Don’t Touch My Animals, My Home is My Tent, lisaks veel  kolm albumit kvintetiga  jazzEndeed, mille ta  moodustas  veel õpingute ajal Berliinis ning kolm heliplaati on ilmunud minibigbändi Thärishens Tentetiga , mis on ka jätkuv  projekt.

Taaskohtumine Michael Schiefeliga on väga oodatud. Mees-nagu-orkester loob ta oma hääle, kujutlusvõime ja mitmesuguste elektrooniliste abivahenditega põneva helikeskkonna, kuhu mahub avar spekter muusikastiile: rocki ja klassikat, jazzi ja tuntud popviise, madrigale ja viiteid soul-klassikale. Ta on solist-vokalist-helilooja-kunstnik, kes balansseerib mängleva kergusega erinevate stiilide vahel.

Uue projektina on lisandunud duo pianist Carsten Daerriga, koos esitatakse Johann Sebastian Bachi ja Felix Mendelsson-Bartholdy loomingut. Veel on tal värske kvartett ungari jazzmuusikutega – esimene CD-gi Gondellied In The Sahara on valmis ja Bigbändi projekt Jazz meets Dada koos ringhäälingu orkestriga HT Big Band(Hessischer Rundfunk), kus kõlab Glenn Milleri muusika koos dadaistide poeemidega. Peale nende kuue põhiprojekti tuleb ette ühekordseid põnevaid projekte nagu oli installatsioon Sound Shuttle arhitekt Max Hirshiga. 
Michael Schiefel on  improvisatsiooni professor Weimari Ferenc Liszti nimelises kõrgemas Muusikakoolis, kui ta selle ameti sai 2001. aastal, oli ta noorim muusikaprofessor Saksamaal.

Michael Schiefel on esinenud oma soolokontsertidega kõikjal Euroopas, aga ka Ameerikas, Aasias. Tallinnasse toob ta kaas oma viimase heliplaadi lugusid ja mõnda ka varasemast loomingust, mis täpselt saab toimuma, seda ei taha Michael Schiefel ette avaldada, aga pole kahtlust, et saab olema põnev ja vaheldusrikas kontsert.