ERSO koos trompetivõluriga kaunishelide maailmas

01. aprill 2004

Tere tulemast nautima kauneid helisid, ütleb Joosep Sang, kes toonitab, et publik ei peaks 21. aprilli sümfojazzi kontserdile minema kartuses, et kõlama hakkab keeruline ja võõristust tekitav nüüdismuusika.

Tere tulemast nautima kauneid helisid, ütleb Joosep Sang, kes toonitab, et publik ei peaks 21. aprilli sümfojazzi kontserdile minema kartuses, et kõlama hakkab keeruline ja võõristust tekitav nüüdismuusika.
Mida pikemaks Jazzkaare traditsioon kasvab, seda enam kohtame festivalil vanu muusikalisi tuttavaid laiast maailmast. 21. aprillil kell 19 astuvad Estonia Kontserdisaali paljunäinud lavale lausa kaks sellist: trompetist Markus Stockhausen ja kontrabassist Arild Andersen, kes koos trummar Patrice Heraliga toovad ERSO kavasse kevadisi jazzituuli.
Markus Stockhausen on siinsele publikule tuttav 2000. aastal Kaarli kirikus toimunud kontserdilt, kus ta esines sooloimprovisatsioonidega. Ta on läinud sajandi nyydmuusika novaatori Karlheinz Stockhauseni poeg, kes kannab ka ise helilooja tiitlit ja kelle tegevusvaldkonda jazziga piirata oleks patt.

Stockhausen on plaadifirma ECM üks keskseid artiste – üks neid, kes on aidanud oma albumitega selle labeli kõlalist imagot defineerida. Tema trompeti läbipaistev kõla on andnud kauni sära väga erinevatele projektidele, mille seas on koostööd peamiselt euroopa jazzi tippudega, etnovõtmes ettevõtmised, klassikalise ja nüüdismuusika esitused (sealhulgas mitmed Karlheinz Stockhauseni teoste esiettekanded) ja viimasel ajal aina sagedamini ka õhtud täis enda loodud muusikat.
Jazzkaarel kõlav muusika, mis liidab jazztrio ja sümfooniaorkestri jõupingutusi, jõudis esimest korda lavale kahe aasta eest. Stockhauseni trio tegutseb aastast 1998 ning esinemine suure orkestriga on vaid üks selle väljundeid – nende impro-kavad kõlavad sagedaminigi siiski vaid kolme mehe spontaanse ühisloominguna.

Markus Stockhauseni kaaslased väärivad samuti suurt tähelepanu. Norralane Arild Andersen on üks euroopaliku jazzi esibassiste, kes mängis ansambli Masqualero ridades 1992. aasta Jazzkaarel ning on tegev juba üle kolmekümne aasta. Prantslane Patrice Heral on aga leidlik löökpillimängija, kes koob trummidel-taldrikutel hämmastavaid helikangaid.
Publik ei peaks 21. aprilli kontserdile minema kartuses, et kõlama hakkab keeruline ja võõristust tekitav nüüdismuusika. Vastupidi – Markus Stockhauseni partituurid on heakõlalised, lausa romantilised ning nende ettekannetele annab erilise väärtuse ja värskuse laval sündiv improvisatsioon.
“Mulle meeldivad kaunid helid”, ütleb trompetist. “Ma armastan puhtaid toone, selget kõla.” Sarnaseid eesmärke seab endale ka Arild Andersen, kelle muusika samuti orkestrikavades kõlab.
Seega – tere tulemast nautima kauneid helisid!

Markus Stockhausen Trio (Saksamaa-Norra-Prantsusmaa)
ERSO, dirigeerib Erkki Pehk.
21. aprillil kell 19.00
Estonia kontserdisaalis

Markus Stockhausen – trompet
Arild Andersen – kontrabass
Patrice Heral – trummid