Esmakordselt Jazzkaarel!

20. aprill 2004

Esmakordselt teeb Jazzkaar koostööd Eesti Muusika Päevadega ja Eesti Riikliku sümfooniaorkestriga.

Teisipäeval 20.aprillil kell 19.00 mängib Vene Draamateatris Eesti jazzi esindusorkester Estonian Dream Big Band eesti ja ameerika muusikat. Esiettekandele tulevad Tauno Aintsi “Steps”, Mirjam Tally “Aria With Walking Cat”, Ülo Kriguli “Kaz Dream” ja Raul Söödi “Whats In Your Heart”. Sööt on meie unelmatebändile põnevat muusikat kirjutanud varemgi.

Kontserdi teises osas kõlavad lood Brecker Brothersi kullafondist. Vennad trompetist Randy ja saksofonist Michael on Grammysid võitnud koos ja eraldi, bändi teinud koos ja eraldi. Veel paar aastat tagasi mängisid nad koos Pori jazzil. Nende tohutut produktiivsust meenutavad arvukad heliplaadid. Esmaspäevases proovis ütles Randy Brecker meie orkestri kohta – sünge bänd, oleks ma seda teadnud, oleks mõne veel krõbedama loo kavva võtnud! Praegune kava on hästi positiivne ja tuntud teemadega.
Randy, kes alustas oma karjääri jazzrockbändist Blood, Sweat & Tears, on mänginud paljudes erinevates stiilides, kuid südamelähedasemaks on jäänud energiline funk.
Estonian Dream Big Band, kes alustas 1998. aastal Jazzkaarel Frank Fosteri taktikepi all, mängib homme maineka rootsi dirigendi kuulsa Norbotten Big Band´i kunstilise juhi Örjan Falströmi dirigeerimisel.

21. aprillil kell 19.00 Estonia kontserdisaalis esineb esmakordselt Jazzkaarel ERSO koos Euroopa jazzitippudega.
Markus Stockhausen tunneb end koduselt nii sümfooniaorkestri ees kui ka üksi imeliste helidega nagu nelja aasta eest Kaarli kirikus Jazzkaare kontserdil. Euroopa nüüdismuusika üks ikoone Karlheinz Stockhausen kirjutas poja trompetistitalenti silmas pidades mitmeid teoseid.
Praegu on Markus Stockhausen Euroopa üks hõivatumaid jazzmuusikuid. Ta osaleb ligi viiekümnel heliplaadil, mis on ilmunud firmade ECM, EMI Classics, ACT jt väljaandel. Kahel viimasel CD-l aastast 2004. esineb ta koos klarnetistist abikaasa Tara Boumaniga(“Thinkig about”) ja oma trioga, kuhu kuuluvad norra helilooja ja bassist Arild Andersen ning prantsuse trummar-vokalist Patrice Héral. Trio tuli kokku 1998. aastal ja salvestas ECM-i firmamärgi all plaadi “Karta”. Teisel äsja ilmunud albumil “Joyosa” osaleb ka ungari kitarrivirtuoos Ferenc Snetberger.

Markus Stockhauseni helitööd triole ja sümfooniaorkestrile Choral, Sehnsucht jt. on kõlanud Saksa, Austria, Itaalia, Inglise ja Norra orkestrite esituses.
Arild Andersenilt on 21.aprilli kontserdi kavas süit – S.Now, Signal, Awakening (Bergeni Sümfoonikute tellimus). Arild Andresen, Euroopa üks parimaid bassiste, on salvestanud ECM-i firmamärgi all kümneid plaate, ta partnerite nimistus on Stan Getz, Jan Garbarek, Bill Frisell jpt. Patrice Hérali kutsutakse Euroopa Nana Vasconceloseks. Teda tuntakse Dhafer Youssefi, Vienna Art Orchestra jt koosseisudest.

Valmistuge kauniks põhjamaise sümfojazzi kontserdiks. Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib Erki Pehk, kes on juhatanud nii ooperi-, sümfoonia kui ka muusikaliorkestreid.

Jazzkaar