ETV näitab haaravat popmuusika arenguloo filmiseeriat

08. veebruar 2007

Alates 8. veebruarist on ETV ekraanil Inglise dokfilmide sari “Walk On By” popmuusika ajaloost. Esimesed filmid räägivad nn jazziajastust.

Alates 8. veebruarist järgnevatel neljapäevadel kell 22.50 näitab ETV Inglise dokumentaalsarja “Walk On By” popmuusika ajaloost.

Haarav dokumentaalseeria menumuusika ajaloost ja populaarsemaist helindeist, mis on saatnud meid viimased sada aastat – alustades Tin Pan Alley lööklauludest 20.sajandi hakul ja lõpetades kaasaegse, multi-miljardeid pööritava pop-bisnise väljakujunemisega.

Põimides ammuseid arhiivikaadreid ja salvestusi lähiminevikust, kontsertvõtteid, kommentaare ja intervjuusid, annab “Walk On By” mitmeplaanilise pildi moodsa muusikatööstuse tekkest ja arengust mõlemal pool Atlandit. Erinevates rollides, pikemalt või põgusamalt tuuakse ekraanile ligemale 150 väljapaistvat artisti, heliloojat ja produtsenti möödunud aastasajast.

1. osa “Venemaalt, armastusega”

“Walk On By” avaosa teeb tempoka ekskursi Ameerika muusikateatri ajalukku, meenutades taaskord, kuidas afro-ameerika ja juudi traditsioonide lõimumisest sündis uus helikunstiline tervik. Areneva muusikaäri tulipunktideks 20. sajandi alguskümnendeil said pikemaks ajaks Tin Pan Alley ja Broadway.

Tin Pan Alley nime all tunti piirkonda New Yorgis, kus asusid arvukad muusikakirjastused, mis andsid tööd otsatule hulgale teksti- ja laulukirjutajale. Viimatinimetatute seas – nagu ka Broadway´l muusikaliteatrites õnneotsivate heliloojate ridades – paistsid silma mitmed immigrantide, sealhulgas Venemaalt väljarännanud juudiperede andekad järeltulijad. Nagu näiteks George Gershwin, Richard Rodgers ja Irving Berlin.

Džässiajastu algus. Moodi läksid afro-ameerika rütmidel põhinevad tantsud. Džäss kõlas lugematutes salakõrtsides üle terve Ameerikamaa. Uhketel Mississipi aurulaevadel, mille pardail pakuti lahkesti mitmesugust meelelahutust, esinesid jätsbändid. Louis Armstrong oli peagi jõudmas oma kõrgvormi.

2. osa “Tähetolm”

Muusikadokumentaali 2. osas käsitletakse nn. džässiajastut: elevat perioodi Ühendriikide ajaloos, mil üle kogu maa kogusid populaarsust Irving Berlini, Gershwini, Jerome Kerni, Porteri and Rogersi palad, mida laialdaselt kontsertreisivate orkestrite ees esitasid sellised suurepärased lauljad nagu Bing Crosby, Billie Holliday, Ella Fitzgerald ja Frank Sinatra – staarid, kelle soolokarjäär kestis hiljem veel aastakümneid.

Džässiajastu tantsuorkestrite edule aitas omajagu kaasa viktoriaanlike moraalinormide lõdvenemine. Mustanahalitsest artistidest suutsid juba mõned ennast valgete kuulajate hulgas maksma panna, parimad neist puhtalt oma ande suurusega.

Kaheksast osast koosnev filmiseeria jätkub rock´n´rolli ja Elvis Presley teemal.