ETVs tulekul saade Jazzkaarest ja Värttinäst

16. juuli 2004

22. juuli hilisõhtul meenutatakse ETVs ohtrate muusikanäidetega tänavust Jazzkaart.

Lähiajal on ETV kavas kaks sisukat muusikasaadet, mida jazzihuvilistel tasub kindlasti vaadata.

Neljapäeval 22. juulil kell 23.50-00.31 on eetris “Jazzkaar 2004”.
Tutvustus ETV kodulehelt:
Baltimaade suurima jazzifestivali Jazzkaar tugevamaks küljeks on stiililine mitmekesisus, millele tänavu lisandus ka terve plejaad nimekaid külalisi – John Scofield, Randy Brecker, Joyce, Manu Dibango, Earth, Wind & Fire kitarrist Al McKay jpt.
Ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esinemine lisab festivalile enneolemtuid värve. Saatesse kogume meeldejäävamaid hetki lõppenud festivalist ja arutleme tänapäevase jazzi uute suundumuste üle.
Saatejuht on Ruth Alaküla, režissöör Erle Veber.

Neljapäeval 5. augustil kell 23.50 on kavas intervjuu ja kontserdisalvestus ansamblilt “Värttinä”.
Tutvustus ETV kodulehelt:
28. veebruaril 2003. a tähistas Soome ansambel Värttina oma 20aastast tegevusjuubelit kontserdiga Helsingis. 45minuti pikkusele kontsertsalvestusele eelnevad intervjuud Värttina solisti Mari Kaasineni ja saksofoni ning bouzouki mängija Janne Lappalaineniga.

Kolmest südist lauljannast ja kuueliikmelisest saatebändist koosnev Värttina kuulub „maailmamuusika“ žanri kõige huvipakkuvamate, ärksamate ja kompromissitumate artistide kilda. Värttina on salvestanud kümmekond heliplaati ning teinud rahvusvahelisi kontserttuure alates 1990. aastate algusest. Hiljuti kutsuti ansambli liikmeid helindama „Sõrmuste isanda“ lavaversiooni, mis peab kavakohaselt esietenduma 2005. aasta sügisel Londonis.
Värttina juubelit peeti Helsingi hunnituimas esinemispaigas Aleksanterin Teatteris, linna kunagises ooperimajas. Koht valiti välja eelkõige selle iseäraliku endisaegse atmosfääri pärast, kuid samuti põhjustel, et see sobis suurepäraselt videosalvestuse tegemiseks ning 350kohaline saal – mis muidugi ka viimseni välja müüdi – paistis täpipealt paras sedalaadi õdusa ja intiimse, kõigiti erilise kontserdi korraldamiseks.

Kahetunnine kava pakkus läbilõiget Värttina kogu karjäärist, kuni vastse plaadi „Iki“ (2003) paladeni välja. Kontserdi üheks kõrghetkeks kujunes 30liikmelise naiskoori Philomela etteaste. Külaliskoor laulis kaks lugu, kusjuures ühes neist lõid kaasa ka Värttina solistid Mari Kaasinen, Susan Aho ja Johanna Virtanen.
Tootja Hoedown (Soome 2003), produtsent Philip Page.