Euroopa suurim jazzfestival tuleb Haagis

15. juuni 2003

Selle suve muusika- ja staarirohkem jazzfestival North Sea Jazz toimub Haagis 11.-13. juulini. Kontrastsel festivalil esinevad Pat Metheny, Roy Hargrove, Tony Bennett, King Crimson, Lizz Wright jpt.

Juuli teine nädalavahetus lööb Hollandi mereäärse linnakese kihama – Haagi kongressikeskuses enam kui 16 laval toimub 28. North Sea Jazz (NSJ) festival, mida on esinejate rohkuse ja prestiizhikuse poolest juba aastaid hinnatud Euroopa suurimaks ja parimaks jazzfestivaliks.

Nagu ikka, on NSJ kava vastanditerohke. Festival on justkui elus jazziajaloo raamat, kus esinevad kõrvuti tõelised klassikud-vanameistrid ja julged noored katsetajad, kes ei lase end segada stiilimääratlustest ega traditsioonidest.

Tänavuse festivali Artist in Residence on kitarrist Pat Metheny, kes annab erinevate koosseisudega mitu kontserti. Teiste seast mängib ta ka koos Han Benninkiga, kes tänavust Jazzkaartki külastas.
Metheny kõrval kõige hõivatum ja end mitmekülgseimalt näitav artist on trompetist Roy Hargrove. Ta tutvustab uut nujazzi plaati “Hard Groove”, esineb oma kvintetiga ning osaleb veel kahes grupis.

Põgusalt pilguheidul leiab esinejate nimekirjast Tony Bennetti, Cassandra Wilsoni, Ibrahim Ferreri, Van Morrisoni, Patty Austini, Marcus Milleri, Charlie Hadeni, Dave Hollandi, Wynton Marsalise, Herbie Hancocki, Lee Konitzi, Dianne Reevesi, Joshua Redmani, Isaac Hayes´i, Maceo Parkeri, Soulive´i, Aka Mooni. Nemad on vaid murdosa kõigist, kes kolme õhtu jooksul publikut rõõmustavad.

Lisaks tavakontsertidele on festivali kavas alati hulga workshope, mis on avatud kõigile huvilistele. Ajakiri Down Beat korraldab igal aastal ka pimetesti, kus üks tuntud muusik peab hindama ja kommenteerima erinevaid palu. Hiljem saab sama intrigeeriva ürituse kokkuvõtet lugeda ajakirjast endast.

NSJ nö teemakontserdid on alati erakordsed, sest muusikud on just selle hetke tarvis kokku pannud ekstra kava. “Red Hot+Riot: Tribute to Fela Kuti” on pühendatud aidsi surnud Nigeeria superstaarile Fela Kutile. Sel puhul ühendavad jõud Fela poeg Femi Anikulapo Kuti, Roy Hargrove, räppar Common ja Tony Allen, kes mängis aastaid trumme Fela Kuti grupis.
“New Orleans Jazz” teema toob lavadele muuhulgas trummar Idris Muhammadi ja Preservation Hall Jazz Bandi. “Vocal Jazzi” teema all saavad kokku Jon Hendrics, Kevin Mahagony, Mark Murphy ja Kurt Elling, Shirley Horn, Karrin Allyson, Lizz Wright jt.
“Sun Ra, the myth lives on…” teemaga on end sidunud Recloose, Carl Craig, Jimi Tenor. “Soul, hip hop&funk” hõlmab suurt hulka nimekaid muusikuid eesotsas Solomon Burke´i ja The Roots´iga. Oma lava on ka Blue Note´il, Verve´il ja Criss Cross Jazzil, kus esinevad teiste hulgas Jacky Terrasson, Stefon Harris, Eric Truffaz, Andrew Hill jt.

Igal aastal külastab festivali ligi 100 000 huvilist üle maailma. Hiigelfestivali piletipoliitika on väga publikusõbralik, sest eraldi piletid on vaid üksikutele kontsertidele. Enamusele kontsertidele pääseb sama piletiga. 3 päeva pilet maksab 135 Eurot, All-In pilet 315 Eurot.