Festival Ariel toob Eestisse klezmer-jazzi

11. november 2006

14.-17. novembril Tallinnas toimuval juudi süvakultuuri tutvustaval festivalil Ariel esineb klezmer-jazzbänd Davka ning udivirtuoos Yair Dalal.

14.-17. novembril toimub Tallinnas kolmas juudi süvakultuuri tutvustav festival Ariel, mille kavva kuulub nii udivirtuoosi Yair Dalali esinemine kui ka klezmer-jazzi viljeleva Davka kontsert.

Festivali peaesinejaks on udivirtuoos Yair Dalal oma ansambliga. Iraagi juutide iidset muusikapärandit tutvustav Dalal on BBC maailmamuusika preemia 2002. aasta nominent. Dalal on nõutud esineja kõikidel suurematel festivalidel ning kontserdilavadel üle kogu maailma.

Äärmiselt laia ampluaaga interpreedi ning heliloojana teeb ta tihti koostööd ka selliste muusikamaailma korüfeedega nagu maestro Zubin Mehta, Israeli Chamber Orchestra, Jordi Savall, Andrew Lawrence-King, L.Shankar, Hamza el Din, Michel Bismuth, Ken Zuckerman, Armand Aamar, Shlomo Mintz, Cihat Askin, Maurice el Medioni, Mustafa Raza, Ensemble Kaboul, Adel Salameh, Jerusalem Kamerata Orchestra jpt.

Festivali ühe kunstilise juhi Jaan-Eik Tulve sõnul võib festivalil kuulata esinemas ka põnevat San Francisco klezmer-jazzbandi Davka, kes helindab originaalkompositsioonidega tuntud saksa tummfilmi “Der Golem”, mis on pärit 1920. aastast. Kõik Davka albumid on ilmunud legendaarse John Zorni “Tzadik. The Radical Jewish Music” plaadifirmas.

Koostöös Tõnis Arro juhitava kirjastusega Hermes esitleb festival Briti menuka noorkirjaniku Jeremy Gavroni romaani “Iisraeli raamat” Tõnis Arro ja Lauri Pilteri tõlkes, kusjuures esitlusel osaleb ka autor ise. Raamat on postmodernistlik tekst, kus inimeste kirjade ja päevikute lugemisest kujuneb ühe Balti päritolu juudisuguvõsa kolmemõõtmeline isiklik ja ajalooline pilt.

2003. aastal pävis romaan Suurbritannia hinnalise kirjanduspreemia The Encore Award. Põhjalikke kommentaare on romaanile lisanud festivali üks kunstilisi juhte Ilja Sundelevitš ning romaani tõlkijad. Esitlusele järgneb Tallinna Ülikooli õppejõu Anna Verschiku loeng juutidest Baltimaades.

Tallinna Linnagaleriis pakub Ariel koostöös Tallinna Kunstihoonega vaadata Iisraeli sotsiaalselt tundliku fotograafi Tal Adleri näitust “Unrecognized”, millega kaasneb dokfilm Iisraeli beduiinide saatusest.

Festivali kunstilised juhid on Jaan-Eik Tulve, Ilja Sundelevitš ning Jaan J. Leppik.

FESTIVALI ARIEL KAVA:

Teisipäeval 14. novembril kell 19 Estonia Kontserdisaalis
Iisraeli udimängija Yair Dalal ja tema ansambel

Neljapäeval 16. novembril kell 19.00 Vene Kultuurikeskuses
Klezmer-jazz kvartett DAVKA San Franciscost. Ansambel helindab oma originaalmuusikaga tuntud saksa tummfilmi Der Golem.

Reedel 17. novembril kell 16.00 Linnagaleriis
Iisraeli fotograafi Tal Adleri äituse “Unrecognized” avamine. Kriitiline töö Iisraeli beduiinide küladest. Fotod ja video.

Laupäeval 17. novembril kell 18.00 Kirjanike Liidu saalis
Briti kirjaniku Jeremy Gavroni romaani “The Book of Israel” esitlus autori osavõtul ning Anna Verchiku loeng Juudid Baltimaades.

Kontsertide piletid hinnaga 120 krooni / 80 krooni on müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ning üks tund enne algust kohapeal.