Freshlygroundi kontsert oli puhas rõõm

04. oktoober 2008

24. septembril võis Club von Überblingenis näha ja kuulda Sügisjazzi peaesinejat Freshlygroundi. See energiast pakatav Lõuna-Aafrika bänd oli puhta rõõmu allikas, kirjutab Laura Paju

24. septembril võis Club von Überblingenis näha ja kuulda Sügisjazzi peaesinejat Freshlygroundi. See energiast pakatav Lõuna-Aafrika bänd oli puhta rõõmu allikas, kirjutab Laura Paju.

Hetkest kui Freshlygroundi paljuliikmeline bänd lavale jõudis, algas klubis von Überblingen tõeline rõõmupidu. Vabalt võis silme ette manada Aafrika külakese liivase väljaku ja savionnidega, kus kohalikud peohoos jalgu trambivad. Tallinna kontserdil andsid traditsioonilistele Aafrika rütmidele hoogu ka funky, jazz, blues, pop, reggae ja isegi rap. Freshlyground näitas, kuidas üks Aafrika pidu saab moodne olla.

Mustanahaline lauljatar Zolani Mahola mõjus laval naerusuiselt ja ta lausa pakatas energiast. Kasvult väiksena täitis ta ometi terve lava, lüües hoogsalt tantsu ja suheldes ülemise rõdu vippidega. Ta laulis kaunitest naistest, lilledest ja armastusest, kuid see ei olnud suhkruvatiselt magus, otse vastupidi – Zolani tõi kuuldavale iga emotsionaalse puhangu ja tundeväreluse. Mis sellest, et neil aafriklastel on kombeks isegi kurbi laule rõõmsas võtmes esitada.

Freshlyground kõlas äärmiselt professionaalselt, kuid nad polnud kaugeltki tõsimeelsed ega tehnilistesse kammitsatesse mattunud. Näiteks võis viiuldaja Kyla-Rose Smith nii folgilikke soolosid visata kui ka Zolaniga koos tantsu lüüa, haarates aeg-ajalt kaasa ka klahvimängija Aroni.

See bänd moodustas orgaanilise terviku, mille iga muusik ka eraldivõetuna soolokontserdi anda oleks võinud. Seejuures mõjusid iseäranis üllatavalt saksofoni-ja flöödimängija Simon Attwell ning kitarrist Julio Sigauque. Muidu vaikselt funkyt tinistav Julio kehastus soleerides Aafrika Jimi Hendrixiks ja ega Simongi Frank Wessile alla poleks jäänud.

Rõõmsas peopillerkaaris suutis Freshlyground rahva edukalt kaasa laulma ja tantsima panna. Kuulda võis mõnusalt gruuvivaid poplugusid, ürgselt värelevaid aafrika rütme ning magusvalusaid ballaade. Kui rahvas hullunult kaasa elades juba teist lisalugu nõudis, esitas Zolani hoopis traagilise sisuga folkloorse jutustuse – taaskord lõbusa muusika saatel.

Freshlyground (LAV)
24.septembril Club von Überblingenis
Koosseis:
Zolani Mahola – vokaal
Kyla-Rose Smith – viiul
Simon Attwell – saksofon, flööt, mbira, suupill
Josh Hawks – basskitarr, vokaal
Julio Sigauque– kitarr
Aron Turest-Swartz – klahvpillid, vokaal, löökpillid
Peter Cohen – trummid