Georgi Garanjan Moskva esindusorkestriga Tallinnas

30. oktoober 2007

3. novembril esineb Estonia kontserdisaalis üks jazzi võtmekujusid Venemaal Georgi Garanjan koos oma ansambliga. Loe siit!

Georgi Garanjan – saksofonist, helilooja, arranžeerija ja dirigent on üks jazzi võtmekujusid Venemaal. Paljud mäletavad tema nime firma “Melodija” heliplaatidelt, sest Georgi Garanjan mängis “Melodija” ansambliga sisse väga suure osa vene heliloojate estraadi- ja džässiloomingust, saates nii estraaditähti kui instrumenaalsoliste. Tema ansamblis mängisid vene jazzi säravad muusikud nagu Aleksei Zubov, Boriss Frumkin, Konstantin Bahholdin jt. Lauljate saatmise kõrval salvestas ansambel aeg-ajalt ka instrumentaalmuusika plaate oma ja USA džässilegendide nagu Duke Ellington jt. muusikaga. Ansambli plaatide tiraažid ületasid miljoni piire.

NSVLi lagunemise ajal, kui paljud kultuurikollektiivid läksid hingusele, läks laiali ka ansambel, kuid 2004. aastal taastas Garanjan kollektiivi, kuhu nüüd on mängima tulnud väga palju häid noori muusikuid. Salvestatud on igihaljaid vene meloodiaid, näiteks filmidest. Seda valdkonda tunneb Garanjan nagu oma viit sõrme, sest tihti juhatas ta ka suure liidu Kinokomitee Sümfooniaorkestrit. Ise on ta kirjutanud muusika ka pea poolesajale mängufilmile, nende hulgas filmidele „Pokrovski väravad’, “Õhtune labürint”’ jt.

Võtnud “Melodija” ansambli tuumiku ja lisades uusi muusikuid, moodustas ta 2006. aastal Moskva bigbändi. Et ta on 1997. aastast töötanud ka Krasnodari bigbändiga, siis valmis kahe orkestri koostööna Ameerika džässiheliloojate tantsumuusika kava. Moskva esindusorkester on esinenud lisaks Venemaale ja Ukrainale ka Hiinas ning jõuab nüüd Eestisse. Meie muusikutega seovad Garajani ammused sidemed. Ta on mänginud Valter Ojakääru, Uno Naissoo jt. meie meistrite muusikat, soleerinud meie estraadiorkestri solistina ja dirigeerinud seda kollektiivi. Paar korda on käinud Garanjan ka Jazzkaare kutsel esinemas, viimati oli ta külaline kontserdil Vene Teatris, kus meenutati Georg Otsa.

Georgi Garanjan esineb tihti ka duo või trio koosseisudega. Poole sajandi jooksul on ta mänginud pea kõigi vene džässieliiti kuuluvate muusikutega. Teda ja tema orkestreid võib kuulda nii Moskva konservatooriumi Suures saalis kui ka paljudel jazzifestivalidel Venemaal ja maailmas.

Momendil on tema üks häid partnereid iisraeli klaverivirtuoos Leonid Ptaška, kes läinud nädalal hullutas publikut Nõmme Jazzil. Moskva orkestri Tallinna kontserdilt on oodata tipptaset, sest Georgi Garanjan ei tee hinnaalandust ei endale ega oma muusikutele.