Gloria Bosman: Kuumad rütmid karges Põhjalas

02. aprill 2003

Põhjamaine jahe igatsus kuuma eheda elurõõmu järele väljendub soome tippsaksofoni poolt kokku pandud ansamblis, kus pooleks valgeid ja aafriklasi. Võluv GLORIA BOSMAN Mustalt Mandrilt laulab.

Gloria Bosman kasvas Pimville’is, Sowetos ja nagu paljudel mustanahalistel lauljatel, algas ka tema «karjäär» kirikukooris. Esimese profilava kogemuse sai ta 1993. aastal, lüües kaasa Turuteatri etenduses SA Love, mille tulemusena otsustasid kaks panka saata ta stipendiaadina Pretoria Technikoni ooperilaulu õppima.
Juba oma karjääri algusaegadel jõudis Gloria esineda koos kõigi LAVi koorekihti kuuluvate muusikutega. Debüütalbum «Tranquility» jõudis kuulajateni 1999. aastal, see kandideeris aasta muusikaauhindade jagamisel kolmes kategoorias, ning pälvis Aasta Uustulnuka auhinna.
Ka kaks järgmist albumit – «The Many Faces of Gloria Bosman» ja «Stop and Think» pälvisid mitmeid auhindu, kriitikute kiituse ja kuulajate armastuse. Gloria on oma kodumaal megatäht, ta on esinenud ka LAV presidentide Thabo Mbeki ja Nelson Mandela kutsel nende pidustustel.

Aafrika mu arm

Mainekas soome saksofonist ja helilooja Eero Koivistoinen on viimastel aastatel palju reisinud Aafrikas: Mosambiigis, LAV-is, Senegalis ja Beninis, musitseerides kõikjal koos kohalike pillimeestega ja andes välja nende plaate «Naxos World» firmamärgi all. Lõuna-Aafrikas leidis ta vahvad muusikud, kes löövad nüüd kaasa ansamblis Imbizo. Kuidas sai aga alguse tutvus Gloria Bosmaniga?
«Lõuna-Aafrikas reisides märkasin Gloria Bosmani nime mitme ansambli afiððidel. Kuulates tema muusikat, tekkis mul kohe tahtmine teha koostööd selle Lõuna-Aafrika säravaima uue laulutähega. Bassist Concord Nkabinde, kellega olin varem koostööd teinud ja kes mängis ka lauljatari bändis, viiski mind Gloria juurde.
Meie esimene koostöö oli Alexandra Noortekoori plaadi salvestamine Johannesburgis, kus Gloria oli palutud mitmes loos solistiks. Tahtsin seda vahvat lauljatari tutvustada ka oma kodumaal. Soome suursaatkond tuli appi ja nii sai võimalikuks Aafrika ja Soome muusikutest koosneva ansambli Imbizo kevadine ringreis.»

Kohtumine muusikaga

Imbizo tähendab zulu keeles kohtumist ja kutset, mis Eero Koivistoineni meelest sobib väga hästi väljendama ansambli muusika olemust. Imbizo helimaailm on segu jazzkompositsioonidest aafrika muusikatraditsioonide sulavas kastmes. Kesksel kohal on Gloria vokaal.
«Tema häälematerjal on erilise tämbriga – selline tumeda kõlaga alt, mis sobib nii etnomuusika kui jazzi esitamiseks ja tal ongi repertuaaris mitmes stiilis lugusid.»
Nõnda arvab Eero Koivistoinen, Soome jazzmuusika üks legende, kes on külmas Põhjalas aidanud omaseks mängida kuumad Aafrika rütmid.