“Going North” on põhjala kargest saundist märksa helgem

21. september 2006

“Going North” lükkab ümber stereotüübi, et põhjamaine muusika peab olema painav ja kaamoslik. BAR kvinteti muusikas on helgust, soojust ja lihtsust.

BAR kvinteti plaat kannab nimetust “Going North”, mis viitab põhjamaistele jahedatele helidele. Enamus lugusid plaadilt on tõepoolest põhjamaise päritoluga, nimelt loodud norrakast helilooja Frode Barth´i poolt, kes BAR kvintetis kitarri mängib. Vaikimisi põhjamaisele muusikale omistatud stereotüüpidele vastab “Going North” aga vaid osaliselt, olles eeldatavatest “põhjala kargetest saundidest” märksa positiivsem.

“Going North´i” sõnatu muusika koosneb instrumentaalpaladest, mis ei tüki liigselt peale, vaid jätavad alles ka selle maailma, mis kuulaja sees juba enne olemas. Palad loovad küll assotsiatsioone ja panevad ennast kuulama, kuid ei nõua pingutust jäägitult süveneda. Lood on rahuliku veeremisega ja jälgitavad, helikeelelt lihtsad ja inimlikult ausad.

“Põhjamaine” ei pea tähendama ainult hingede hulkumist ja uitamist karmilusas maailmas. Muusika ei pea olema karge painaja nirvaanasse jõudmise piiril. Põhjamaa võib olla ka soe ja inimlik, kaotamata seejuures midagi oma algupärast. “Going North” seda just tõestabki.

Miskit inimlikult mõistetavat on selles muusikas. Kohati on see kainelt kaalutlev ja mõistuslik, siis hetkeks tormakas. Pala “Opening” sisaldab käredamaid noote, kuid jääb ikkagi mõistuslikkuse piiridesse, kulgedes liigselt ruttamata emotsioonide häirimatul keskteel.

“Going North” on optimistlik segu erinevatest meeleoludest. Korraks paljastuvad unistused, korraks visatakse nalja iseenda üle. Ka igatsus ja puhtus, mida põhjamaa-toonidele omistatakse, on siin olemas. Free-jazzi momendid ja tuline fusion lisavad mõtlikele põhjala-saundidele värvi.

Ansamblinime BAR taga peitub viis muusikut Eestist, Norrast ja Lätist. Ühisprojekti tuumaks on trummar Toomas Rull, kes on oma löökpillimänguga hiilanud rohkem kui kümne bändi koosseisus, sealhulgas ansamblites Rull’s Royce, Ultima Thule, Tulli Lum ja L’Dorado. BAR on ansambel, mis heidab valgust Rulli isiklikele huviliinidele muusikaloomise protsessis.

Plaadiesitluskontserdil Teater NO99 Jazziklubis lubas Rull, et esitatakse rahulikku ja põhjamaist muusikat, et soojavõitu jazziklubi mitte üle kütta. “Going North´i” puhul pole muret ei liigse kütmise ega ka mahajahutamisega, selle plaadi muusika ei muserda ega muuda maailma võltsilt ülevaks. Pärast lugude tuttavaks-kuulamist võiks see olla hea taustaplaat, kuna peegeldab kuulaja ootusi sellistena nagu need on.

Ansambli nimi on mitmetähenduslik. Esiteks tähendab bar inglise keeles takti ning teiseks moodustub sama kombinatsioon ka bändimeeste eesnimetähtedest. Ehk siis ansambli tuumiku moodustavad Frode Barth kitarril, PerWilly Aaserund trompetil ja Toomas Rull trummidel.
Verivärsket plaati tutvustatakse kontsertidega nii Eestis, Lätis kui ka Leedus.

Autor Mari Hiiemäe
Plaadiarvustus ilmus 22. septembri Äripäeva nädalalõpulisas Puhkepäev. jazzkaar.ee´s avaldatud väljaande loal..

BAR kvintett, “Going North”
Koosseis:
Frode Barth- kitarr
Per Willy Aaserud- trompet
Deniss Pashkevics- saksofon/flööt
Taavo Remmel – bass
Toomas Rull– löökpillid