Gold Company kutsub vokaali võlumaale

11. detsember 2003

USA ansambli Gold Company kontsert Vokaaljazzi pärlid noortelt säravatel lauljatelt, nii jazzi kui jõululaule.

Ansambli Gold Company kontserdid Tallinnas ja Tartus tõotavad maiuspala vokaaljazzi gurmaanidele.
Kontserti Tallinnas 14. detsembril elavdab see, et noored kujundajad loomingulisest õhendusest ILA dekoreerivad Sakala keskuse saali mitme kilomeetri politsei poolt konfiskeeritud piraatvideokjassettide lindiga.
Kui läinud aastal käis Jõulujazzil esinemas ansambel Take6, palus Jazzkaar neil soovitada noort säravat vokaalansamblit ja nende soovitus oli Gold Company.
Michigan University jazzistuudio Gold Company on Dr. Stephen Zegree juhendamisel tegutsenud alates 1978. aastast. Seda vokaaljazzi programmi tunnustatakse kui kõige edukamat ja prestiižsemat ülikooli-vokaaljazzi programmi maailmas. Aastate jooksul on kollektiivi ridadest läbi käinud sadu noori andekaid muusikuid.

Programmijuht Dr. Zegree on ise mitmekülgne muusik – ta komponeerib, arranžeerib, laulab, mängib klaverit, annab workshop’e ja dirigeerib kogu maailmas. Zegree ise ütleb tagasihoidlikult, et teda võib nimetada dirigendiks, pianistiks, heliloojaks ja õpetajaks, kuid tema tegevuste tähtsusjärjekord ajast aega muutub.
Jazzkaare küsimusele, milline on Gold Company muutuva koosseisuga grupi püsiv element, vastab Zegree, et laulate vahetumine ongi niisuguse ansambli puhul selle tegevusse sisse programmeeritud konstantsena.
“Olen alati tudengitelt soovinud kõrgeimat akadeemilist ja muusikalist taset,” räägib Zegree. “Tean, küll, et mu ootused on VÄGA suured ning üks tulemusi on seegi, et me püüdleme järjest suurema muusikameisterlikkuse poole. Kuid ma pole kunagi nõudnud tudengitelt midagi niisugust, mida ma ei sooviks ka enesele. Eks ka seepärast, et mul on esitajana palju professionaalset kogemust. Seepärast saan neile anda nõu ka selle osas, kuidas käivad asjad “tõelises maailmas”, mitte üksnes klassiruumis.”
Gold Company on koostööd teinud selliste artistidega nagu Bobby McFerrin, Janis Siegel, Darmon Meader, Mark Murphy, Rosemary Clooney, Jon Hendricks, Don Shelton Bonnie Herman jt.
Kõrgetasemeline koosseis on pälvinud enam kui 20 ajakirja Down Beat auhinda DeeBee ning välja andnud kolm plaati – “Solid”, “While We’re Young” ning “25”. Ansambli repertuaarivalik hõlmab kõiki kaasaegse vokaaljazzi stiile.
Stephen Zegree selgitab: “Mulle endale meeldivad paljud Ameerikast pärit vokaaljazzi ansamblid. Selle liikumise ajaloost näiteks Lambert, Hendricks and Ross, seda eriti Jon Hendricksi vokaaltalendi pärast. Veel naudin ma selliseid gruppe nagu Hi-Lo’s ja Singers Unlimited, sest Gene Puerlingi seaded on vapustavad. Teine suurepärane häälele komponeerija ja seadja on Clare Fischer. Manhattan Transferi, Take 6 ja New York Voicese liikmed on mu head sõnrad, ka nemad on suurepärased grupid. Üks minu suuri lemmikuid on veel Real Group Rootsist.”
Rääkides Ameerika vokaaljazzist üldisemalt loetleb Stephen Zegree oma lemmikuid lauljate seast: Ella Fitzgerald, Sarah Vaughn, Mel Tormé ning kolm tema isiklikku sõpra Bobby McFerrin, Kurt Elling ja Mark Murphy, kes moodustavad meeshäälte hulgas praegu jazzmuusika tipmise osa kogu maailmas.
Tänastel jazziõppuritel on Zegree sõnul eelised võrreldes nendega, kes omandasid oskusi ja teadmist paarkümmend aastat tagasi. Praegu on hoopis paremad õppematerjalid ja õpetajad, on ka rohkem kõikvõimalikku infot. Muu hulgas poetab mees, et ega ta meeleldi ei nimetakski Gold Company’t mingiks tudengiteansambliks, kuna nende kunstiline tase on nii kõrge ja tema enda poolt seatud standardid samuti.

Eesti kontsertide kava tuumiku moodustavad jazziklassika ja jõululaulud. Eesti publiku jaoks on nad ka üllatuse varunud, kuid sellest olevat enne kontserti veel vara rääkida. Olulise osa repertuaarist moodustavad laulud Ameerika Suurest Lauluraamatust, ning selle kohta ütleb kogenud muusik, et tema arust on see tõeline Ameerika klassika, mida võiks häbenematult võrrelda sellise Vana Maailma klassikaga nagu Brahms, Schubert või Schumann.
Grupp on kontserte andnud Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja mitmetes Euroopa riikides. Nad on esinenud iga kolme aasta tagant toimuval maailma koorisümpoosionil, millest võtab osa tuhandeid kooridirigente mitmelt poolt maailmast ning kus reeglina esinevad vokaalmuusika tipud.
Jõulujazzil esineb Gold Company Sextet, kus laulab kolm neidu ja kolm noormeest, kes pärit USA erinevatest piirkondadest:
Katie Campbell (Sopran) – Los Angeles, CA, Nayanna Holley (Sopran) – Los Angeles, CA, Johnaye Kendrick (Alt) – San Diego, CA, Justin Avery (Tenor) – Traverse City, MI, Tim Buchholz (Bariton) – Stevens Point, WI, Joe Beutel (Bass) – Ft. Wayne, IN Instrumentaalansamblis mängivad: Darius Pimpleton (Piano/Saxophone) – Muskegon, MI, Matt Heredia (Bass) – Grand Rapids, MI, Matthew Warnock (Guitar) – Sault Ste. Marie, Ontario, Canada, Jevin Hunter (Drums) – Detroit, MI

14. detsembril algusega kell 11.00 toimub Georg Otsa nimelises muusikakoolis ansambli Gold Company workshop.

Toetab U.S.A. saatkond Eestis

Piletid piletipunktist ja piletilevist ning tund enne kontserdi algust kohapealt.