Hedvig Hansoni uus CD

30. märts 2005

15. märtsil jõudis Euroopa plaadipoodides müügile Hedvig Hansoni viies CD “You Bring Me Joy”.

Uuel CD-l on ühine nimetaja mullu ilmunud eestikeelse plaadiga “Nii õrn on öö”, seda nii kujunduslikult kui meeleoluskaalalt. Seitse lugu korduvad, rahvusvahelise väljaande jaoks salvestati lisaks viis uut lugu. See on olnud omamoodi julgustükk – pakkuda inglise keelega hellitatud kuulajaile nii hulganisti eestikeelseid lugusid.

Hedvig viibis plaadi ilmumise ajal Berliinis, kus klubis “Unic” toimus Eesti jazzi esitluskontsert. Peale Hedvig Hanson – Andre Maakeri esinesid seal Erdmann –Sooäär/ Dessert Time ning Maarja ja Hinkus, kuulajaiks sadakond välisajakirjanikku ja kontserdikorraldajat. Esitluskontsert võeti soojalt vastu. Kui Hedvig järgmisel hommikul Berliini ühte suuremasse plaadipoodi sisenes, kuulis ta tuttavat meloodiat. Mängis tema uus plaat ja müüja ümises viisigi kaasa. Suur oli poeperemehele üllatus, kui ta selle plaadi peategelasi poes nägi ja sai nendega mõne sõna vahetada.

2003. aasta septembris, Jazzkaare Sügishooaja raames, esitles Hedvig Hanson kuues eesti linnas oma esimest rahvusvahelist heliplaati „What Colour is Love“. Plaat oli hea ja kontsert vaheldusrikas, Euroopa-turnee läks samuti täkke. Hedvig tuuritas kvintetiga üheteistkümnes Saksamaa, Taani, Śveitsi ja Austria jazziklubis. Pärast õnnestunud esinemisi olid muusikud vaimustunud ja lootusrikkad – lõpuks ometi on tee Euroopa jazzilavadele lahti ja jääb vaid üle pakkumisi oodata. Tegelikkus on hoopis karmim. Heast muusikast üksi ei piisa – palju loevad isiklikud kontaktid, managemendi panus ja reklaamimasin peab töötama täie auruga, et väljastpoolt tulnud uus artist kontserte saaks. Kuna uusi hääli tuleb üha juurde, siis kipuvad plaadifirmad ja managemendid tegelema nendega, kes mingil põhjusel kohe suuremat edu saavutavad. Hedvigi muusikal on kindlasti rahvusvaheline kuulajaskond olemas, kuid seda üles leida pole kerge. Kes riskib tundmatu artistiga? Rahvusvahelise firmamärgi all ilmunud heliplaadid on kõnekas argument, mis aitab jääd sulatada, kuid kiireks läbimurdeks on vaja peale tegevusplaani ka raha.

Kodus on olukord pea vastupidine. Hedvig on jazzilauljatar, kes on Eestis kõige rohkem tähelepanu äratanud, kellest on kõige rohkem kirjutatud. Ja kindlasti mitte üksnes tänu Eurovisiooni lauludele ja poplugudele. Ja ka mitte seepärast, et ta ema on lauljatar Novella Hanson ja isa näitleja Tõnu Kilgas. Temast räägitakse ja kirjutatakse eelkõige seepärast, et Hedvigil on head laulud, huvitav varjundirikas hääl, oma stiil, hea muusikaline maits – Hedvig on läbinisti loominguline natuur. Ta muusika pakub soojust ja hellust, aitab kaissu pugeda ja unistada.