Hõimupäevad toovad sugulaste moodsat muusikat

14. oktoober 2003

Soome-Ugri Rahvaste infokeskuse ja Jazzkaare pressiteade Hõimupäevade toimumisest. Avaüritus toimub teisipäeval 14. oktoobril.

Teisipäeval 14. oktoobril algavad järjekordsed hõimupäevad Eesti Kunstiakadeemia uurimisreisi saami-näituse “Nelja tuule retk” avamisega Akadeemilises Raamatukogus kell 16. Kell 19.00 on Tartu Sadamateatris karjala etnorock ansambli Santtu Karhu ja Talvisovat kontsert. Tänavused hõimupäevad leiavad aset koostöös Jazzkaare projektiga “Piirideta Põhjala”.
Ka projektis “Piirideta Põhjala”, mis on tänavuste hõimupäevade süda, esineb saami moodsa muusika tõusev täht Ulla Pirttijärvi Soomest, kes koostöös meresaami Frode Fjellheimiga Norrast on andnud iidsele saami joiule tänapäevase kõla. Ulla Pirttijärvi esineb koos Frode Fjellheimi ja Snorre Bjerckiga kolmapäeval kell 18.00 Sakala keskuses. Samas esineb ka liivi laulja Julgi Stalte ansambliga. Et liivi laul ja saami joig hästi kokku sobivad, teab Julgi Stalte juba oma esinemistest koos Mari Boinega.
Ulla Pirttijärvi esineb ka hõimupäevade suurkontsertidel Tartus ja Tallinnas ning annab ka joigamisalast algõpetust kõigile huvilistele õpikodades Viljandi Kultuurikolledžis, Tallinnas G. Otsa nimelises muusikakoolis ning Tartus Tiigi Seltsimajas.
“Piirideta Põhjala” peaesineja on tuntud Islandi ansambel Mezzoforte, kes esineb kolmapäeval 15. oktoobril kell 20.30 Sakala keskuses. Mezzoforte saksofonist on sedapuhku inglane Dave Higgins, keda briti press on kiitnud saareriigi üheks parimaks saksofonimängijaks.
Muusikaprogrammi raames astub Eesti publiku ette ka nii Tallinnas, Tartus kui Viljandis üles maailma ainus aunusekarjala rockbänd Santtu Karhu & Talvisovat. Tallinnas esineb ka Béla Ágoston jazztrio Ungarist.
Peale eelpool mainitud esinejate külastavad Eestit vepsa, udmurdi, komi, mari, ersa ja moksa rahvamuusikud ning jutuvestjad, keda on võimalik näha kuulata ka maakondades. Tallinnas Kloostri Aidas toimuvad teisipäevast reedeni rahvaste õhtud, laupäeval suur hõimupidu.
Kõrvade puhkamiseks pakuvad tänavused hõimupäevad ka näitusi. EKA Saamimaa uurimisreisi temaatikal põhinevat näitust “Nelja tuule retk”, Ungari foto- ja etnograafi László Kunkovácsi fotonäitust “Ungari karjusekultuur” (korraldaja Ungari Instituut) ning Eesti Rahva Muuseumis (Tartu) juba avatud ülevaatenäitust “EKA soome-ugri joonised ERMis”.
Pühapäeval toimub ERMi näituse juures perepäev “Hõimurahva tuba”. Teaduslikumalt poolelt toimub Tartus Seppo Lallukka loeng-raamatutuvustus Volga rahvaste taandumisest vene kolonisatsiooni eest.
Hõimupäevad on soome-ugri maailma tähtsaim regulaarne kultuurisündmus, mis sai Eestis alguse juba 1929. aastal. Vastavalt 1931. aastal toimunud IV soome-ugri kultuurikongressi otsusele tähistatakse hõimupäevi kõikjal soome-ugri maailmas iga aasta oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. 1940. aastal hõimupäevade tähistamise traditsioon katkes, kuid eesti-ungari seltside initsiatiivil see 1988. aastal taastati. 1991. aastast on hõimupäevade peakorraldajaks Fenno-Ugria Asutus. Eestis on hõimupäevade tähistamine muutunud traditsiooniliseks suurürituseks. 2000. aastal kinnistas hõimupäeva oktoobri kolmandale laupäevale ka soomeugrilaste maailmakongress Helsingis.