Hollandi jazzipäevad tekitasid kevade tunde

26. september 2004

Septembri keskel toimunud Hollandi jazzifestival tõi Vanalinnastuudiosse mitusada kuulajat, kellest osa jagas muljeid ka Jazzkaarega.

17. septembril võis Vanalinnastuudios blackboxiks muutunud teatrisaalis funky järgi meeleolukalt keha vingerdavaid eestlasi kokku lugeda rohkem kui saja jagu. Hollandist jazzõhkkonda looma tulnud How To Be Enlightened in 48 Hours ja Monsieur Dubois muutsid oma sünteesiga groove`ist, nu-jazzist ja india tripjazzist teatrisaali tõeliseks tantsutempliks.

18. september kulges esmalt pigem tuttavliku heakõlalise akustilise jazzi lainel, õhtu jätkudes eksperimentaalses õhkkonnas. Pianist Mike del Ferro trio esitas nii del Ferro enda loomingut kui ka uiteid Puccini radade. Vabaimprovisatsiooniline Ninsk mängis ülemeelikult helide ja rütmidega, jättes kuulajale piisavalt ruumi fantaasiarikaste kujutluspiltide tekkeks.

Külastajate kontserdijärgseid elamusi kogusid Anneli Lepp, Grete Soosalu, Ester Eggert ja Miina Mälgand Jazzkaare veebitoimetusest.

HOW TO BE ENLIGHTENED IN 48 HRS ja MONSIEUR DUBOIS

Kalle (46), ettevõtja: How To Be Enlightened… sain küll valgustatud, jah. Polegi ammu nii kaasahaaraval üritusel käinud.. Oli see nüüd kontsert või “tansulka”, igati vägev oli! Ma ei saa ainult aru, miks nad selleks valgustamiseks 48 tundi vajavad – minu peal töötas see poolteist tundigi, mis nad siis groove`isid, ülimalt hästi!

Marko (32), projekti juht: Meeldis. Mis siis viga jazzi kuulata kui saad klaasi valget veini kõrvale võtta ja lihtsalt nautida head muusikat. Eriti hea oli see, et istekohti ei olnud, sest selline muusika tuleb ikka oma kehast läbi lasta, muidu lähed koju ja nagu ei olekski kontserdil käinud! Taoliseid kontserte peaks rohkem olema – eriti Eestis, sest meie inimene end niisama lihtsalt välja elada ei julge. Kui aga on selline muusika, mis lihtsalt paneb liigutama, on ju tore.

Liisa (20), psühholoogia tudeng ja Alo (24), projektijuht: Meeldis. Hea oli see, kontsert oli muusikaliselt tasakaalus: teine poole oli muusikaliselt meeleolukam ja rütmikam, esimene rahulikum. Lihtne ja loogiline.

Ene-Liina (44), kunstnik: Kaifisin iga hetke ja iga detaili: ülikonnad, seda, et nad kandsid valgeid kingi, nende tetrendikate ja omapäraste inimeste seltskonda, kes kokku olid tulnud, konjakit.. ja lihtsalt tohutult head ja kirglikult esitatud muusikat. Ma ei tea jazzist midagi, aga ma tean mis mulle meeldib – see on hea muusika!

Rene (16), õpilane: Tulin lihtsalt vaatama, mida need mehed teha oskavad. Muusika oli väga hea, aga mulle ei meeldi see, et inimesed eriti tantsida ei julge ja lihtsalt eelistavad kuidagi ebamääraselt kõikuda… Minul oli igal juhul lõbus, sest muusika oli tõesti väga hea rütmiga ja selline elav.

Alex (50), ärimees: Mulle meeldib. Kokku on pandud Euroopa jazz ja India muusika, mis teeb selle meeldivaks kuulata. Loob segaduse, mis on päris huvitav.

Naine, kujundaja: How To BeEnlightened…. Mõningaid väga häid kohti oli, aga ka väga palju vahepealset igavat osa. Tundus, et nad ei mängi väga hästi kokku. Seltskonda oli laval liiga palju, üks siristas ühes nurgas ja teine teises nurgas. Samas mõned soolod olid küll väga korralikud.

Kristel (23), õpib metallikunsti: Ütleme nii, et How To Be Enlightened pole päris minu maitse. Need lood, kus oli rohkem India pärast muusikat, olid huvitavamad, rohkem minu leeri mööda.

Külli (31), assistent: How To Be Enlightened… oli huvitav tänu oma ebatavalisusele. Tegelikult ootasin midagi rohkem tantsulisemat, rütmiliselt kaasahaaravamat. Aga tuli sellega kaasa minna, mida pakuti.

Andres (32), arhitekt: Kontserdile tulles ei oodanud ma eriti miskit, aga tuli välja, et üritus oli täitsa okei. Kuigi Weekend Guitar Trio meeldis mulle rohkem.

Paula ja Joanna (18), õpilased: Seda muusikat on raske kirjeldada. See mõjub igatahes ergastavalt, tekib tahtmine hüpata ja karata. Üritusele tulles ootasime sellelt rohkesti erilisi elamusi ning seda ka saime. Tahaksime tänada korraldajaid, et nad on sellised huvitavad esinejad leidnud. Tubli töö!

Koolijütsid: Kontsert on siiamaani olnud väga hea, kuigi siia tulles ootasime midagi elavamat, gruuvivamat. Aga selline professionaalne koosseis pakub juba iseenesest naudingut. Oleme väga rahul, et tulime, ja loodetavasti läheb kontsert veelgi paremaks.

Naised: Tänased esinejad meeldisid väga. Just sellist muusikat me neilt ka ootasime siia tulles. Õhtu esimene pool oli sarnane Mitsoura kontserdiga Kadriorus, mida me augustis kuulamas käisime.

Mingo (24), õpib muusikat: Minu arvates on head sellised kontserdid, mis tekitavad tunde, et tahaksin ise ka nii mängida. Ja täna mul on see tunne.

Rait (20), üliõpilane: Viimane laul tekitas äärmiselt huvitava subjektiivse õnnetunde. Omamoodi huvitav areng oli sellel kontserdil, sest tegelikult lootsime rohkem sellist nagu oli viimane lugu, aga see oli omamoodi huvitav areng kuidas vaiksest unisest metatasandi fiilingust sai siuke kihvt kevadine fiiling. Mul tuli silme ette kevade tunne.

Kairi (25), klienditeenindaja: Kuidagi enamat ootasin. Liiga uinutav.

Tõnu (35), Eesti Humanitaarinstituudi rektor: Muljed kontserdi esimesest poolest on head. Mulle meeldis see sound. Nad ei ole neid lugusid vist palju kokku harjutanud aga isegi näiteks viimane lugu oli väga hea. Iga kord kui keegi sai soolot mängida, oli väga hea.

Kati (17), õpilane: Hästi lahe oli. Jäin väga rahule. Esimene pool oli küll natuke selline, et kui väsinud oled, siis kippus uni peale tulema, aga teine pool oli hästi ergutav. Ennast sai rohkem liigutada.

Johanna (19), tudeng: Väga lahe oli, mulle väga meeldib. Hollandi ruulib! Teine pool meeldis rohkem, sest kontrabass oli seal hästi lahe. Esimese poole kohta tahaks veel öelda seda, et trummar oli väga vinge. Sain sellest trummarist elamuse. See oli kihvt, kuidas ta suhtles trummiga. See oli midagi väga-väga lahedat.

Ingmar (21), õpilane: Päris äge oli. Teine bänd meeldis rohkem, sest seal ei olnud arvutit. Mulle arvuti ei meeldinud.

MIKE DEL FERRO ja NINSK

Eleri (24):Muljed esimesest kontserdist on väga head. Ma ei ole varem sellist muusikat eriti kuulanud. Paljud olid tuttavad viisid, aga tõlgendus oli huvitav.

Aiki (37), maksukonsultant; Õnne (33), sekretär; Eve-Liis (34), IT-konsultant: Esimesel kontserdil oli hea rütm ja fiiling. Vaheldusrikas oli ka.

Aleksandra, löökpillimängija: Huvitavad soundid olid ja ka huvitav esitlusviis ning ka huvitav rütmika.

Jaanus (19), üliõpilane:Ootasin võib-olla midagi muud, aga tegelikult võib öelda, et jäin rahule. Oli lugusid, mis mulle meeldisid, aga oli ka teisi, mis olid liiga psühhedeelilised minu jaoks.

Tuuli (27), tekstiilikunstnik: Täpselt selline kontsert, mis tekitab tugevaid visuaalseid pilte värvidega, kujundeid ei ole. Hästi tugevad pildid jooksevad kogu aeg. Hästi vabastav.

Vanem härrasmees Troll Rootsist: Trio meeldis mulle väga ja mul on hea meel, et abikaasaga siia tulime. Aga ma arvan, et selline koosseis sobiks paremini kuskile klubiõhkkonda. See saal oli nende jaoks liiga suur.

Kaspar: Kontsert oli väga hea, koosseis huvitav. Eriti meeldis mulle trummar ja tema soolod. Ja trio esitatud ooperite arranžeeringud olid põnevad. Positiivne.
Alguses oli Ninski raske kuulata, aga mida edasi kontsert läks, seda kergem oli jälgida, mis laval toimus. Omapärane muusika. Mulle meeldis.

Tiina, 23: Koosseis oli väga huvitav. Laval oli palju tehnikat, see ajas mind segadusse. Mingil hetkel ei saanud enam aru, kelle poolt mis efektid kõlavad.

Mari-Liis: Selline muusika pani mu mõtted uitama. Huvitav kogemus. Eriti meeldis mulle Ninski lisalugu.