Ilmub uus pühendusplaat Jaco Pastoriusele

24. august 2003

Jaco Pastoriuse elutööle teevad uue plaadiga “Word Of Mouth Revisted” sügava kummarduse üheksa maailma tunnustatumat elektribassisti, nende seas Jazzkaarelgi käinud Richard Bona, Victor Bailey ja Gerald Veasley.

26. augustil ilmub Heads Up International plaadifirmalt suurepärane austusavaldus varalahkunud bassigeeniusele Jaco Pastoriusele. “Word Of Mouth Revisted” nime kandva plaadi on sisse mänginud Jaco Pastorius Big Band.

Helikandja muudab tähelepanuväärseks kaks asjaolu. See sisaldab Herbie Hancocki lugu “Wiggle Waggle”, mis jõuab salvestusena kuulajani esmakordselt. Tegemist on Pastoriuse ühe lemmikpalaga Hancockilt, mille bassipartii on salvestatud kontserdil 1970. aastate lõpus Sanibeli saarel. Teisalt on pühendusplaadi tegemisse kaasatud jazzimaailma elektribassistide absoluutne eliit: Victor Bailey, Richard Bona, Jeff Carswell, Jimmy Haslip, Christian McBride, Marcus Miller, David Pastorius, Gerald Veasley ja Victor Wooten.

Christian McBride iseloomustab Pastoriust kui elektribassi Charlie Parkerit. “Keegi pole eales olnud sellel instrumendil sedavõrd innovaatiline nagu Jaco,” räägib McBride bassistist, kes 1970.-80. aastail avardas julgelt ettekujutust, mida võib elektribassil jazzmuusikas üldse korda saata. “Mäletan, kui esmakordselt kuulsin Jacot… Sel päeval muutusin ma teistsuguseks bassimängijaks,” meenutab Victor Wooten.

Jaco Pastorius Big Band on trombonisti ja dirigendi Peter Graves´i elutöö. Ta palkas 1971. Pastoriuse oma orkestrisse ning andis noorukile võimaluse katsetada helilooja ja arranzheerijavõimeid. Tol ajal oli Peter Graves Orchestrana tuntud kollektiivi koduks Ft Lauderdale´is popp ööklubi Bachelors III, kus mängiti teiste seas Nancy Wilsoni, Mel Torme´i, Patti Page´i ja Temptationsi taustaks. Viis aastat Graves´iga oli bassistile heaks hüppelauaks sooloprojektidesse ja Weather Reporti, koostööks sellise suurusjärgu tähtedega nagu Joni Mitchell ja Pat Metheny ning loomulikult Pastoriuse enda progressiivsesse jazzprojekti Word Of Mouth.
Plaadi 13 lugu annavad läbilõike bassigeeniuse eripalgelisest loomingust läbi aegade. “Punk Jazz” ja “Killing Me Softly” pärinevad Graves´i orkestri päevilt, “Havona” ja “Teen Town” Weather Reporti ajast. Samuti sisaldab plaat 8 videoklippi.

“Arvan, et inimesed peaksid saama maigu sellest, mida Jaco tegi, et üldse mõista, kuidas basskitarr peaks kõlama ja millised peaksid jazzkompositsioonid olema. Ta suhtus oma instrumendi võimalustesse väga julgelt ning tema sarnast ei saa rohkem kunagi olema,” võtab salvestise idee kokku Gerald Veasley, kes ise soleerib kahes loos “Barbary Coast” ja “Elegant People”.
Kel soov endale plaat kohe soetada, saavad selle tellida Heads Up´i kodulehelt. Plaat maksab 15 dollarit ning Eestisse jõuab see saatmiskuludeta.