Ilmus Lester Bowie viimane salvestis

30. oktoober 2003

Uue jazzi suurkuju, trompetist Lester Bowie salvestas vahetult enne oma surma 1999. aastal plaadi. Selle andis nüüd välja Dreyfus Records.

Paljud kriitikud on üksmeelel, et Chicagost pärit Lester Bowie on üks avangard-jazzi tippudest. Kuid Bowie ise pidas ennest traditsionalistiks selles mõttes, et mässumeelsus olevatki jazzmuusika tegelik traditsioon.
Vahetult enne surma 1999. aastal lõpetas trompetist töö oma viimaseks jäänud plaadiga “When The Spirit Returns”. Surm tõmbas plaanidele järsu kriipsu peale ning seetõttu ilmubki plaat alles nüüd, Dreyfus/Birdology märgi all.
Olles ansambli Art Ensemble asutajaliige ja liider, murdis Lester Bowie paljusid jazzi reegleid ja kehtestas võimaluste piire kompides uusi. Erinevalt paljudest teistest avangardistidest, oli tema lavaesinemine tihti humoorikas ja selles sisaldus ka omapärast meelelahutuslikkust. Tagantjärele on Lester Bowie suurust nähtud ka selles, et sarnaselt Louis Armstrongiga lõi ta sildu oma aja popmuusika ja jazzi vahele.
1980ndatel asutas Lester Bowie modernse bigbändi Brass Fantasy, mida iseloomustas metsikult eklektiline repertuaar. Kui ta 1997. aastal kavatses teha korraga kaks plaati Brass Fantasyga, tekkis Bowiel omapärane mõte ja ta küsis oma 15-aastaselt tütrelt Zolalt, mis võiks tema arvates olla grupi seekordses repertuaaris. Tulemus oli see, et lisaks jazzile ja bluusile kõlas plaatidel ka popviise.
“When The Spirit Returns” on selle seikluse jätk. Muu hulgas kuuleb seal räppija Notorious BIGi gruuve, soul-grupi TLC hitte, Whitney Houstoni ja Vanessa Williamsi viise. Samuti kõlab Bob Marley “One Love”.