Impromuusika festival IMPROVIZZ Tartus

24. veebruar 2004

27.-29. veebruaril toimub Tartu Ülikooli aulas ja Tartu Sadamateatris kolmas rahvusvaheline improvisatsioonifestival Improvizz.

Festivalil Improvizz esinevad 27.-29. veebruaril Eesti tuntumad vabaimprovisatsiooni solistid ja ansamblid koos külalistega Prantsusmaalt ja Venemaalt. Loengutes käsitlevad spetsialistid improvisatsioonikunsti filosoofilisi ja rakenduslikke tagamaid.

Välisesinejatest võtavad festivalist osa Jacques Di Donato ja Etienne Rolin Prantsusmaalt. Tegemist on maailmanimedega nii improvisatsioonilise muusika viljelemise, publitseerimise, kui ka uurimise ja analüüsi osas. Samuti on tegemist improvisatsioonilise muusika ürituste ja publikatsioonide produtsentidega. Venemaalt osaleb Olesja Rostovskaja innovaatilise elektroonilise instrumendiga termenvox.

Programm

Reedel, 27.02.<br>
14.00 loeng: Mikk Sarv “Loodus improvisatsioonipartnerina”
16.00 loeng: Peeter Torop “Improvisatsioon ja “kultuuriplahvatus”
19.00 kontsert: Tanel Joamets (klaver) + Olesja Rostovskaja (termenvox)
ProImPro (klaver, vokaal) + Etienne Rolin (flööt, klarnet, saksofonid)

Laupäeval, 28.02.<br>
12.00 loeng: Anto Pett ja Anne-Liis Poll “Improvisatsioon teoorias ja praktikas”
14.00 loeng: Etienne Rolin “Making links between musical genres. Intersections between Improvisations and Composition.”
19.00 kontsert: ImProLoo (Priit Lehto – vokaal + RAM-i lauljad)
Taavi Kerikmäe (klaver) + Mart Soo (kitarr) + Jacques Di Donato (klarnet, löökpillid)

Pühapäeval, 29.02.<br>
15.30 kontsert-etendus EMA tudengid (muusikud + näitlejad)
18.00 Ettearvamatu lõppkontsert

Pääse 60.-/30.-,
Festivali pass 140.-/70.-
loeng-workshopid TÜ peahoones ja tudengite kontsert Sadamateatris P.15.30 tasuta.
Pääsmed müügil kohapeal, Vanemuise piletimüügipunktides, Piletilevis, Statoilis ja CD100 muusikapoodides.

Esinejad:

27.02. kl.19 TÜ aulas Tanel Joamets + Olesja Rostovskaja
Festivali kunstiline juht Tanel Joamets on klaverisolist, kes esineb pidevalt Eestis ja mujal. Mitmekülgse muusikuna mängib ta klassikalist repertuaari, jazzi ning vabasid improvisatsioone.
Olesja Rostovskaja, noor Moskva Konservatooriumi haridusega helilooja ja organist, on loominguliselt aktiivne nii helilooja kui interpreedina. Üheks põnevaks osaks tema loomingus on esinemised elektroonilise instrumendi termenvoxiga.
Duo Rostovskaja – Joamets moodustub spetsiaalselt selleks festivaliks ning muusikalist tulemust on võimatu ette aimata.

Etienne Rolin + ProImPro
Etienne Rolin, mitmete puhkpillide mängija Prantsusmaalt on Euroopas tuntud ja tunnustatud avangardistlik helilooja, improviseerija ja pedagoog. Osalemine multimeediaetendustes viis ta ka maalikunsti juurde, tema tööde näitusi on korraldatud mitmetes maades mõlemal pool Atlandi ookeani. Eriline on Rolini pillimängus ebatraditsiooniliste mänguvõtete kasutamine. Ta on ka koostanud erinevate puupuhkpillide kõlaefektide ja multifooniliste võtete katalooge.
Möödunud aastal, kui Eesti vabaimprovisatsiooni maestro, ansambli ProImPro juht Anto Pett viibis enesetäiendamisel Prantsusmaal Bordeaux`s, sai alguse nende koostöö Roliniga. Ühiselt mängiti sisse paar vabaimprovisatsiooni plaati. Tartu kontserdil musitseerivad Pett ja Rolin koos vokalistide Priit Lehto ja Anne-Liis Polliga. Kohtuvad pillid ja hääled, jazz ja klassika, läbitunnetatud meditatiivsus ja provokatiivne eksperimentaalsus.

28.02. kl.19 Tartu Sadamateatris Improloo
Improloo – see on neli laulvat heliloojat: Priit Lehto, Aare Kruusimäe, Rene Keldo ja Kristjan Laasimer. Kõik laulavad ka RAM-is, kus nad kokku saidki. Kuigi Improloo alustas alles 2002. aastal, on jõutud anda hulgaliselt kontserte üle Eesti ning salvestatud Eesti Raadios kahe plaadi jagu muusikat. Ansambli lood sünnivad alati kohapeal, kompositsioonides on ühendatud erinevate individuaalsuste mõttesähvatused ja professionaalsete kooriartistide kokkutajumine.

Jacques Di Donato + Taavi Kerikmäe + Mart Soo
Jaques Di Donato on legendaarne multiinstrumentalist, kes on oma eduka rahvusvahelise karjääri jooksul koos töötanud lugematute suurte nimedega nagu Cage või Stockhausen. Rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud improviseerijana korraldab ta ise iga-aastast improvisatsiooni ja eksperimentaalse muusika festivali “Fruits de Mhere”. “Konservatooriumi õppejõud, orkestri klarnetist, sündinud improvisaator, kümnete auhindade ükskõikne laureaat, Hipi aegne seikleja, kõikvõimalike ühingute aktiivne liige, äärmiselt võluv ja tark isiksus, hull muusik, multiinstrumentalist, diskreetne mängupartner, komplekssete helimaade avastaja, nähtus omaette…” (F.Marmande-le Monde, Märts 1993). Di Donato on 20 sajandi elav muusikaajalugu, kes ise arvab, et ei ole mingit põhjust end ajaloo kopeerimisega koormates loobuda kõigest järgnevast.
Tartus esineb koos Di Donatoga kitarrist Mart Soo, keda tuntakse Eestis kui vaba improvisatsiooni viljeleva grupi “Tunnetusüksus” ja avatud vaadetega “Weekend Guitar Trio” liiget. Kolmandana ühendab kooslust Taavi Kerikmäe. Improvisatsioonikonkurssidel Leipzigis ja Tartus pärjatud noor pianist on ennast paaril viimasel aastal täiendanud Lyonis, kus ta Di Donatoga kohtuski. Löökriistu, klarnetit, superbowli, kitarri, erinevaid klahvpille, küüneviili ja “ei tea veel mis jubinaid” kasutav trio lubab oma esimesel kohtumisel laval jätta kõik võimalikuks.

29.02. kl 15.30 Tartu Sadamateatris EMA tudengid
Selleaastase EMA muusikatudengite kontserdi muudab eriliseks lavakunsti üliõpilaste kaasamine. Pillimängijad improviseerivad sünkroonis näitlejatega, kes kasutavad selleks oma instrumente – häält ja keha. Tulemuseks on etendus, mis pole ei teater ega kontsert, vaid jääb intrigeerivalt nende kahe vahele.

29.02. kl 18 Tartu Ülikooli aulas Ettearvamatu lõppkontsert
Niigi ettearvamatu festivali lõppakordiks on “Ettearvamatu lõppkontsert”. Siin kohtuvad eelmistel päevadel üles astunud improviseerijad Etienne Rolin, Olesja Rostovskaja, Anto Pett, Tanel Joamets, Taavi Kerikmäe, Mart Soo, Anne-Liis Poll. Nendega liitub veel löökpillilmängija Anto Õnnis. Kordamööda ja korraga improviseerides luuakse täiesti äraarvamatu tervet kontserti täitev kompositsioon.

Festivali korraldajad tänavad:
Tartu LV, Eesti Kultuurkapital, Prantsuse Suursaatkond, Prantsuse Kultuurikeskus, Tõravere Trükikoda, Postimees, Tartu Ülikool