Improtest: Free Tallinn Trio tuleb külalisega Leedust

16. veebruar 2008

Teisipäeval 18. veebruaril kell 19.30 esineb Kanuti Gildi SAALis Free Tallinn Trio, kelle külaliseks on saksofonist Liudas Mockunas Leedust. Kontsert toimub Improtesti sarja raames.

Teisipäeval 18. veebruaril kell 19.30 esineb Kanuti Gildi SAALis Free Tallinn Trio, kelle külaliseks on saksofonist Liudas Mockunas Leedust. Kontsert toimub Improtesti sarja raames.

Free Tallinn Trio näol on tegemist unikaalse muusikute kooslusega, mille liikmeteks on ebatavaliselt laia hääleulatusega laulja Anne-Liis Poll, klassikalise kooliga pianist Anto Pett, kes on viimased paarkümmend aastat pühendanud vabale improvisatsioonile, ja jazzkitarrist Jaak Sooäär.

Trio muusikat võiks liigitada kaasaegseks improvisatsiooniliseks kammerooperiks, milles on ühtviisi tuntavad nii nüüdismuusika kui ka kaasaegse jazzmuusika mõjud. Väga erinevale taustale vaatamata leiavad trio liikmed vabas improvisatsioonis kergesti ühise keele ning tulemus on täiesti omapärane kaasaegne kõlamaailm, mis tänu selgelt joonistuvatele karakteritele on küllaltki kergesti jälgitav. Free Tallinn Trio on tegutsenud alates 2006. aastast ja esinenud lisaks Eesti kontserdilavadele ka Leedus, Poolas ning Austrias. Eelmisel Jazzkaarel esitles trio esikalbumit “Full Moon” (AVA Muusika).

Liudas Mockunas kuulub Põhja-Euroopa noorema põlvkonna tuntumate improvisaatorite hulka, tema igapäevaste koostööpartnerite hulka kuuluvad muuhulgas prantsuse tippmuusikud kitarrist Marc Ducret ja klahvpillimängija Paul Brosseau. Mockunas on Sooäärega aastaid koos mänginud trios legendaarse trummari Arkadi Gotesmaniga, möödunud suvel toimusid rahvusvahelise suvekursuses “Crossing Borders” raames ka ühisesinemised Free Tallinn Trio kõigi liikmetega, mis osutusid väga põnevateks.

Anne-Liis Poll on klassikalise muusika ringkondades tuntud eelkõige eduka koorijuhi (Eesti Projekti kammerkoori asutaja ja dirigent) ja kammerlauljana, kuid viimastel aastatel on ta peamiselt pühendunud vokaalimprovisatsioonile, kus tema koostööpartneriteks on olnud teiste hulgas Kent Carter, Sylvain Kassap, Francois Rosse, Etienne Rolin, Albrecht Maurer, Sten Sandell, Petras Vysniauskas, Wolf Kerchek ja Mixel Etxekopar. Anne-Liis Poll töötab dotsendina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Anto Pett on Eesti tuntuim klassikalise muusika taustaga vaba improvisaator ning improvisatsiooniprofessor Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on välja arendanud originaalse improvisatsiooni õpetamismeetodi, mis toimib edukalt kõikidel instrumentidel ja ka häälel improvisatsiooni õpetades. Seda on ta tuvustanud ka mitmetes välismaa muusikakõrgkoolides. Anto Peti koostööpartneriteks on teiste hulgas Kent Carter, Sylvain Kassap, Francois Rosse, Etienne Rolin, Emile Biayenda, Albrecht Maurer, Sten Sandell, Petras Vysniauskas, Stanislaw Skoczynski.

Jaak Sooäär on üks Baltikumi aktiivsemaid jazzmuusikuid, kelle tuntumateks ansambliteks on The Dynamite Vikings ja Erdmann/Sooäär Dessert Time ja Eesti Keeled. Tema koostööpartnerite hulka kuuluvad teiste hulgas Conny Bauer, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Gavin Bryars, Kent Carter, Pierre Dorge, Arkadi Gotesman, Anders Jormin, Joe Lovano, Karlheinz Miklin, John Schröder, Harri Sjöström ja Petras Vysniauskas. 2007. aasta kevadel pälvis Elioni Jazziauhinna. Jaak Sooäär on Eesti Muusika- ja teatriakadeemia jazzmuusika osakonna juhataja ja dotsent ning Eesti Jazzliidu juhatuse esimees.

Free Tallinn Trio
Anne-Liis Poll (laul)
Anto Pett (klaver ja prepareeritud klaver)
Jaak Sooäär (kitarr ja live-elektroonika)
külalisena Liudas Mockunas (saksofonid)

Kontserdi kestus 60 min
pilet 50 krooni ja 90 krooni

IMPROTEST on Kanuti Gildi SAALi, MKDK ja U.L.A. Jazzi kontserdisari, mis toob kuulajateni improvisatsioonilise muusika nähtusi meilt ja mujalt. Sarja kontserdid toimuvad alates 2005.aastast kord kuus jaanuarist maini ja oktoobrist detsembrini. Sarja toetab Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ja Kultuurkapital. Kuraatorid: Mart Soo ja Taavi Kerikmäe.