Improvisatsiooniline tulevikumuusika!

06. märts 2006

ERDMANN 3000 (Saksamaa)
13.märts 20.00 Von Krahli baar
14.märts 19.00 Viljandi Kultuurimaja

Saksofonist ja helilooja Daniel Erdmann (1973) on Eesti jazzipublikule tuttav eeskätt duost Jaak Sooäärega, mis sai nimeks Dessert Time. Alates 1999. aastast on koos antud hulk kontserte, 2001. aastal võidetud Pärnus “Lühima öö” improvisatsioonikonkurss ja salvestatud heliplaat Peer Gynt and Other Stories (AVA Muusika 2004).

Lisaks Dessert Time’ile on Daniel Erdmannil rohkesti erinevaid projekte – rahvusvahelise koosseisuga ansambel Momentum Impakto, Günter Adler Kvartett- Erdmann 2000 plaadi “Recovering from y2k” kohta on kriitik Wolf Kampmann öelnud: „Noor lõvi on leidnud keele, mis kõlab nagu jalutuskäik läbi Berliini tolmustest ehitusplatsidest pikitud tänavate, justnagu dokumenteerides muutusi tema kodulinnas”.

Erdmann 3000 juhtfiguur Daniel Erdmann on mänginud USA-s ja Euroopas tuntud jazzmuusikutega nagu Conny Bauer, Gebhard Ullmann, Joe Williamson, Rudi Mahall, Pierre Dörge jpt. Ta elab nii Saksamaal kui Prantsusmaal ja musitseerib aktiivselt mõlema maa muusikutega. Jätkuvalt on tal partnereid ka Eestis, Soomes ja Ameerikas. Kitarrist Frank Möbus on teinud koostööd teinud selliste mainekate jazzimuusikutega nagu Ray Anderson, Jim Black, Kenny Wheeler, Karl Berger jt. Ta on ansambli Der Rote Bereich asutaja ja liider, millega on salvestatud 6 plaati ja esinetud kogu maailmas – sealhulgas 2001. aastal ka Jazzkaarel. Kontrabassimängija-multiinstrumentalist Johannes Finki partneriteks on olnud Marc Ducret, Herb Robertson, Lee Konitz, Aki Takase jt. uue improvisatsioonilise muusika tipptegijad. Löökpillimängija-multiinstrumentalist John Schröder on mänginud ja salvestanud paljude Ameerika ja Euroopa jazziliidritega nagu Joe Lovano, Chet Baker, Randy Brecker, Enrico Rava jt.

Heliplaat koosseisuga Erdmann 3000 “Welcome to E3K!” (Enja Records) ilmus aprillis 2005. Muusika, mis pärit Erdmanni, Möbuse ja Finki sulest, haarab maailmahelisid laiemalt kui eelmine plaat – inspiratsiooniallikateks on olnud Igor Stravinski, ansambel The Dead Kennedys, John Coltrane’i , George Coleman jt.

Euroopa uue improvisatsioonilise muusika tippudest koosnev ansambel Erdmann 3000 on andnud sadakond kontserti Saksamaal, Portugalis, Hollandis, Šveitsis, Prantsusmaal, Austrias ja mujal.