Improvizz 2007 kaugeimad külalised tulevad Jaapanist

14. mai 2007

Rahvusvaheline improvisatsioonilise muusika festival IMPROVIZZ ´07 toimub Tartu Sadamateatris 18.-19. mail.

IMPROVIZZ on rahvusvaheline improvisatsioonilise muusika festival, mis toimub Tartus alates aastast 2000. Tänavu pakume kuulajatele võimalust tutvuda oma ala tippudega Saksamaalt, Prantsusmaalt, Jaapanist ja loomulikult ka Eestist.

Kahe päeva jooksul toimuvatel kontsertitel on esindatud nii sooloimprovisatsioon kui ka ansamblikoosseisud. Muuhulgas pakuvad avakontserdil muusika- ja tantsusünergiat noored Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast.

Festivali korraldab TÜ U.L.A Jazz ja MTÜ MKDK.

Kava
Reede, 18.05
kell 18.00 EMTA ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengite kontsert-etendus
kell 20.00 David Chiesa (Prantsusmaa) – kontrabass
kell 21.30 Tanel Joamets – klaver, Anne-Liis Poll – hääl, Robert Jürjendal – kitarr, live-elektroonika

Laupäev, 19.05
kell 17.00 Daniel Erdmann (Saksamaa) – saksofon, Jaak Sooäär – kitarr, Anto Pett – klaver
kell 19.00 Uchihashi Kazuhisa (Jaapan) – kitarr
kell 20.30 Paul Lovens (Saksamaa) – löökriistad, Mart Soo – kitarr ja live-elektroonika, Taavi Kerikmäe – klahvpillid ja live-elektroonika

Esinejate tutvustused

David Chiesa (Prantsusmaa)
Iseõppijana alustas Chiesa oma loomingulist tegevust erinevates rokikoosseisudes elektrilisel basskitarril. Alates 1997. aastast tegutseb vaba improvisatsiooniga ning seob seda selliste kunstipraktikatega nagu kaasaegne tants (Fine Kwiatkowski, Vlerie Metivier, Veronique Albert, Yukiko Nakamura), poeesia (Ly Thanh Tien) ning eksperimentaalne kino (Xavier Querel, Christophe Auger, Etienne Caire, Gaelle Rouard).
Improvisaatorina on teinud koostööd paljude nimekate muusikutega nagu Jean Luc Guionnet, Frederic Blondy, Michel Doneda, Isabelle Duthoit nii Euroopas kui ka Ameerika Ühendriikides. Chiesa on Dordogne’s baseeruva improvisatsioonilise kunsti ja teooriaga tegeleva loomingulise ühenduse Le Clou asutajaliige.

Joamets-Poll-Jürjendal on koosseis, mis koguneb spetsiaalselt festivali Improvizz ´07 tarvis. Kõik ansambliliikmed on olnud sagedased külalised varasematel festivalidel erinevates koosseisudes, sealjuures Tanel Joamets oli festivali IMPROVIZZ ‘00 üks algatajaid.
Robert Jürjendali teab laiem üldsus Weekend Guitar Triost, Anne Liis Poll õpetab EMTAs vokaalimprovisatsiooni ja lööb kaasa mitmes improansamblis. Tanel Joamets on äärmiselt laia ampluaaga pianist, kelle haare ulatub Skrjabinist vaba improvisatsioonini.

Erdmann-Pett-Sooäär (Eesti-Saksamaa)
Saksa saksofonist Daniel Erdmann ja eesti kitarrist Jaak Sooäär on ansamblis Dessert Time koos musitseerinud juba kaheksa aastat. Arvukate Eesti külastuste ajal on Erdmann korduvalt sattunud jämmima pianist Anto Pettiga, aeg-ajalt ühines nendega ka Sooäär ning nii tekkiski mõte esineda koos kolmekesi.

Daniel Erdmann on üks saksa noorema põlvkonna tuntumaid jazzmuusikuid, Anto Pett ja Jaak Sooäär kuuluvad eesti aktiivsemate improviseerijate ridadesse, koostöös Anne-Liis Polliga ilmus neil aprillis Free Tallinn Trio nime all CD “Full Moon” (AVA Muusika).

Uchihashi Kazuhisa (Jaapan)
Jaapanist pärit kitarrist Uchihashi Kazuhisa on tuntud eelkõige ansamblitest Altered States ja Phantasmagoria ning tunnustatud teatritrupi Ishinha muusikalise juhina. Kazuhisa kitarrimängu võiks iseloomustada kui teatud tasakaalu otsimist kitarritehnika ja elektroonikamaailma vahel, ta huvitub ka teistest eksperimentaalpillidest.

Lisaks sellele on Kazuhisa Jaapanis tuntud kui avangardi ja improvisatsioonilise muusikaga tegelev organisaator (Festival Beyond Innocence) ning improvisatsioonilisele muusikale kesken-dunud loomingulise keskuse asutajaliige Osakas. Kazuhisa nimi on impro ringkondades tuttav nii Euroopas kui ka Ameerikas.

Paul Lovens (Saksamaa)
Paul Lovens alustas iseõppijana ning alates varasest noorusest mängis ta nii jazzi kui ka popmuusikakoosseisudes. Alates kuuekümnendate lõpust keskendus Lovens peamiselt improvisatsioonile, seda nii trummidel kui ka erinevatel valitud instrumentidel.

Ta on musitseerinud pea kõigi tuntumate freejazzi artistide ning kooslustega (Globe Unity Orchestra, Berlin Contemporary Jazz Orchestra, Schlippenbach Trio, Quintet Moderne), andnud kontserte rohkem kui neljakümnes riigis ja alates 1976. a. produtseerinud plaate oma plaadifirmale Po Torch Records. Lovensi stiili võib iseloomustada kui äärmiselt nappi ja tundlikku rütmikat, mis lisab vajadusel sündivale kompositsioonile värvi ja annab sellele suunda nii, et ka kõige abstraktsem helikeel mõjub läbimõeldult ja orkestreeritult.

Kerikmäe-Soo duo on tegutsenud aastast 2004, katsetades erinevaid elektroonilise ja elektroakustilise muusika vorme ja vahendeid. Nendega on koos musitseerinud Chris Cutler, Jacques Di Donato, Isabelle Duthoit, Andres Noormets, Jean Marc Montera, Tanel Ruben, Xavier Charles, Martine Altenburger. Kevadel 2007 ilmub duo esimene CD “+1” (MKDK Records)

Piletid: päevapilet 150 kr/100 kr, üksikpiletid 75 kr/50 kr Piletilevist ja kohapealt.