Innkvisitio-orkesteri rõõmustas virtuoossuse ja mängulustiga

21. november 2005

18. novembril Teatris NO99 Eesti Jazziliidu kutsel esinenud Innkvisitio-orkesteri rõõmustas kuulajat suurepärase kokkumängu ja innovaatiliste ideedega.

18. novembril oli Teatri NO99 Jazziklubisse taas kogunenud palju noori muusikahuvilisi soomlaste Innkvisitio-orkesterit kuulama. Kuigi kontserdi algus viibis umbes 40 minutit, vaimustus suur osa publikust kindlasti juba pärast esimesi kõlanud noote.

Kontserdimuljeid vahendab Jane Põvvat.

Kontserti alustasid Mikko Innanen altsaksofonil ja Timo Lassy tenorsaksofonil. Pärast mõnda minutit, kui saksofonihelid olid juba piisavalt kohalviibijaid võlunud, liitusid ka trummid ja klaver. Juba esimese loo ajal oli tunda suurepärast bändisisest klappi ning üksteise tajumist. Meeste kokkumäng sujus imehästi. Kahtlemata on tegemist suurepäraste instrumentalistide ja väga andekate muusikutega.

Publikule pakuti vaheldust instrumentide vahetamise ja huvitavate kõlaefektidega. Keset esimest lugu vahetasid mõlemad saksofonistid pille ja uus teema kõlas juba unisoonis kahel baritonsaksofonil. Kuigi free jazzi puhul on unisoonis mängimine suhteliselt juhuslik, oli just unisoon selle koosseisu märgusõnaks, kõlades pidevalt erinevate pillide vahel.

Lisaks eelpool mainitud instrumentidele kasutas ansambel i-le täpi panemiseks efektipillidena vilet, vilistamist ja kellukest ning kõlalise eripära saavutamiseks ka lavalist liikumist.

Esitusele tulnud lugude valik oli mitmekesine. Oli nii transkriptsioone tuntumatest jazzilugudest kui ka bändiliikmete endi lugusid. Üks meeldejäävamaid palasid oli kindlasti Mikko Innaneni kirjutatud hiina reggae “Naki”, mis on pühendatud maailma kõige kiiremale akordionistile. Kuulu järgi on Innanenil aasia päritolu kaasa, võibolla sealt ka inspiratsioon taolise loo kirjutamiseks. Minu arvates oli just see pala publikule kõlanute seas kõige huvitavam ja “vabam”.

Kuuldused Mikko Innaneni suurepärasest saksofonimängust pole pelgalt legend. Sellele sain tõestust juba teise loo ajal, kui kõlas soolo altsaksofonil. Mikko Innanen näitas, et valdab oma instrumenti täielikult. Lisaks nobedatele näppudele kasutas ta ka kõikvõimalikke erinevaid kõlavõtteid. Ilmselt on ta ka väheseid saksofoniste, kes suudab mängida kaht instrumenti korraga, seda tõestas ta juba neljandas loos, kus Lassy tenorile lisas Innanen soprani ja aldi.

Innkvisitio-orkesteri lõpetas kontserdi Duke Ellingtoni “Mood Indigo-ga” flöödil ja baritonsaksofonil, soovides kuulajatele meeldivat õhtut.

Innkvisitio-orkesteri:
Mikko Innanen – saksofonid
Seppo Kantonen – klaver
Timo Lassy – saksofonid
Joonas Riippa – trummid